منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی دندان را از دهان خارج نماید . در دستگاه ارتودنسی ثابت دندان اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند . به این نگین ها براکت می گویند. این روش درمانی برخلاف ارتودنسی متحرک ، وابسته به همکاری بیمار نمی باشد . طول درمان ارتودنسی ثابت به طور متوسط ۲ سال می باشد ولی براساس نوع ناهنجاری بیمار و شدت مشکل می تواند بیشتر هم بشود . بیمار در هنگام دوره درمانی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت مثل ته دیگ ، بلال ، میوه های هسته دار ، زیتون و غیره را استفاده نماید . در غیر این صورت براکت از دندان جدا می شود که می بایست براکت جدیدی برای بیمار چسبانده شود که این امر می تواند باعث طولانی شدن زمان درمان و آسیب به دندان گردد . در این دوره بیمار از نظر بهداشت ، به مراقبت های خاصی نیاز دارد تا از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی در دندانها جلوگیری به عمل آید .

در درمانهای ارتودنسی ثابت می توان ماهی یک میلیمتر دندان را حرکت داد و این امر در بعضی مقاطع درمانی چندان مشهود نخواهد بود . در بعضی از موارد از بیمار براساس نوع ناهنجاری دندان کشیده می شود . در اینگونه از بیماران در چند جلسه اول حرکت دندانها بخوبی مشهود است و دندانها به جای فضای خالی حرکت داده می شوند که از نظر بیمار به خوبی قابل مشاهده است . بیمار می بایست ماهی یک بار جهت درمان ویزیت شود . در هر جلسه بعد از فعال کردن کش ها ، سیم ها و یا فنرها در ارتودنسی ثابت ممکن است بیمار مقداری درد داشته باشد که به مرور زمان در هفته اول کاهش می یابد . گاهی در بین جلسات معاینه به دلیل حرکت دندانها ممکن است مقداری از انتهای سیم ها از آخرین دندان خارج شود و باعث احساس تیزی و آزار گونه بیمار شود که در این صورت نیاز است بیمار وقت اورژانس گرفته و زودتر از موعد مقرر به مطب مراجعه نماید تا انتهای سیم کوتاه شود . همه افراد دوست دارند دندان‌های زیبا و سفید و همچنین لبخند رویایی داشته باشند. امروزه علاوه بر ارتودنسی از ونیر لمینت برای داشتن دندان‌های زیبا استفاده می‌شود ارتودنسی سریع تنها برای درمان مشکلات نامرتبی خفیف دندان‌ها مناسب است و ارتودنسی همچنان بهترین و مناسب‌ترین روش برای رسیدن به دندانهای مرتب می‌باشد. هزینه ارتودنسی سریع با توجه به تعداد دندان‌های مورد درمان و نوع ونیر مورد استفاده تعیین می‌شود.

ارتودنسی ثابت برای چه کسانی مناسب است

سیم ها و براکت و نیز سایر دستگاه های ثابت ارتودنسی، برای حرکات پیچیده تر دندانی و بیشتر برای کسانی که دوران بلوغ را سپری کرده اند، استفاده می شوند. این دستگاه ها می توانند با اعمال نیرو به یک دندان آن را از یک محل به محل دیگری در قوس فکی حرکت دهند. این یک حرکت پیچیده دندانی است. همچنین اگر شما در سنین بزرگسالی به فکر مرتب کردن دندان هایتان افتاده اید، باید خودتان را برای این نوع ارتودنسی آماده کنید. اگر دندان های شما چرخش غیرطبیعی پیدا کرده اند و یا نیاز است کمتر و یا بیشتر در استخوان فک فرو رفته و یا بیرون آورده شوند، باید روی این نوع ارتودنسی حساب کنید. برای انجام این درمان ارتودنسی، باید حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

مراقبت های  لازم

  • پرهیز ازمصرف مواد غذایی سخت و یاچسبناک مانند انواع شکلات سخت ، آدامس ، گز ، سوهان  و غیره .

همچنین پرهیز از گاز زدن مواد غذایی سخت مانند میوه های سفت ، نان تست ، ساندویچ یا پیتزای تست (البته برای مصرف گروه دوم مواد غذایی ذکر شده ، بیمار میتواند با استفاده ازکارد این مواد را به قطعات کوچک تر تقسیم نموده ، میل نماید) . بدیهی است در صورت رعایت نکردن این نکات ، براکت های ارتودنسی دچار شکستگی شده ، علاوه بر طولانی شدن دوره درمان ، هزینه های جدیدی برای بیمار حاصل می گردد .

  • حفظ بهداشت دهان ودندان به صورت منظم

بیمار بایستی پس از مصرف مواد غذایی ، اقدام به مسواک زدن نماید. برای پاکیزه کردن اطراف براکت ها و زیرسیم ارتودنسی ، مسواک بین دندانی و برای پاکیزه کردن قسمت های بالا و پایین براکت ها و سطوح دندانی ، مسواک شیاردار مخصوص ارتودنسی توصیه می گردد.

البته بیمار می تواند از مسواک عادی نیز استفاده نماید . نکته مهم این است که بیمار سعی نماید اطراف براکت ها وزیر سیم ارتودنسی را کاملا وبا دقت تمیز کند .

اگر بیمار بتواند استفاده ازنخ دندان را هم به صورت روزانه در دستور کار خویش قرار دهد ، نتایج بهتری حاصل خواهد شد . برای این کار بیمار می تواند ابتدا نخ را از زیر سیم عبور داده ، سپس نخ را وارد فضای بین دندانی نموده ، مواد غذایی و پلاک میکروبی را خارج نماید .

بدیهی است در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی ، دندان های بیمار دچار پوسیدگی و تغییر رنگ میشوند ، همچنین بافت های نرم داخل دهان مانند لثه ها دچار التهاب می گردند که این شرایط باعث کند شدن سرعت درمان می شوند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که اگر بیمار موارد فوق را رعایت نماید با تقبل هزینه ارتودنسی در پایان درمان ، علاوه بر داشتن دندان های ردیف و منظم از دندان های زیبا ودرخشانی برخوردار خواهد بود که این  مسئله سبب زیبایی هر چه بیشتر لبخند وی خواهد شد .   هزینه ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت متفاوت می باشد .

اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی از پلاک‌هایی شفاف برای ردیف کردن دندان‌ها کمک می‌گیرد. البته کارکرد آن محدود به کیس‌های با ناردیفی دندانی خفیف می‌باشد و هزینه آن نسبت به قیمت ارتودنسی ثابت ۲ تا ۲/۵ برابر است.

دندان اضافی یک بیماری دهانی است که با رشد چند دندان اضافی مشخص می‌شود. هر فردی که بیش از ۲۰ دندان شیری یا بیش از ۳۲ دندان دائمی داشته باشد، دندان‌های مازاد او بر این اعداد، اضافی محسوب می‌شود. دندان اضافی می‌تواند در هر بخشی از دهان ایجاد شوند اما غالباً این دندان‌های اضافی دائمی دندان‌های قدامی در فک بالا هستند. این عارضه معمولاً به شکل دندان عقل نهفته نیز به نظر می‌رسد. به دندان آسیاب بالایی مزیودنز گفته می‌شود و دندان اضافی آسیاب چهارمی نیز دیستودنز یا دیستومولار نامیده می‌شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)