لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آنها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا دیدن طرح لبخند دیگران به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار می گیرد. ایجاد یک لبخند زیبا گاهی اوقات نیازمند کمک گرفتن از سایر درمان های دندانپزشکی می باشد مثل ترمیم کامپوزیت یا لامینت سرامیک و نیزسفید کردن دندان یا بلیچینگ جهت ایجاد لبخند زیبا برای دندان هایی که منظم گردیده اند ولی از لحاظ فرم و شکستگی و حتی رنگ در حالت مطلوبی قرار ندارد صورت می گیرد. از ارتودنسی دندان پیشگیری تا ارتودنسی های نامرئی. در روش های جدید فرد کمتر به سیم ها و براکت هایی که با هر بار حرف زدن و خندیدن خود را نشان می دهند، اذیت می شود و تا طی کردن دور کامل مشکلی از نظر ظاهری ندارد. با دکتر رامین فرازمند درباره تمام آنچه باید در مورد ارتودنسی دندان بدانید صحبت کردیم که با هم می خوانید.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزینه سفید کردن دندان با لیزر می توانید به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

مراحل ارتودنسی

درمان ارتودنسی می تواند باعث زیباتر دیده شدن افراد شود. این مسئله گاهی خیلی اهمیت ندارد اما گاهی هم می تواند باعث ارتقاء اعتماد به نفس و رفتارهای اجتماعی و خانوادگی فرد شود.
گاهی به دلیل روی هم قرار گرفتن بیش از حد سطوح دندانی رعایت بهداشت سخت شده و فرد مستعد بیماریهای چون پوسیدگی و مشکلات لثه و استخوان فک میشود.
هم چنین گاهی صدا دادن فک و درد و التهاب در ناحیه ی مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) با ارتودنسی برطرف می شود
کاربردهای دیگری هم برای درمان ارتودنسی شمرده می شود که می توان به تصحیح تکلم به دنبال ارتودنسی اشاره کرد.
برای انجام درمان ارتودنسی به منظور ردیف کردن دندانها، ابتدا بیمار باید معاینه گردد. پس از معاینه، یک متخصص خوب ارتودنسی دستور تهیه رادیوگرافی (پانورامیک و سفالومتری) و همچنین فتوگرافی (با دوربین عکاسی معمولی) را می دهد. برخی از متخصصین ارتودنسی در جلسه ی معاینه، قالبگیری اولیه را هم انجام می دهند. پس از بررسی این مدارک توسط دکتر ارتودنسی، طرح درمان مربوط به هر بیمار نوشته می شود و به بیمار توضیح داده می شرد. درصورت پذیرش روال درمان توسط بیمار، در برخی موارد کشیدن دندان های اضافی و در ادامه چسباندن براکتهای ارتودنسی برای سیم پیچی آغاز می شود.

بیرون‌زدگی فک پایین و ناهم‌ترازی دندان‌ها مشکلی ناپسند است. در اثر این مشکل برخی از بیماران عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند، درد ناشی از اختلالات TMJ مانند سردرد را تحمل می‌کنند و نمی‌توانند با دندان‌های جلویی خود به ساندویچ گاز بزنند. جلو بودن دندان‌ها و فک پایین عزت نفس را از برخی از افراد می‌گیرد. برخی ترکیبی از مشکلات زیبایی و فیزیکی را دارند. مشکلات زیبایی و آوایی تأثیر عمده‎‌ای بر اعتماد به نفس افراد دارد.  ارتودنسی فک پایین برای رفع این مشکل کاربرد دارد .

زمان مناسب برای ارتودنسی

رمان زودهنگام ارتودنسی همیشه مطلوب نیست و علاوه بر احتمال برگشت مشکلات قبلی و همکاری ضعیف کودک در مراحل بعدی، احتمال طولانی‌‌کردن بی‌مورد درمان یا حتی تکرار آن  نیز وجود دارد؛ در نتیجه درمان باید در زمان صحیح خود صورت گیرد (مختصر و مفید). مثلا نباید درمانی را که باید حدود ۱۰ سالگی برای بیمار آغاز شود و تا ۱۲ سالگی ادامه یابد از ۸سالگی شروع کنید چون احتمال آن می‌رود که درمان باز هم تا ۱۲ سالگی ادامه یابد و این به معنی اتلاف وقت و خستگی بی‌مورد کودک است.
اگر سن برای درمان مناسب باشد (که معمولا تعداد کمی را شامل می‌شود)، متخصص ارتودنسی در همان مقطع،  درمان را آغاز می‌کند و اگر سن مناسب هنوز فرا نرسیده باشد (که تعداد بیشتری از بیماران دارای مشکل فکی را شامل می‌شود) متخصص ارتودنسی زمان مراجعه بعدی را مشخص خواهد کرد؛ پس به‌طور خلاصه، مراجعه به متخصص ارتودنسی در ۷-۸سالگی موجب می‌شود:
* اگر روش‌های پیشگیری مناسب باشد اقدامات لازم آغاز می‌شود و در نتیجه دیر نشده است.
* اگر سن برای درمان هنوز زود باشد درمان مناسب به تعویق می‌افتد و باز هم درمان دیر نشده است.
کودکان در این سنین در۲ دوره دندانی مختلط هستند؛ یعنی دوره‌ای که هم دندان‌های شیری و هم دندان‌های دائمی در دهان قرار دارند و به علاوه سرعت رشد در کودکان زیاد است.
بهترین زمان، سن ۶-۷ سالگی که همزمان با رویش نخستین دندان آسیای دائمی است، کودک باید از سوی یک متخصص ارتودنسی معاینه شود تا تابلویی از آینده بیمار برای والدین تصویر شود، به این ترتیب وضعیت مشکلات بیمار در آینده به والدین گوشزد می‌شود و اگر قرار است در سن مشخصی اختلالی برای کودک به‌وجود‌آید، پیش‌بینی شده و اقدامات پیشگیری و درمانی به موقع انجام خواهد گرفت. این مشاوره فقط با هدف هدایت والدین انجام می‌گیرد و لازم است درمان‌های ارتودنسی بسیار محدودی از این سن آغاز ‌شود.

انواع ارتودنسی

سیستم ارتودنسی متحرک (پلاک ارتودنسی)

دلیل نام گذاری این سیستم این است که توسط بیمار قابل برداشتن و گذاشتن است. با وجود این، استفاده از این روش تنها زمانی موثر است که دستگاه های مربوطه، دست کم به مدت ۱۸ ساعت و به طور پیوسته در شبانه روز در دهان قرارگیرند
ارتودنسی متحرک در سنین پایین و با انجام قالب گیری و ساخت پلاک ارتودنسی آکریلی صورت می گیرد. بیمار به تنهایی و بدون نیاز به متخصصان ارتودنسی می تواند دستگاه را از دهان خود خارج و دوباره آن را در دهان قرار دهد. معمولا مدت درمان برای ارتودنسی متحرک به طور تقریبی از ۶ماه تا یک سال است..

سیستم ارتودنسی ثابت

همانطور که از نامش پیداست، در این روش دستگاه ارتودنسی بر خلاف سیستم قبلی قابل در آوردن و گذاشتن توسط بیمار نیست.
ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و برای ناهنجاری های پیچیده تر به وسیله چسباندن سیم و براکت های ارتودنسی به دندان ها صورت می گیرد. مدت زمان درمان به طور تقریبی از ۶ماه تا ۳سال است.
البته مدت زمان درمان به نوع ناهنجاری، سن بیمار و همکاری بیمار با متخصص مربوطه بستگی خواهد داشت.

مدت درمان

درمان ارتودنسی بر اساس سن بیمار، شدت ناهنجاری، همکاری بیمار و میزان حرکت دندان متغییر است و بین ۳۰-۶ ماه طول می‌کشد. در بعضی موارد خاص، این مدت شاید از ۳۰ ماه هم بیشتر طول بکشد. البته طول درمان در اکثر بیماران کمتر از ۲ سال است.

هزینه ارتودنسی

هزینه درمان ارتودنسی بسته به نوع مشکل، شدت آن، طول دوره درمان و این که توسط چه کسی و حتی در کجا درمان می شوید متفاوت است.
برای داشتن دندان های ردیف و زیبایی بیشتر علاوه بر وقتی که باید صرف کنید هزینه نسبتا بالایی را هم باید بپردازید. مثل بسیاری از تصمیمات مهم زندگی، برای چنین تصمیمی نیز لازم است بررسی خوبی انجام دهید.
هزینه ارتودنسی وابسته به انتظار نهایی بیمار از درمان است. گاهی اوقات خواسته بیمار در حد ردیف کردن دندان ها و گاهی برای تغییر فرم کلی صورت است. طبیعی است که روش درمان در این دو گروه متفاوت بوده و هزینه متفاوتی را درپی خواهد داشت.
جالب است بدانید هزینه چنین درمان های ساده ای در ایران بسیار ارزان تر از درمان هایی است که در کشورهای خارجی انجام می شود و هزینه این درمان ها در سایر کشورها حداقل ۲ تا ۳ برابر بیشتر است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)