با افزایش سن بخشهایی از صورت دچار کاهش حجم میشوند.این کاهش حجم بدلیل تحلیل رفتن بافت کلاژن زیرپوست است.این مشکل با هیچ روش دارویی یا لیزر یا عمل جراحی قابل حل نیست.چاره ایی جز تزریق مواد پر کننده به بافت زیر پوست نیست.از بین مواد پرکننده مختلف بدون تردید ژل هیالورونیک اسید بهترین است.زیرا ایمن است.اگر هم برهر دلیل عارضه ایجادشود،با مصرف داروی هیالورونیداز قابل حل است. روش های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک های ناشی از پیری وجود دارد و یکی از این روش ها استفاده از ژل های مصنوعی یا چربی هاست که می تواند علاوه بر پر کردن چروک، اثرات دیگری هم داشته باشند.

چگونگی تزریق

ژلی که در طب استفاده میشود قوامی شبیه ژله خوراکی دارد . این ژل از موادی درست شده است که برای بدن بی ضرربوده و دارای ماندگاری طولانی باشد . ژلهای مختلفی توسط کارخانه های متفاوتی برای مصارف پزشکی تهیه و توزیع شده اند لذا فرمولهایی با کیفیتها وقیمتهای متفاوتی وجود دارد.

استفاده از فیلرها روشی ساده و غیر جراحی است که توسط پزشک برای اصلاح چین و چروکهای صورت بکار می رود. بدین منظور تزریق ژل یا فیلر با سر سوزنی بسیار نازک (سر سوزن انسولین) به زیر پوست تزریق می شود تا بافت نرم درم را پر نماید. این کار باعث افزایش حجم درم و در نتیجه کاهش چین و چروک های صورت می شود. بدین منظور فیلرهای مختلفی وجود دارد که می توان از ژویدرم، آکوامید و … نام برد.

ژویدرم که تولید کشور فرانسه است از اداره نظارت بر توزیع غذا و داروی امریکا  مجوزهای لازم را دریافت نموده است لذا مادۀ ایمن و بی ضرری است. ماندگاری این ژل  یکسال است. این ژل به نحوی تهیه می شود تا ژلی با قوامِ صاف و یکنواخت بدست آید و برای اینکه به هنگام تزریق بیمار راحت تر باشد کارخانۀ تولید کننده مقداری لیدوکائین که یک مادۀ بی حسی است به این ژل اضافه کرده است لذا انتظار می رود که تزریق آن راحت و نتیجۀ آن صاف و یکدست باشد به گونه ای که بعد از تزریق هر کسی متوجه تغییر شود بدون آنکه بداند چه اتفاقی افتاده است.

سوالات متداول

- در چه مناطقی می توان از ژل استفاده کرد؟

مدت دوام ژل های موقت بین ۹ تا ۲۱ماه است حتی گاهی تا ۵۱ ماه می ماند و می توان با تزریق آن برای افزایش حجم لب، گونه و خط خنده. برای خط اخم که با بوتاکس برطرف نمی شود هم استفاده کرد با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست بازمی گردد و چین هایی مانند خطوط لبخند یا پرانتزها و چین هایی که از کناره های تحتانی بینی در دوطرف شروع شده و تا گوشه های دهان ادامه پیدا می کنند، از بین می رود. ضمنا با برخی انواع آن می توان گود افتادگی های زیرچشم یا فرورفتگی های برخی قسمت های پوست را کاهش داد.

چه زمانی ژل گلوله گلوله می شود؟

تکنیک تزریق بسیار مهم است. گاهی ممکن است به دلیل تکنیک نادرست تزریق ژل گلوله گلوله شود.درصورتی که اگر تزریق درست انجام شود احتمال آن بسیار کم می شود. همچنین اگر این تزریق به درستی انجام نشود مثلا محل سوراخ تزریق را خیلی پاره کنند، احتمال دارد که مثلا روی لب جای سوزن ها باقی بماند ولی اگر تزریق درست انجام شود جای سوزن ها ۴ تا ۵ روز باقی می ماند و بعد از بین می رود.ژل را باید حتما متخصص پوست تزریق کندو قبل از عمل حتما با متخصص مشورت کنید. تا در شما انتظار واقعی ایجاد شود، گاهی بعضی افراد به دلیل انتظار بیش از حد از نتیجه عمل، اصلا راضی نمی شوند، افراد باید بدانند که قرار نیست بعد از تزریق ژل چهره شان آنها به کلی تغییر کند.

ژل‌ها برای بدن ضرر دارند؟

اگر ژل استاندارد استفاده کنید می ‌توان گفت برای بدن ضرری ندارد ولی به هرصورت باید بدانید ژل یک ماده خارجی است که حتی اگر استاندارد باشد وقتی وارد زیر پوست می ‌شود ممکن است بدن نسبت به آن ماده خارجی واکنش نشان دهد و چند ماه یا چند سال بعد، دچار التهاب یا قرمزی یا به ‌اصطلاح گرانولوم (یعنی واکنش بدن) شود. بنابراین احتمال این که یک ژل استاندارد بدن را دچار مشکل کند، وجود دارد اما این خیلی به ندرت پیش می ‌آید عوارضی مثل تورم، التهاب و واکنش جسم خارجی به‌ صورت سفتی آن نقطه و عفونت.البته ژل‌های هیالورونیک چون ظرف ۲۱ ماه جذب می ‌شوند بنابراین احتمال فوق‌العاده کمی وجود دارد که مشکلی ایجاد شود و اگر مشکلی ایجاد شود مربوط به همان ۲۱ ماه است و بعد از آن، جذب می ‌شود.

چربی کم ضررتر است یا ژل؟

چربی چون از بدن فرد است قطعا بدن هیچ واکنشی نشان نمی دهد. در نتیجه قطعاچربی عوارض کمتری دارد اما چربی به هر حال استخراج می خواهد، یعنی باید چربی را از بدن گرفت.بنابراین جراحی بزرگ تری دارد و هزینه آن نیز بیشتر می شود. درصورتی که ژل تنها یک ماده آماده است که به نقطه مورد نظر تزریق می شود پس می توان گفت، چربی عوارض کمتری دارد ولی تزریق آن دردسر بیشتری دارد.

ژل ها چه عوارضی دارند؟

هیالورونیک اسید، ماده ای است به صورت طبیعی در پوست یافت می شود ولی باافزایش سن، میزان آن در پوست کاهش می یابد. با تزریق ژل، این ماده را وارد پوست می کنند تا بتوانند عمق چین به وجود آمده روی پوست را کم کنند، البته همان طور که گفتیم این ژل ۶ تا ۵۱ ماه بعد، تجزیه و جذب پوست می شود و از بین می رود.تجربه نشان داده است واکنش بدن به ژل بسیار کم است به خصوص اگر از ژل های استاندارد استفاده شود تنها ممکن است بعد ازعمل دچار کبودی و کمی تورم بشود که معمولا در چند روز برطرف می شود و می توان گفت ممکن است در بعضی افراد این اتفاق اصلا رخ ندهد. برای از بین بردن این کبودی ها می توانید از آناناس، قرص های ویتامین C، کمپرس سرد در اوایل و بعد کمپرس گرم استفاده کنید.

سن

معمولا تزریق ژل در افراد با سن بالای ۲۵ و ۳۰ انجام می شود ولی باز محدودیت سنی ندارد و در هرسنی می توان این تزریق را با ملاحظات انجام داد. برای تزریق در سن های خیلی بالا باید بیماری هایی چون بیماری قلبی چک شود و اگر فرد مشکل قلبی شدید نداشته باشد، می توان تزریق را انجام داد.

مراقبت های بعد از تزریق

بهتر است از تمرینات ایروبیک برای ۲۴ ساعت خودداری کنید وبرنامه کاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح ریزی نکنید. احتمال دارد قرمزی ، تورم وکبودی خفیفی در محل تزریق بوجودآید. همچنین لبهای شما قدری در شب پس از تزریق متورم خواهد شد که مقدمه جوانتر شدن وداشتن ظاهری بهتری در روزهای بعد است .

نتایج

نتایج حاصل از این روش درمانی بین ۶ ماه تا ۳ سال (بسته به نوع فیلر) ماندگار بوده و با توجه به سادگی پروسه درمانی انتخاب مناسبی برای اکثر بیماران می باشد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)