داشتن لب‌های زیبا یکی از خواسته های همیشگی زنان بوده است و به همین دلیل تاکنون از روش‌های گوناگونی جهت این کار استفاده شده است که از این بین می‌توان به استفاده از وسایل آرایشی، حجم دهنده، خط لب، تزریق ژل، تزریق بوتاکس و اعمال جراحی گوناگون اشاره کرد.

از آنجائی که روش های غیر جراحی همگی موقتی هستند و بعد از گذشت مدتی باید تجدید شوند روش‌های جراحی گوناگونی برای این منظور به وجود آمده است. در بعضی از این روش‌ها برش‌های بزرگی دور تا دور لب و یا در داخل دهان داده می‌شود که با بروز عوارض اجتناب‌ ناپذیری همراه است و نتیجه مطلوب بیمار را نیز به همراه ندارد.

در روش‌های نسبتاً جدیدتر از قسمتی از پوست و یا تاندون ناحیه ساعد برای ساختن چیزی شبیه پروتز استفاده می‌شود تا از آن برای برجسته کردن و بزرگ‌تر کردن لب استفاده کنند ولی مشکل این روش آن است که پس از آن لب حالت یکنواختی پیدا می‌کند.

در جدیدترین روش دائمی برجسته‌تر و بزرگ‌تر کردن لب از پروتز بسیار نرمی که از جنس پروتز سینه است (پروتزی که سال‌هاست در تمام دنیا برای بزرگ‌تر کردن سینه تعداد کثیری از زنان بدون عارضه‌ای قابل توجه بکار می رود) استفاده می‌شود. در این روش با دو برش دو میلی‌متری در گوشه‌های لب بدون این که برش بزرگی در کار باشد و جای عمل معلوم شود طی یک عمل سرپایی و به کمک بی‌حسی موضعی پروتز در لب بالا و لب پائین کار گذاشته می‌شود. در دوره پس از عمل بیمار تورم و خونمردگی مختصری دارد و ممکن است در لب خود احساس سوزن‌ سوزن شدن نماید. تمام این مسائل گذراست و به سرعت از بین می‌رود. به یبمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند توصیه می‌شود که پس از عمل تمرینات خاصی را انجام دهند و از گاز زدن لقمه‌های بزرگ پرهیز نمایند.

چنانچه بیمار سابقه تب خال داشته باشد باید حتماً از چند روز قبل از عمل تحت درمان پیشگیری از نظر این ویروس قرار گیرد و درمان خود را تا چند روز پس از عمل ادامه دهد.

نکته حائز اهمیت در مورد این پروتز این است که این پروتز دائمی است و نیازی به تعویض ندارد و چنانچه بیمار به هر دلیلی با آن احساس مشکل نماید به راحتی و درعرض چند دقیقه آن هم به کمک بی‌حسی موضعی قابل خارج کردن است.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام برجسته سازی لب ها هستند؟

ـ تمامی افرادی که برای برجسته سازی لب مراجعه می کنند، باید از ایشان شرح حال دقیق و کامل و نیز سابقه مصرف داروها از جمله آسپیرین گرفته شود و به صورت به طور کامل معاینه بالینی شوند. شخص باید در وضعیت سلامت مناسبی باشد. در صورتی که شخص مبتلا به تبخال است یا اسکار در لب دارد یا مبتلا به بعضی از بیماری ها نظیر دیابت، لوپوس، اختلالات انعقادی و یا بیماری بافت هم بند بوده و دارای سابقه حساسیت شدید است کاندید برجسته سازی لب ها نیست. همچنین فرد باید انتظارات معقول از نتایج عمل داشته باشد. فردی که درخواست غیرمعقول و یا انتظار تغییرات بسیار زیاد و یا دور از واقعیت از جنبه های زیبایی صورت دارد را نیز باید با مشاوره مناسب و عاقلانه با وی کنار گذاشت. باید به شخص عوارض و اتفاقات ناخواسته ای را نیز که ممکن است پس از تزریق رخ دهد، گوشزد کرد.

جراحی پروتز، جراحی کوچکی نیست

اساس طراحی پروتزها برای اصلاح نواقص زیبایی و طبیعی‌کردن صورت است و اشخاص نباید آن را با مدل کفش و لباس و ماشین اشتباه بگیرند.

جراحی پروتز لب یک جراحی حساس، دقیق با محاسبات ریاضی در صورت است و هر شخص با یک بار گذاشتن و خارج کردن پروتز، انگار یک کوپن خود را می‌سوزاند.

خیلی‌ها به‌رغم داشتن صورت طبیعی و قابل قبول جامعه و عرف، باز هم سعی می‌کنند صورت خود را به تیغ جراحی بسپارند و اجازه دهند شکل پروتز برایش تعیین تکلیف کند.

وظیفه اصلی شخص طالب این نوع جراحی‌ها پیدا کردن پزشک فوق تخصص مربوطه است تا قبل از جراحی مشاور صادقی باشد، دانش تجربه داشته باشد، انواع خطرات و ضررهای معمول را عنوان و از میان همه اقدامات، کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین را پیشنهاد کند.

جراحی پروتز مطلقا جراحی کوچکی نیست و نیازمند محاسبه دقیق علمی،‌ آمادگی جسمی، روحی و روانی بیمار، توان جراح و وجود اتاق عمل مجهز با شرایط بیهوشی استاندارد است.

برای آماده شدن برای جراحی چه کارهای دیگری باید انجام دهم؟

ما سابقه درمانی و سلامتی شما را برسی می کنیم. از آنجائیکه مصرف تنباکو خوب شدن زخم ها را به تعویق می اندازد شما باید ۲ هفته قبل و ۲ هفته بعد از عمل توتون و تنباکو مصرف نکنید. پرستاران ما در عمل کردن به این دستورات به شما کمک خواهند کرد.

آیا روی پوستم آثار برش خواهم داشت؟

بیمارانی که به همراه جراحی بزرگ کردن لب تزریق چربی نیز انجام داده اند، روی لب هایشان برشی نخواهند داشت. با این وجود، بیشتر (اما نه همه) روش های دیگر بزرگ کردن لب در گوشه های دهان برشهای کوچکی ایجاد می کنند. برشها به نحوی زده می شوند که زخم ها دیده نمی شوند و به این ترتیب بهترین نتیجه از یک جراحی پلاستیک گرفته می شود. اغلب برش ها به خوبی درمان می شوند. مکررا به ما گفته می شود که اطرافیان فرد پس از چند هفته دیگر متوجه جای برش ها نمی شوند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)