زمانی که شخصی از فقدان یک یا چند دندان رنج میبرد جهت جایگزینی آن و کاشت دندان میتواند از ایمپلنت استفاده کند.
ایمپلنت به طریقه جراحی در ناحیه مورد نظر و در سوراخی که بدین منظور در استخوان فک تعبیه میگردد قرارداده میشود. پس از طی مدتی که ایمپلنت به استخوان جوش خورد،آن ایمپلنت به صورت یک ریشه درفک بیمار ایفای نقش میکند و در این زمان است که میتوان روی آن روکش یا تاجی که مشابه دندان طبیعی است قرار داد و فضای خالی ناحیه بی دندانی راپر کرد.
عملکرد این ایمپلنت مشابه دندان طبیعی خواهد بود وچه بسا از جهاتی بهتر و راحت تر از آن. برای قرار دادن مناسب یک ایمپلنت نیاز به میزان کافی استخوان در ناحیه میباشد که در صورت کمبود استخوان شاید نیاز به افزایش استخوان از طریق جراحی باشد.علاوه بر آن وضعیت دندانی و بافت نرم اطراف ناحیه بی دندانی نیز از لحاظ سلامت مهم می باشد.

فضای ایده آل برای یک واحد ایمپلنت دندان

اندازه مناسب ایمپلنت دندانی عرض ۴ میلیمتر و طول ۱۲ میلیمتر است. این سایز ایمپلنت دندانی می تواند مناسب جهت جایگزینی دندان مولر اول باشد و بنابر این میتواند جایگزین مناسب جهت همه دندان ها محسوب شود.
هر چه فشار بر پروتز کمتر باشد سایز ایمپلنت دندانی میتواند کوچکتر باشد.کوچکترین سایز ایمپلنت دندانی قطر ۳ میلیمتر و طول ۸ میلیمتر است.ایمپلنت باریکتر از ۳ میلیمتر مینی ایمپلنت نامیده میشود که برای اهداف کوتاه مدت استفاده میشود مثلا ساخت پروتز دندان موقت.ایمپلنت دندانی با طول کمتر از ۸ میلیمتر ایمپلنت کوتاه نامیده می شود که برای فضاهای کم ارتفاع بکار میرود. اندازه ایمپلنت کوتاه ۵ یا ۶ و یا ۷ میلیمتر است. استفاده این ایمپلنت دندانی در فک بالا فایده ای ندارد چون تراکم استخوان در فک بالا کم است و طول کمتر از ۱۳ میلیمتر برای فک بالا مطلوب نیست. مگر آنکه تراکم استخوان خیلی خوب باشد و یا اینکه ارتفاع استخوان اجازه استفاده از ایمپلنت دندانی طول مناسب را نداشته باشد.حداقل ضخامت استخوان لازم در اطراف ایمپلنت دندانی ۱ میلیمتر است هر چه اطراف ایمپلنت دندانی استخوان ضخیمتری باشد ماندگاری ایمپلنت دندانی بیشتر خواهد بود.طول مناسب استخوان باید به اندازه ای باشد که ایمپلنت دندانی را پوشش دهد و در فک پایین ۲ میلیمتر با کانال عصب تحتانی فکی فاصله داشته باشد.فاصله با کانال به این منظور است که متراکم شدن استخوان در زیر ایمپلنت دندانی فشاری به کانال نیاورد.

چند دندان می‌تواند توسط ایمپلنت حمایت شود؟

تمام اشکال متداول جایگزینی دندان‌ها از قبیل پل‌ها یا دندان مصنوعی می‌تواند بوسیله استفاده از ایمپلنت‌های دندانی انجام پذیرد. اگر شما فقط یک دندان طبیعی را از دست داده باشید یک ایمپلنت برای جایگزین‌نمودن کافی خواهد بود در فضاهای بزرگتر که تعداد دندان بیشتری از دست رفته، لزوما نیاز به استفاده از یک ایمپلنت برای هر دندان نمی‌باشد، هر چند تعداد دقیقی ایمپلنت بستگی به کیفیت و میزان استخوان در ناحیه‌ای که ایمپلنت کار گذاشته می‌شود، خواهد داشت. دانسیته (تراکم استخوان) در فک بالا عموما ضعیفتر از فک پایین می‌باشد و اگر در فک بالا اصلا هیچ دندانی وجود نداشته باشد حداقل شش ایمپلنت برای جایگزینی کامل دندان‌ها ، صورت ثابت کافی خواهد بود. در فک پایین بخصوص در جلوی آن استخوان خیلی محکم می‌باشد بنابراین نیاز به ایمپلنت‌های کمتری نسبت به فک بالا وجود خواهد داشت و تعداد چهار ایمپلنت می‌تواند ده دندان یا بیشتر از در فک پایین حمایت نماید. اگر چه استفاده از ۵ تا ۶ ایمپلنت متداول می‌باشد. ایمپلنت‌های دندانی معمولا از اصول مهندسی پیروی می‌کنند، آنها باید در یک استخوان قوی کار گذاشته شوند.

موارد عدم استفاده از ایمپلنت

در موارد زیر کاربرد ایمپلنت های دندانی مطلقا” ممنوع است و باعث به خطر افتادن سلامت کلی بیمار ویا از دست رفتن ایمپلنت می شود.

۱-سکته (انفارکتوس ) قلبی که به تازگی رخ داده باشد.
در این دسته از بیماران بعد از ثابت شدن وضعیت بیمار( شش ماه تا یک سا ل بعد)،با نظر دکتر معالج بیمار و ملاحظات دیگر می توان از ایمپلنت ها بهره برد.
۲-دریچه مصنوعی قلب
در این مورد نیز تا زمانی که بیمار کاملا”ثابت شده باشد یعنی حدود پانزده تا هجده ماه پس از جراحی دریچه نباید اقدام به جراحی ایمپلنت نمود.پس از آن نیز فقط با نظر دکتر معالج و در نظر گرفتن ملاحظات خاص شاید بتوان اقدام به انجام جراحی ایمپلنت نمود.
۳-بیماری کلیه پیشرفته
۴-دیابت مقاوم به درمان
در بیماران دیابتی در صورتی که به طور کامل تحت درمان قرار گیرند و به درمان پاسخ مناسب بدهند،مشکلی از نظر کاربرد ایمپلنت وجود ندارد.در بیمارانی که نمی توانند بیماری خود را به طورکامل کنترل نمایند کاربرد ایمپلنت های دندانی امکان پذیر نمی باشد.
۵- الکلیسم مزمن یا شدید
۶-پوکی استخوان منتشرثانویه(متعاقب یک بیماری دیگر)
۷-استئومالاسی(نرمی استخوان) مقاوم به درمان
۸-بیمارانی که در حال انجام رادیوتراپی می باشند.
۸-کمبود شدید هورمونی
۹-معتادین به مواد مخدر
۱۰-سیگاری های شدید(بیش تر از یک پاکت سیگار در روز)

هزینه درمان ایمپلنت :

هزینه های درمان و کاشت دندان بستگی به نوع ایمپلنت های دندانی متغیر است اما حتی الامکان بهتر است از سیستم های شناخته شده و مورد تایید سازمان های معتبر دندانپزشکی استفاده شود . سیستم های ارزان وغیر استاندارد صدمات غیر قابل جبرانی را به بار خواهند آورد ولی ایمپلنت های استاندارد طول عمر نامحدودی دارند . شایان ذکر است هزینه درمان با توجه به تجهیزات و مواد بهره گیری از تکنیک های جدیدنسبت به انواع دیگر پروتز بالا نیست به گونه ای که هزینه یک واحد ایمپلنت تقریبا برابر یک بریچ سه واحدی ایده آل است .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)