Filler های پوستی صرف نظر از انواع انها جهت پر کردن چین و چروک های عمیق پوست مانند خطوط خنده ، خط خم عمیق در ناحیه مرکزی پیشانی ، خطوط marionette و نیز در برجسته سازی اعضایی مانند لب،چانه و گونه ها بکار می روند. البته با رعایت شرایطی می توان در کاهش میزان اسکارآکنه و نیز جوان سازی از انها بهره جست .

از موارد شایع کاربرد  تزریق ژل  ، حجم دهی لب میباشد که نحوه تزریق ان به جهت در نظر گرفتن فاصله لب فوقانی با بینی (philtrum) ، میزان حجم مورد نیاز در قسمت v شکل مرکزی لب و تناسب قسمت های مرکزی با گوشه های دهان بسیار حائز اهمیت است . میزان Filler تزریق شده بستگی به عمق و محل چین مورد نظر داشته و هر چند که این روش یک روش دائمی محسوب نمی شود ولی تاثیر چشمگیری در کاهش روند عمیق شدن چین های فوق الذکر دارد.

به لحاظ انواع ژل ، بهترین انها ژل های هیالورونیک اسیدی می باشد که از میزان عوارض بسیار کمی بر خوردار هستند و از بین انها می توان به Juvederm ، Perlane ، Teosial اشاره داشت که مورد تائید FDA می باشد . میزان ماندگاری ژل های هیالورونیک اسیدی ۳ الی ۶ ماه می باشد و گاهاً تا ۱۲ ماه نیز گزارش شده است . تزریق Filler در مطب و بطور سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام میپذیرد و مدت زمان تزریق ۱۵ الی ۳۰ دقیقه می باشد

با در نظر گرفتن عوارض بالقوه ی کلاژن محققین حوزه ی زیبائی به دنبال   ماده ای بودند که هم پایداری بیشتری داشته و هم عوارض جانبی کمتری داشته باشد. نتیجه ی این بررسی و تحقیق اختراع فیلرهای جدیدی بود که امرزه به فراوانی توسط پزشکان برای پرکردن ناهمواری های پوستی، ترمیم چین و چروک ها، افزایش حجم گونه ها و لب ها و موارد دیگر به کار می روند. ترکیبات حاوی اسید هیالورونیک پایداری ۶ تا ۹ ماهه و فرآورده های حاوی کربوکسی متیل سلولز و پلی اتیلن اکساید پایداری ۴ تا ۹ ماهه دارند و جزو فیلرهای ناپایدار یا موقت محسوب می شوند. فرآورده های پلی- ال- اسید لاکتیک ۱تا ۳ سال و  محصولات دارای هیدروکسی آپاتیت کلسیم ۲ تا ۵ سال ماندگاری داشته و تحت عنوان فیلرهای نیمه پایدار شناخته می شوند. نوعی فیلر که از دانه های بسیار ریز پلی متیل متاکریلات معلق شده در کلاژن گاوی ساخته شده است، فیلرهای حاوی ماده ای موسوم به پلی آکریلامید و همچنین فیلرهای حاوی سیلیکون جزو فیلرهای دائمی محسوب می شوند و برخلاف انواع قبل همیشه زیر پوست باقی می مانند.

شایان ذکر است که بدلیل احتمال تجمع، گلوله گلوله شدن و جابجا شدن فیلرهای دائمی و احتمال بروز نوعی بیماری پوستی در اثر سیلیکون،  امروزه اکثر متخصصین تمایلی به استفاده از این ترکیبات را ندارند و از ترکیبات ناپایدار یا نیمه پایدار استفاده می کنند. از این بین اسید هیالورونیک که اصطلاحاً تحت عنوان کلی “ژل” شناخته می شود، به دلایل زیر بیشترین محبوبیت و کاربرد را در سطح جهان دارد: اسید هیالورونیک با همه ی گونه ها و تیپ های پوستی (از نظر رنگ پوست)  تطابق دارد، ایجاد حساسیت نسبت به آن تقریباً غیرممکن است، نیاز به تست پوستی ندارد، می توان آن را در دمای اتاق نگهداری کرد، پایداری نسبتاً طولانی (تا ۹ ماه) دارد، قابلیت تجزیه شدن بیولوژیک را دارد و تدریجاً از بین می رود و ضریب ایمن بودن آن نیز بالا است. احتمال بروز عوارض جانبی در اثر تزریق اسید هیالورونیک کمتر از ۲% است ولی کبودی گذرا در محل تزریق، درد در حین و پس از تزریق، سرخی و تورم گذرای محل تزریق و در نهایت عدم تقارن نواحی تزریق شده جزو عوارض احتمالی این نوع فیلر ذکر شده اند

البته باید گفت تجربه و دقت پزشک نقش اساسی و غیرقابل انکاری در پیشگیری و عدم ایجاد این عوارض دارد و به همین دلیل “تزریق ژل” حتماً باید توسط پزشک متخصص و دوره دیده و آشنا به نوع و موارد کاربرد این تکنیک انجام شود تا از بروز هر مشکلی جلوگیری گردد. نکته ی قابل ذکر دیگر در مورد “ژل اسید هیالورونیک” این است که این نوع فیلر را می توان با مانورهای بخصوص شکل داد و در طول خط یا چین موردنظر منتشر ساخت و در صورت عدم رضایت بیمار از شکل جدید یا حجم داروی تزریق شده، می توان با داروی دیگری آن را از بین برد یا از حجم آن کاست و یا برعکس بر حجم آن افزود. با در نظر گرفتن توضیحات فوق می توان به این نتیجه رسید که در صورت تجویز صحیح و به جای فیلر تزریقی و به کاربردن آن با تکنیک مناسب، این درمان جزو موفق ترین و کم عارضه ترین درمان های چین و چروک پوست و ناهمواری های بجا مانده از ضایعات پوستی قبلی و مقابله با علائم پیری محسوب می شود و جایگاه ویژه ای در حوزه ی پوست و زیبائی دارد.

انواع تزریق

کلاژن :

یک پروتئین طبیعی بدن می باشد که انواع قابل تزریق آن از لایه درم پوست انسان تهیه و شامل® Cosmoderm یا ® Cosmoplast می باشد انواع® Zyderm و® Zyplast از انواع کلاژن گاوی می باشد که برخلاف انواع انسانی نیاز به انجام تست آلرژی قبل از تجویز دارد . طول مدت ماندگاری ۲ تا ۴ ماهه دارند .

هیالورونیک اسید :

یک ماده طبیعی بدن می باشد برای برجسته کردن لب و پرکردن چین و چروک پوستی مناسب است ( مثلا چین نازولابیال )

این ماده برای پرکردن چین و چروک های سطحی و یا فرورفتگی های پوستی _ در محل آسیب پوستس ) مناسب بوده و ماندگاری ۶ ماه یا بیشتر دارد .

هیدروکسیل آپاتایت :

یک ماده طبیعی معمولی بدن می باشد که بیشتر در استخوان ها دیده می شود و فرمول آن مثل ژل می باشد ، سنگین ترین نوع فیلر بوده و برای چین و چروک های عمقی ( نازولابیال ) مناسب است . البته این فیلر برای خطوط ماریونت ، خط اخم ، برجسته سازی ناحیه گونه و دیگر نواحی صورت هم مناسب می باشد .

چربی انسانی :

از بدن خود فرد گرفته شده و دوباره به خود فرد تزریق می گردد و بــرای پــرکردن صورت ، پرکردن چین های عمقی و بـرجسته سازی مناطق مختلف صورت ( مثل گونه ) مناسب است . برخلاف دیگر فیلرها مراحل انجام آن پیچیده تر بوده و نیاز به لیپوساکشن قبل از تزریق می باشد . نتایج و ماندگاری آن در بعضی از افراد یک سال و یا بیشتر و متغیر می باشد ( می توان مقداری از چربی را ذخیره سازی نمود که البته نتایج ذخیره سازی به خوبی نوع تازه نمی باشد . )

ماندگاری تزریق

تزریق ژل دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مد ت ماندگاری آن ۶ مــاه تا حداکثر ۱۸ ماه می باشد. این نکته  دقیقا به سود درمان جو است چراکه با این کار عوارض ژل های ماندگار قدیمی را به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای درمان جو بآسانی فراهم می شود.از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم ها ی مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه به ساخت و ساز وامی دارند حتی پس از کاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به فبل از تزریق ژل بهبود کیفیت نشان می دهد. نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل ها تایید سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) را دریافت کرده اند دقیقا مدت اثر مشخص آن هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بدفرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است. ضروری است بدانید تزریق چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت های چروکیده بهتر جواب می دهد اما برای افراد جوان که نمی خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت(محل تزریق چربی) و شکم یا ران و ..(که از آن چربی برداشت می شود) را تحمل کنند اصلا ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند. از سویی روش تزریق ژل ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی دستکم دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد درمان جو دارد و حدودا یکماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی اش را پیدا کند.

نحوه تزریق ژل

تزریق هیالورونیک اسید زمان کمی می برد و به صورت سرپایــی در مــطب و با  بیحسی موضعی (با استفاده از پماد بی حس کننده موضعی یا تزریق بی حس کننده) و بـــــا استفاده از سوزنهای بسیار ظریف انجام می شود و بسته به میزان تزریق ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمــان می برد. احتمال کبودی یا تورم در بیشتر موارد بسیار کم بوده و جالب اینکه بلافاصله بعد از تزریق می توانید مجددا فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.

مراقبت قبل از تزریق

از آنجائیکه آسپیرین و محصولات حاوی آسپیرین و داروهای مانند بروفن ، ژلوفن ، و Advil  ……. باعث رقیق شدن خون و مانع ایجاد لخته می شوند و این مساله می تواند باعث بروز مشکلاتــی در حین یا بعد از تزریق شود، در صورتیکه فرد از این داروها استفاده می کنــد ،  بایســتی از ۲ هفته قبل از تزریق ژل مصرف آنها را قطع نماید.

مراقبت بعد از تزریق

۱- توصیه میشود فردى را جهت رساندنتان به خانه به همراه داشته باشید، و در دو ، سه روز اول در امور خانه کمکتان کند.

۲- باید محل برداشت چربى با باند کشى ویا گن مناسب بمدت دو هفته ،محکم پوشانده شود.

۳- به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز خودداری کند.

۴- ممکن است محل تزریق  دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.

۵- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

۶- اگر تزریق ژل  در صورت است، جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق ، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت دو هفته در این حالت بخوابید.

۷- سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده ،سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم میشود.

۸- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.

۹-استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.

۱۰- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

۱۱- در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود. بطور کلى در چند روز اول از کارسنگین منزل و خم شدن خودداری کنید.

۱۲- راه رفتن آرام را سریع شروع کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى میکند و هم تورم صورت را کاهش میدهد.

۱۳- از انجام ورزش شدید به مدت چند هفته باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورمو تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مانند شنا و پیاده روی آرام مانعی ندارد .

۱۴- به هنگام استراحت پاهاى خود را بالاتر از سطح نگه دارند.

۱۵- در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی ،زدن کرم ضدآفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.

۱۶- آناناس تازه حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.

۱۷- بدلیل کاهش تحرک ممکن است دچار یبوست شوید ، بهتر است از میوه هاى تازه ، ماهی و میگو و امگا۳ به وفور میل کنید.

۱۸- مقدار ورم متغییر وصبحها بیشتر است که با رعایت مورد ۲ به حداقل میرسد.

۱۹- تا ۱۰ روز مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود.

۲۰- داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.

عوارض

عوارض دیگری در اثر مصرف این مواد بروز کردند که از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: ایجاد دانه هائی تسبیحی شکل در محل تزریق Cg، ایجاد آبسه های غیرچرکی (یا اصطلاحاً آبسه ی استریل) در محل تزریق، سیاه شدن پوست و از دست دادن بینائی در اثر تزریق اشتباه ماده به داخل رگ های بدن یا رگ های کناره ی چشم، باز فعال شدن عفونت هرپس سیمپلکس(تبخال)، بثورات پوستی آکنه ای شکل، عدم تقارن مناطق تحت درمان و همچنین برخی محققین نیز احتمال ایجاد بیماری های خود-ایمنی را در اثر تزریق کلاژن مطرح کرده اند که هنوز این موضوع اثبات نشده است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)


Share →