وقتی یک دندان کشیده می شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد می شود. بریج برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می رود.
به این ترتیب که دندانپزشک دو دندان کناری ناحیه بی دندانی را تراش می دهد و یک پروتز که متشکل از سه دندان مصنوعی است، روی این دو دندان و ناحیه بی دندانی می گذارد.
به این صورت چیزی شبیه یک پل بین دو دندان ایجاد می شود که به آن بریج می گویند و به طور ثابت جایگزین دندان از دست رفته می شود.
همان گونه که پیداست، برای جایگزین کردن دندان ها به روش بریج، بایستی در دوطرف ناحیه بی دندانی، دندان هایی وجود داشته باشند و این دندان های پایه، باید از نظر استحکام ریشه و لثه در وضعیت مطلوب باشند.
بریج ها از جنس چینی یا سرامیک اتصال یافته به فلز و گاهی مواقع تنها چینی و یا سرامیک ساخته می‌شوند.

مزایای بریج چیست؟

- بریج ناحیه بی دندان را پر می‌کند.
- بریج ظاهر دندانها و لبخند را اصلاح می‌کند و جویدن و صحبت کردن را بهبود می‌بخشد.
- بریج از لحاظ فرم ورنگ می‌تواند مشابه دندانهای طبیعی فرد باشد.
- بریج می‌تواند سالیان سال مورد استفاده قرار گیرد به شرط آنکه بهداشت آن رعایت شود و حادثه‌ای برای آن پیش نیاید.
- دندانهای طبیعی و پایه بریج زیر روکش سالم مانده و در صورت رعایت بهداشت پوسیده نخواهد شد و از حرکت آنها به سمت ناحیه بی دندانی محافظت به عمل خواهد آمد.
راه جایگزین بریج، درمان بی دندانی با استفاده از پارسیلهای متحرک(مصنوعی تکه ای) است. دندانپزشک مزایای استفاده از بریج را برای شما ارائه خواهد داد و در صورت آنکه دندانهای پایه وضعیت مناسبی به لحاظ استقامت و سلامت بافت لثه ای اطراف آن داشته باشند آنرا به شما توصیه خواهد کرد.
امروز درمان بهتر از بریج جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته رایج شده و آن استفاده از ایمپلنت است و با آنکه هزینه این درمان بیشتر از بریج است ولیکن درمان با ارزشی است که مورد استقبال و رضایت استفاده کنندگان آن قرار گرفته است و مهمترین مزیت آن این است که بدون تراشیدن دندانهای اطراف ناحیه بی دندانی، جایگزینی دندان انجام می‌گیرد و مانع از دست رفتن دندانهای سالم پایه می‌گردد.

پروسه کاشت بریج دندانی چیست؟

در اولین معاینه برای گرفتن یک بریج دندان، دندان های اباتمنت(پایه) آماده می شوند. آماده سازی شامل شکل دهی این دندان ها با از بین بردن بخشی از مینای دندان است و اجازه می دهد تا فضای کافی برای نصب recontouring مجدد یک تاج روی آنها ایجاد شود. سپس، قالبی از دندان از دست رفته اندازه گرفته می شود تا بعنوان یک مدل، از روی آن بریج، دندان مصنوعی(پونتیک) و تاج ساخته شوند. دندانپزشک یک بریج موقت را برای پوشیدن و محافظت از دندانها و لثه .ها ساخته و نصب می کند در طول جلسه دوم، بریج موقت برداشته و بریج دائمی جدید برای رسیدن به تطابق مورد نیاز بررسی و تنظیم خواهد شد. چند جلسه معاینه دیگر نیزممکن است برای بررسی وضعیت چارچوب فلزی و نیش لازم گردد. این موضوع به شرایط فرد بستگی دارد. اگر بریج دندانی ثابت ( دائمی ) باشد ممکن است دندانپزشک به طور موقت آن را در جای خود برای چند هفته سیمان کند تا مطمئن شود که به درستی در جای خود قرار گرفته است. پس از چند هفته ، این بریج به طور دائم به .محل سیمان می شود

هزینه بریج های دندانی:

هزینه بریج های دندانی بستگی به فاکتورهای متعددی نظیر :
– نیاز دندانهای مجاور ناحیه بی دندانی به درمانهای اضافی نظیر ترمیم یا درمان ریشه
– هنر دندانپزشک وتکنسین لابراتوار مربوطه
– نوع ماده استفاده شده درساخت بریج

مراقبت های بعد از قرار دادن روکش و بریج های دندانی:

۱)هر ۱۲-۶ ماه جهت معاینه و بررسی روکش و بریج مراجعه نمایید.
۲)استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن صحیح، برای این که لبه های روکش را بتوان تمیز نگه داشت، ضروری می باشد.
۳)برای تمیز کردن زیر بریج های دندانی از نخ دندان های مخصوص بریج (spur floss) استفاده شود.
۴)در صورت حساس شدن دندان زیر روکش و یا لق شدن روکش دندان به دندانپزشک مراجعه فرمایید تا در صورت وجود پوسیدگی یا هرگونه مشکل دیگری درمان لازم صورت گیرد.
۵)روکش و بریج های دندانی نیز مانند هر وسیله ای طول عمر معینی دارد. پس از این مدت باید تحت بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم تعویض گردد.
۶)در مواردی که برای بیمار درمان روکش و بریج انجام می شود باید در رعایت بهداشت دهانی توجه زیادی داشته باشد زیرا معمولا دندان های روکش شده درمان ریشه شده اند (عصب دندانی ندارند) بنابراین در صورت وجود پوسیدگی هیچ گونه دردی را بیمار احساس نمی کند و به طور کاذب بیمار احساس می کند هیچ گونه مشکلی ندارد و از طرفی دیگر دید و تشخیص پوسیدگی دندان های دارای روکش و بریج به خاطر نداشتن دسترسی و دید ممکن نمی باشد، در حالی که پوسیدگی به صورت پنهان و به تدریج دندان را تخریب می کند و تا جایی که تاج دندان کاملا از بین می رود.
۷)پس بنابراین روکش عملا باعث پوسیدگی دندان نمی شود بلکه این عدم توجه بیمار به بهداشت دهانی می باشد که باعث از بین رفتن دندان می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)