خانمی‌هایی هستند که دوست دارند درباره انواع جراحی‌ های زیبایی، اطلاعات بیشتری داشته باشند و عوارض هر کدام را بشناسند و بدانند هرکدام چه خطراتی دارند و آیا واقعا چنین عمل‌ هایی توصیه می ‌شوند یا نه. خانم‌های بسیاری هستند که به دلیل افزایش سن درناحیه گونه وکنار چشم و خط خنده دچار چروک‌هایی شده‌اند یا دوست دارند حجم لب‌های ‌شان را افزایش دهند. شایع ‌‌ترین روش حجیم‌ سازی،‌ این روزها تزریق ژل و چربی است. این در حالی است که متخصصان پوست و مو تاکید فراوان بر عوارض ناشی از تزریق ژل ‌‌های غیراستاندارد به وسیله افراد غیرمتخصص دارند.

فواید تزریق چربی

  • یک حجم دهنده طبیعی که احتمال واکنش نسبت به آن وجود ندارد.
  • به راحتی در دسترس است.
  • شانس بروزعفونت در آن کم است.
  • جابجا نمی شود.
  • در لمس قوام طبیعی دارد.
  • در صورت رعایت تکنیک درست در ماندگاری آن تردیدی وجود ندارد.
  • ارزان بوده و به همه قسمت های بدن قابل انتقال است.
  • دارای نوع مرغوب و غیر مرغوب اصلی یا تقلبی نیست.

نحوه تزریق

تزریق ژل و چربی با بی حسی موضعی انجام می گیرد . ابتدا محل برداشت و تزریق را مشخص می کنیم . محل برداشت کاملا ضد عفونی شده  و با تزریق داروی بی حسی برداشت چربی با سرنگهای مخصوص که لوله هایی به نام کانولا به ان متصل است با فشار کم صورت می گیرد.چربی استخراج شده چند بار شستشو می شود و به سرنگهای cc1 اماده تزریق منتقل میشود.صورت کاملا ضد عفونی شده و بی حسی در صورت تزریق می شود.سپس از محل های مشخص کانولای تزریق چربی را وارد کرده و تزریق چربی انجام می شود .

زمان انجام این کار بین ۱ تا ۳ ساعت بسته به شرایط بیمار و حجم چربی مورد نیاز جهت تزریق می باشد .از آنجایی که تزریق حجم بیش از حد مجاز موجب اختلال خونگیری و از بین رفتن بافت چربی می گردد ضروری است که پزشک در حدی که صلاح می داند در هر منطقه چربی تزریق کند .چربی اضافه مانده از تزریق جلسه اول در فریزر نگهداری و تا ۶ ماه بعد قابل تزریق است

سوالات متداول

- آیا می توان چربی را فریز کرد و دوباره استفاده نمود؟

در کشور های غربی به دلیل هزینه بالای اقدامات جراحی و دست مزد پزشک جهت کاهش وقت و صرفه جوئی  اقدام به نگه داری چربی تحت شرایط خاص و افزودن مواد نگه دارنده می کنند اما متاسفانه در برخی موارد مشاهده می شود که مقداری از چربی به فرد داده و توصیه می شود در فریزهای خانگی نگه داری وسپس تزریق شود که باید گفت این اقدام در ایران که دستمزد های جراحی چندان زیاد نیست بی مورد و غیر علمی و همراه با ریسک آلودگی میکروبی و قارچی است زیرا  با ۲۰ دقیقه صرف وقت به چربی تازه که به مراتب بهتر از چربی فریز شده است می توان رسید پس حتی اگر قرار باشد چربی فریز شود باید طبق شرایط علمی توصیه شده انجام گیرد.

- میزان تزریق چربی چه حد و حجمی است؟

درهر نقطه از بدن که تزریق چربی قابل انجام باشد چون یک فضای بسته است بصورت محدود می توان تزریق چربی انجام داد زیرا اگر بیش از حد تزریق صورت گیرد باعث فشار بیش از حد به عروق و کاهش خون رسانی به موضع می شود لذا تزریق بیشتر منجر به نتیجه بهتر نخواهد شد و چنانچه برای شکل دهی به یک موضع به حجم زیادتری نیاز داشته باشیم بهتر است طی دو تا سه جلسه این اقدام صورت گیرد.

- آیا با یک جلسه تزریق چربی می توان به نتیجه دلخواه رسید؟

چنانچه حجم مورد نیاز برای نتیجه مطلوب کم باشد با یک جلسه می توان به نتیجه دلخواه رسید اما اگر حجم دلخواه زیاد باشد باید این کار طی چند جلسه انجام گیرد.

- چه افرادی چربی را جذب می کنند؟

معمولا افرادی که چربی تزریق می ‌کنند باید بعد از تزریق ملاحظات خاصی را لحاظ کنند یعنی باید رژیم غذایی خاصی بگیرند. مثلا اگر فرد رژیم غذایی سفت و سختی بگیرد تا لاغر شود، نخستین جایی که چربی آن از بین می ‌رود همان چربی تزریق شده است.یعنی باید بعد از تزریق چربی فرد رژیم غذایی متعادلی داشته باشد و قصد لاغر کردن نداشته باشد.

البته از لحاظ دیگر، جذب چربی در افراد مختلف متفاوت است، در بعضی ها چربی بیشتر باقی می ماند و در بعضی دیگر به سرعت جذب می ‌شود و این امر به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست و پس از یک بار تزریق می ‌توان این مورد را فهمید.

- محلهای برداشت چربی کدامند ؟

چربی از قسمت های زیادی قابل برداشت است  ولی چربی شکم ، باسن ، پهلو ، رانها و کنار زانو به دلیل ماندگاری بیشتر ارجح هستند .

تزریق چربی یا ژل

در روش تزریق چربی یک نوع پیوند اتولوگ انجام می شود به عبارت دیگر سلول های چربی دهنده از خود فرد گرفته شده و به خود فرد پیوند می شود بنابراین احتمال ایجاد واکنش های حساسیتی و آلرژی که در پروتز و تزریق ژل وجود دارد در تزریق چربی منتفی است. به علاوه بافت چربی غنی از سلول های بنیادی است که علاوه بر پر کردن صورت موجب افزایش  کیفیت، قوام و رنگ پوست آن ناحیه می شود. بنابراین تزریق چربی یک روش کم عارضه و مطمئن برای جوانسازی ، برجسته سازی و لیفتینگ پوست می باشد. بدلیل پیشرفته شدن طریقه تزریق چربی در سال های اخیر این عمل با روش بی حسی موضعی و بطورسرپایی انجام می شود و احتیاج به بستری شدن نداشته و از روز بعد فرد می تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.

مراقبت های بعد ازعمل

تورم و درد در محل تزریق ژل و چربی و برداشت عادی است. کبودی و تورم معمولا اطراف چشمها ایجاد میشود ، بهتر است تا چند شب موقع خواب و استراحت ۲ بالش اضافه زیر سر بگذارید . تا یک هفته از ورزش سنگین ، مصرف مسکن هایی مانند آسپرین و بروفن خودداری نمایید. تورم و کبودی درعرض یک یا دو هفته به تدریج بر طرف میگردد. تا چند روز بعد از تزریق آنتی بیوتیک خوراکی و در صورت لزوم استامینوفن مصرف میگردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)