هر روز افراد بسیاری با استفاده از عملهای مختلف زیبایی اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و از زندگی خود لذت بیشتری می برند این اطلاعات فقط برای آگاهی شما ارائه شده است . بدیهی است لازم است جهت جزئیات بیشتر و میزان سودمندی چنین عملی برای خود، به پزشک مراجعه کرده و از نزدیک ویزیت شوید.پوست از دو لایه تشکیل شده است. لایۀ خارجی آن اپیدرم نامیده می شود و بعنوان یک سد طبیعی مانع ورود عوامل مضر به بدن می شود. لایۀ داخلی که درم نامیده می شود حاوی بافت همبندی بود و عروق و اعصاب و بافت پشتیبان پوست را در خود جای می دهد. اغلب چین و چروک های پوستی در لایه داخلی پوست یعنی در درم ایجاد می شوند.پوست جوان و سالم حاوی میزان زیادی از مادۀ مرطوب و طبیعی به نام هیالورونیک اسید است. با گذشت زمان نور خورشید و سایر عوامل می توانند میزان این ماده در پوست را کاهش دهند. فقدان هیالورونیک اسید در پوست منجر به از دست رفتن ساختار و حجم پوست شده و این امر منجر به پیدایش چین و چروک ها می شود.ساختار طبیعی مولکول هیالورونیک اسید بسیار شبیه اسفنج است. وظیفۀ اصلی آن جذب کردن آب است که باعث افزایش حجم پوست می شود. به این ترتیب می توان هیالورونیک اسید را به عنوان مرطوب کنندۀ داخلی پوست در نظر گرفت.با افزایش سن از میزان هیالورونیک اسید پوست کاسته می شود و چین و چروک ها ظاهرمی شوند.با استفاده از تزریق ژل می توان این ماده را مجدداً به پوست برگرداند و خطوط قسمت های مختلف صورت را بهبود بخشید.

انواع ژل

ژل ژوویدرم : ژوویدرم بعد از تزریق نیز مقداری آب به خود جذب می کند و بدین ترتیب حجم آن مختصری افزایش می یابد لذا در تزریق آن پزشک باید این نکته را مدنظر بگیرد و تجربه کافی داشته باشد تا بعدا” ظاهر مصنوعی برای فرد ایجاد نشود.خوشبختانه با اضافه کردن ماده بیحسی به این ژل ها درد زمان تزریق بسیار کاهش می یابد.

ژل رستیلن: ژل رستیلن نیز دارای غلظت بالایی از هیالورونیک اسید بوده و از ژوویدرم سفت تراست. این ژل اولین فیلری بود که در سال ۲۰۰۳ از « اف دی ای » تاییدیه گرفت.« پرلن » محصول دیگری از خانواده رستیلن است که اخیرا” مورد تایید قرارگرفته و برای چین های عمیق تر به کار می رود. اندازه ذرات « پرلن » بزرگتر از « رستیلن » است. خانواده رستیلن اعضای متعدد دیگری هم دارد که ازنظر اندازه ذرات با رستیلن متفاوتند. این ژل ها هم قابلیت نگهداری در دمای اتاق را دارند. رستیلن در سرنگهای ۰٫۴ و ۱ میلی لیتری عرضه می شود و « پرلن » در سرنگهای ۰٫۷ میلی لیتری رستیلنی که در ایران از طریق مجاری رسمی و معتبر توزیع می شود ۱ میلی لیتری است. هر دو اینها توسط سرنگهای شماره ۲۷ تزریق می شوند. به نظر می رسد که درد زمان تزریق رستیلن بیشتر از ژوویدرم باشد

ژل هیالورونیک اسید : این ژل به آسانی به داخل پوست انتقال می یاید وچینهای صورت وشیار ها را بصورت نرم وطبیعی اصلاح می کند .هیالورونیک اسید ترکیب قندی طبیعی است که در همه ارگانهای زنده وجو دارد ودر پوست ایجاد حجم وخاصیت ارتجاعی می کند .برای مدت ۲۰ سال ، اسید هیالورونیک بصورت بی خطر وموثر برای درمانهای شرایط مختلف پزشکی مرتبط با چشم وزانو بکار گرفته شده است .اسید هیالورونیک در حال حاضر بعنوان یک پیشرفت بزرگ در زمینه زیبایی به  اثبات رسیده است .

زمان ماندگاری ژل ها

ژل های موقت بین ۶ تا ۱۸ ماه و ژل های دائم حداقل تا ۶ سال ماندگاری دارند.ژل های موقت مثل کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، روی درم، ماتریدکس و… دارند.

ژل های دائم در اصل همیشگی بوده، اما چون بعد از گذشت ۵ تا ۶ سال کوچک تر شده و بافت های بدن نیز تحلیل می روند، ماندگاری آن ها را باید بین ۵ تا ۱۰ سال در نظر گرفت. امروزه ژل های دائم به طور عمده شامل پلی اکریل آمید و پلی متیل متاکریلات می باشند.

موارد کاربرد

۱- خط خنده که از بینی تا گوشه دهان در هر دوطرف دیده میشود.

۲- اصلاح لاغری گونه ها و حجم دادن به گونه ها.

۳- گودی پلک تحتانی و محل ریزش اشک وتیرگی دورچشم.

۴- گودی زیرحفره دهان و هرگودی که با حرکت دهان دراطراف چانه و اطراف دهان به وضوح دیده میشوند.

۵- چروکهای پشت دست خصوصا درآنها پوست نازک ولاغردارند.

۶- با گذشت سن لبها نازک گشته و به سمت داخل دهان می چرخند.با تزریق ژل این پیری لبها قابل اصلاح است.

۷- اگر فردی در سنین جوانی مایل به داشتن لبهایی زیباتر و جذاب ترباشد، با این روش امکان پذیر خواهد بود.

۸- اصلاح نقائص بینی و رینوپلاستی با تزریق ژل وبدون جراحی.

مراقبت های بعد از تزریق

- قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و در طی چند روز از بین می رود.

- نواحی درمان را ماساژ ندهید.

- از گرم کردن محل تزریق ژل تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.

-از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید.

- برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا” در عرض ۷-۱۰ روز از بین می رود.

- در صورت نیاز می توانید ۲-۴ هفته بعد از درمان برای روتوش مراجعه نمایید.

عوارض

هیالورونیک اسید، ماده ای است به صورت طبیعی در پوست یافت می شود ولی باافزایش سن، میزان آن در پوست کاهش می یابد. با تزریق ژل، این ماده را وارد پوست می کنند تا بتوانند عمق چین به وجود آمده روی پوست را کم کنند، البته همان طور که گفتیم این ژل ۶ تا ۵۱ ماه بعد، تجزیه و جذب پوست می شود و از بین می رود.تجربه نشان داده است واکنش بدن به ژل بسیار کم است به خصوص اگر از ژل های استاندارد استفاده شود تنها ممکن است بعد از عمل دچار کبودی و کمی تورم بشود که معمولا در چند روز برطرف می شود و می توان گفت ممکن است در بعضی افراد این اتفاق اصلا رخ ندهد. برای از بین بردن این کبودی ها می توانید از آناناس، قرص های ویتامین C، کمپرس سرد در اوایل و بعد کمپرس گرم استفاده کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)