امروزه با بهره گیری از تکنولوژی جدید می توان نقاط کم مو یا عاری از موی سر را به گونه ای در مان نمود که ظرف مدت کوتاهی پوشیده از موشوند. این امر که تا چندی بیش حتی تصورش هم دشوار بود بر پایه انتقال ریشه های مو و کاشت آنها در نقاط مورد نظر است.

این روش برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ توسط پزشکی ژاپنی به نام دکتر اکودا (Dr OKUDA ) توصیف وسپس در سال ۱۹۵۹ توسط پزشک آلمانی دکتر اورنتویخ ( Dr orentreich ) عملی گردید. در ابتدای این انتقال به صورت دسته ای انجام می شود که هر دسته شامل ۱۵ تا ۲۰ تار مو بود. گرچه نتیجه این عمل کاملاً مثبت وهیجان انگیز بود ورشد موهای منتقل شده پس از حدود سه ماه مشاهده می گردید ولی مشکل عمدۀ ان ، حالت دسته ای بودن موها بود که نمایی شبیه گندم زار ویا موی عروسکی را به سر می داد. در سال های اخیر استفاده از دسته های کوچکتر مو موسوم به میکرو گرافت ( شامل یک یا دو تار مو) ومینی گرافت ( شامل سه تا شش تار مو) سبب نتایج بسیار رضایت بخش و طبیعی شده است.

واکنش موهای موجود در نقاط مختلف سر نسبت به عوامل آندوژنتیک ( عوامل هورمونی – ارثی) یکسان نیست. بطوریکه موهای موجود در نواحی پیشانی، شقیقه ها وناحیه وسط سر نسبت به عوامل مذکور حساس بوده ودچار ریزش می شوند. در حالیکه موهای پشت سر ودور سر نسبت به این عوامل بسیار مقاوم ودر نتیجه تقریباً فاقد ریزش هستند. در پیوند موی طبیعی از فولیکول هایی که از قسمت های مقاوم به ریزش ( نواحی پشت سر ودور سر) انتخاب می گردند. برای جایگزین کردن موهای از بین رفته نواحی دیگر استفاده می شود. بنابر این فولیکول ( پیاز مو) پیوند شده نه تنها یک موی طبیعی با تمام خصوصیات مربوطه است بلکه تقریباً تا پایان عمر خود باقی مانده و نسبت به ریزش بسیار مقاوم می باشد.

B: کاشت مو در نواحی ابرو، ریش، سبیل و مژه

با توجه به اینکه گرافت های مو در هر ناحیه از پوست بدن رشد می نمایند بنابراین پیوند موی طبیعی در هرناحیه که نیازمند آن باشد قابل انجام است که مهمترین موارد آن کاشت ابرو، ریش، سبیل ومژه می باشد. تیم پیوند موی طبیعی ولیزر اصفهان با دارا بودن مهارت ها وتجهیزات لازم تاکنون موترد زیادی از کاشت مودر نواحی مذکور را با موفقیت انجام داده است که نمونه هایی از آن را مشاهده می کنید.

C: کاشت مو در جوشگاه ها (اسکار)

 از پیوند موی طبیعی در ترمیم ودرمان طاسی های حاصل از زخم های قدیمی و سوختگی (اسکار) نیز استفاده می گردد که تجربه تیم در این موارد با درصد بالای موفقیت همراه بوده است.

چه کسانی کاندید کاشت موی طبیعی هستند؟

۱- مردان مبتلا به ریزش موی هورمونی- ژنتیکی ( Andogenetic alopecia ) که دچار درجات مختلفی از کم پشتی و یا طاسی سر هستند.
۲- خانم هایی که مبتلا به ریزش موی هورمونی – ژنتیکی بوده و دارای موهای کم پشت ویا نازک در مناطق جلوی سر ونواحی مرکزی سر هستند ولی از تراکم موی خوبی در قسمت پشت سر ( ناحیه دهنده ) برخوردار می باشند. ( برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت (( ریزش مو در خانم ها )) مراجعه فرمایید.)
۳- افرادی که بطور مادر زادی دارای ابرو ومژه کم پشت ویا فاقد آن هستند .
۴- افرادی که به دنبال بعضی بیماری های پوستی ویا صدمات وارده به این ناحیه ویا عمل جراحی ویا سوختگی در پوست سر دچار طاسی شده اند.
۵- کسانی که به دنبال جراحی یا سوختگی در ناحیه صورت ویا صدمات وارده به صورت ویا ابروها ونیز به دنبال عمل لب شکری، ابرو، ریش یا سبیل آنها به صورت خطی یا منطقه ای دچار طاسی شده است.
۶- افرادی که به دنبال خالکوبی ابرو وچند سال بعداز آن دچار کم پشتی شدید ویا طاسی ابرو می شوند.
۷- افرادی که قبلاً برای باز سازی طاسی وکم پشتی از روش های Flap و یا استفاده کرده واز نمای غیر طبیعی آن نارضایتی دارند.

تکنیک های کاشت مو

  در این مرکز از آخرین تکنولوژی های جدید و روز دنیا در پیوند موی طبیعی استفاده می گردد. تکنیک های FIT یا FUE که بخصوص در موارد کاشت ابرو، ریش، سبیل و مژه از آن استفاده می گردد، FUT ، MUG ، Slit graft از جمله روش هایی هستند که هریک بر اساس نوع و میزان ریزش موی بیمار به تنهایی ویا به صورت تلفیقی (Gmbined methods) توسط تیم مورد استفاده قرار گیرد. بطور خلاصه با کاربرد تکنیک های فوق ایم مرکز قادر است در نواحی طاس سرو همچنین در نواحی که ریزش مو به حدی است که فواصل موها از حدود ۱ تا ۲ میلی متر بیشتر شده کاشت موی طبیعی را انجام دهد.

الف- درمان های جراحی ریزش مو و کاشت موی اتوماتیک در ایران:

داشتن موهای زیبا و پرپشت امروزه به یکی از معیارهای زیبائی تبدیل شده است و در نقطه ی مقابل ریزش مو و طاسی به موضوعی نگران کننده و دلهره آور مبدل گشته است. فارغ از این نظر که این اهمیت بخشیدن بیش از حد، موضوعی درست است یا خیر؛ باید گفت موضوع علم ترمیم مو و کاشت موی طبیعی که از حدود ۵۰ سال قبل پا به عرصه ی وجود گذاشت، بر رفع این معضل تأکید دارد. اولین تلاش برای ترمیم موهای از بین رفته، براساس انتقال موهای ناحیه ی پس سر به ناحیه ی جلوی سر شکل گرفت و محققین متوجه شدند که این موهای کاشته شده دیگر دچار ریزش نمی شوند. دلیل بروز این پدیده بعدها کشف شد و اثبات گردید که موهای  ناحیه ی پس سر فاقد گیرنده های هورمون مردانه هستند و هورمون مردانه (آندروژن) هیچ گاه بر این ناحیه اثری نمی کند. از سوی دیگر مطالعات و تجربیات نشان دادند که خصوصیات ناحیه ی دهنده (یا پس سر) از قبیل ماندگاری، رنگ و جنس موها به ناحیه ی گیرنده (جلوی سر) منتقل می شوند و موهائی که در این ناحیه کاشته می شوند، دیگر دچار ریزش کامل نمی شوند. نخستین پیوند های انجام شده براساس برداشت توده هائی کوچک از موی پس سر با وسایلی برنده و مدور موسوم به “پانچ” شکل گرفتند که گرچه موهای کاشته شده با این روش رشد می کردند، ولی چون هر یک از این پیوندها حدود ۱۵ تا ۲۰ تار مو را در بر می گرفت، نمای ظاهری ناحیه ی کاشته شده شبیه جارو یا مسواک بود! این شکل غیرعادی موهای کاشته شده باعث شد که تکنیک های جدیدتری به نام مینی گرافت و میکروگرافت شکل بگیرند و وارد حوزه ی کاشت مو گردند. حجم گرافت ها (یا همان واحدهای موئی که از ناحیه ی دهنده جدا شده و در ناحیه ی گیرنده کاشته می شدند) در روش مینی گرافت حدود ۴ تا ۱۰ تار مو بوده و در روش میکروگرافت به حدود ۱ تا ۳ تارمو می رسد. روش میکروگرافت به سرعت مورد پذیرش متخصصین و جراحان موی جهان قرار گرفت و امروزه همه ی اعمال جراحی پیوند مو به این روش انجام می شوند. تمامی تکنیک هائی که در زیر از آنها نام برده می شود، از روش میکروگرافت پیروی می کنند:

الف- روش FUT- در این روش با برش جراحی یک برش یا استریپ با ابعاد متناسب با شرایط بیمار و تعداد موهائی که  به طور تخمینی برای پوشش دادن ناحیه ی طاسی مورد نیاز است، از ناحیه ی پشت سر برداشته شده و به زیر میکروسکپ های مخصوص منتقل شده و به دقت به قطعات بسیار ریزی که حاوی فولیکول ها(پیاز مو) یک تا سه تار موئی هستند، تقسیم می شوند. سپس این گرافت ها به ناحیه ی گیرنده منتقل شده و در سوراخ هائی که قبلاً به دقت در این ناحیه طراحی شده اند، قرار داده می شوند.

مزایای این روش: سریع بودن کار و امکان کاشت مو در یک جلسه، امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی و احتمال بالای پایداری پیوندها

 معایب آن: ایجاد برشی بزرگ در ناحیه ی پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد، کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دوباردیگر نمی توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد، وجود خونریزی، محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ی ریزش مو قرار دارند و وجود عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد و یا باقی ماندن اسکار

ب-روش FIT- در این روش به کمک ابزاری به نام پانچ که قطری حدود یک میلی متر دارد و با حالت دورانی وارد پوست ناحیه ی برداشت می شود، واحدهای مو یک بعد از دیگری از ناحیه ی پشت سر خارج شده و پس از جمع آوری گرافت ها، کاشت به شیوه ی قبل الذکر انجام می شود. این روش در اکثریت قریب به اتفاق موارد توسط تکنسین های آموزش دیده و به روش دستی و با دقت بالا انجام می شود ولی موتورهای مخصوصی نیز وجود دارند که با دور بالا و سرعت زیاد می توانند گرافت ها را استخراج کنند که به دلیل تیز بودن و احتمال آسیب رساندن به عمق فولیکول مو کاربرد وسیعی در این حوزه نیافته اند.

مزایای این روش: امکان برداشت موهای بیشتر در جلسات متعدد و متوالی، امکان انجام در افرادی که به دلایلی از قبیل عدم تمایل به انجام جراحی، داشتن اسکار (جوشگاه) و یا کم بودن مساحت  منطقه ی دهنده ی پیوند در اثر عمل FUT قبلی دیگر کاندید انجام FUT نیستند، امکان انجام آن در اشخاصی که تراکم موی ناحیه دهنده ی پیوند اندک است، خونریزی بسیار کم، عدم نیاز به پانسمان و مراقبت اختصاصی از زخم و عدم باقی ماندن اسکار.

معایب FIT: طولانی بودن زمان انجام آن، احتمال آسیب رسیدن به ناحیه ی زاینده ی ریشه ی مو در حین برداشت با پانچ، محدودیت تعداد برداشت در یک جلسه و کاهش زمان حیات پیوندها در اثر طولانی بودن روند کار.

گفتنی است که برخی پزشکان نیز از روش ترکیبی FIT و FUT برای پیوند مو استفاده می کنند.

پ- روش BHT- در این روش از موهای مناطقی مانند جلوی سینه یا ریش یا کمر با تکنیک FIT موها برداشته شده و به سر منتقل می شوند. چون تراکم موها در واحد سطح در این مناطق کمتر از سر بوده و شکل و خصوصیات مو نیز متفاوت از موی سر است، معمولاً نتایج این پیوند از نظر زیبائی چندان رضایت بخش نبوده و اغلب متخصصین این رشته تمایلی به انجام آن ندارند.

روش جدیدتری که از سال ۲۰۰۹ تحولی تازه در شیوه های کاشت مو ایجاد کرد، روش Automatic Follicular Unit Extraction می باشد که برای نخستین بار در فرانسه انجام شد و با اختراع دستگاهی پیشرفته برای برداشت و کاشت مو استفاده از تکنیک مکش یا ساکشن را برای استخراج فولیکول های مو را امکان پذیر نمود. این دستگاه عیب سیستم های قبلی را که مبتنی بر سوراخ کردن و نفوذ تا عمق ۶ میلی متری پوست برای استخراج گرافت ها بود، برطرف ساخت.

در تکنیک جدید که به نام SAFER نامیده می شود،با استفاده از این دستگاه فولیکول های مو به همان روش FIT ولی باسرعت بالا و بدون دخالت دست یکی پس از دیگری از ناحیه ی دهنده استخراج می شوند. مزیت SAFER نسبت به FITدستی این است که برخلاف آن نوک برنده و تیز پانچ به عمق پوست فرو نمی رود، بلکه پانچ های ظریفی که بین ۰٫۷۸ تا ۱٫۲۵ میلی متر قطر دارند، در حال چرخش و مکش همزمان وارد قسمت بالایی پوست (حدود ۳ میلی متر) شده و فولیکول مو بدون کمترین آسیبی جدا می شود.

مزیت بعدی این است که همه ی گرافت ها در محفظه ی استریلی که بر خود دستگاه تعبیه شده است، به طور اتوماتیک و بدون دخالت دست جمع آوری شده و پس از اتمام مرحله ی برداشت در جهت صحیح در ناحیه ی گیرنده کاشته می شوند و این استریل بودن و سرعت کار، دوام و بقای گرافت ها را بالا برده و خطر عفونت و عوارض بعدی تقریباً به صفر می رسد.

از سوی دیگر می توان به این نکته اشاره کرد که در روش FIT برای خارج کردن گرافت ها، معمولاً از پنس های ظریفی استفاده می شود که علیرغم ظرافتشان باز هم احتمال آسیب رساندن به ناحیه ی زایای فولیکول را دارند و زمان بیرون ماندن فولیکول ها پس از برداشت از ناحیه ی دهنده نیز طولانی بوده و گاه تا چندین ساعت هم به طول می انجامد. به همین دلیل اکثر متخصصین پیوند مو شانس آسیب رسیدن و از بین رفتن ۱۵ تا ۲۰% فولیکول های برداشته شده را با روشFIT محتمل می دانند، حال اینکه با روش SAFER این عوارض وجود نداشته و براحتی می توان بقای  گرافت ها را تضمین کرد.

تراکم موهای ایجاد شده پس از جراحی پیوند مو یکی از مسائلی است که اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان کاشت مو در مورد آن حساسیت و نگرانی دارند و خواهان ایجاد تراکمی بالا و نزدیک به حد طبیعی موهای کاشته شده هستند. در روشSAFER به دلیل ظرافت پانچ های به کار رفته برای استخراج فولیکول های مو و همگن بودن فولیکول های استخراج شده و تعداد بالای گرافت های استخراج شده می توان تراکمی بسیار بالا با نمائی طبیعی در ناحیه ی طاسی ایجاد کرد و به جرئت می توان گفت تراکم ایجاد شده با این روش را نمی توان با هیچ روش دیگری مقایسه کرد.

در روش SAFER ناحیه ی دهنده ی پیوند با سرعت بالائی طی چند روز ترمیم شده و با گذشت ۷ تا ۱۰ روز از انجام کاشت، هیچ اثری از سوراخ های ریزی که ناشی از برداشت فولیکول های مو در ناحیه ی بانک مو (پس سر) هستند، باقی نمی ماند و به همین دلیل می توان از ناحیه ی بانک مو دو تا سه بار دیگر نیز برای ترمیم و زیاد کردن موها در نواحی مورد نظر استفاده کرد. کبودی، تورم، درد پس از جراحی و خون مردگی دور چشم ها یا پیشانی که جزو عوارض احتمالی روش های کاشت قبلی محسوب می شدند؛ به هیچ وجه در این روش وجود ندارند و فرد پس از گذشت تنها یک روز از پیوند مو می تواند مجدداً به فعالیت های روزمره خود بازگردد و مراقبت ویژه ای پس از عمل وجود ندارد.

 پس از کسب تجربه و انجام چندین جراحی پیوند مو با روش های گوناگون و با رسیدن به این نتیجه که مزایای روش SAFER استفاده از آن را در پیوند مو منطقی می سازد، اقدام به گذراندن دوره های آموزشی و علمی مرتبط با این تکنولوژی در کشور فرانسه نمود و پس از انجام موارد متعدد پیوند مو در فرانسه و کشورهای خاورمیانه برای نخستین بار تکنولوژی کاشت موی SAFER را وارد کشور نمود و با بهره گیری از پرسنل مجرب و کارآزموده و فراهم کردن محیطی آرام و مجهز برای انجام این روش، به انجام این روش جدید برای کاشت مو بیماران متعددی پرداخت که خوشبختانه همگی این اعمال قرین موفقیت و رضایت بیمار و پزشک بوده و نتایج بسیار خوبی حاصل شده اند و هم اکنون نیز همه روزه و با تعیین نوبت قبلی مشاوره و انجام اعمال کاشت مو توسط ایشان صورت می پذیرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)