بارداری بعد از جراحی بینی

۱ ماه بعد از عمل جراحی بینی می توان برای باردای اقدام نمود. اما بهتر است فرد تا یک سال صبر کند.
در دوران حاملگی به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی در بدن آب میان بافتی افزایش می یابد و باعث افزایش ورم در بافت های بینی می گردد . این ورم در نمای ظاهری به صورت افزایش مختصر سایز بینی خود را نشان می دهد . اثر عملکردی افزایش ورم بافت های داخلی بینی در حاملگی هم به صورت احتقان و گرفتگی بینی نمایان می گردد .
از طرف دیگر فردی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهد بعد از گذشت یک ماه از جراحی تقریبا به حالت عادی از نظر شرایط بدنی بر می گردد و می تواند ورزش و سایر اعمال سنگین را انجام دهد . در این زمان تقریبا ترمیم بافت های بینی انجام شده است . البته ترمیم نهایی و بر طرف شدن کامل ورم یک سال طول خواهد کشید .
با توجه به توضیحات فوق به فردی که قصد دارد بعد از انجام جراحی بینی ( انحراف , پولیپ یا زیبایی ) برای حاملگی اقدام نماید توصیه می شود که حداقل یک ماه باید بین جراحی بینی و شروع بارداری فاصله باشد . البته هر قدر فاصله جراحی بینی و شروع حاملگی بیشتر باشد بهتر است ولی یک ماه حداقل زمانی است که باید بین جراحی بینی و شروع حاملگی فاصله باشد در حین حاملگی بافت های بینی ورم می کند و اگر جراحی بینی نیز در فاصله ای کمتر از یک سال از شروع بارداری انجام گرفته باشد در این صورت ورم بینی در اثر خود جراحی نیز از بین نرفته است و ورم حاملگی به ورم جراحی افزوده می شود و بسیاری از بیماران را نگران سایز بینی شان می نماید . اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا بعد از اتمام حاملگی ورم بینی به تدریج به طور کامل از بین خواهد رفت و هیچگونه اثر منفی دراز مدتی روی ظاهر و عملکرد بینی بر جای نخواهد گذاشت .
به دیگر سخن می توان گفت که یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی می توان برای حاملگی اقدام نمود و حاملگی هیچ گونه اثر بدی بر روی بینی عمل شده نخواهد داشت .

آیا در صورت وجود مشکلات تنفسی می توان اقدام به جراحی های بینی نمود؟

در صورتی که پیش از جراحی، در حین عمل و پس از جراحی، تمامی شرایط لازم برای حفظ سلامت بینی از نظر تنفسی مورد توجه قرار گیرد، می توان در این حالات اقدام به جراحی بینی نمود. البته در این حالت جراح با مشکلات زیادی در عمل مواجه است که با تسلط خود بر مشکلات داخل بینی باید بتواند بر آنها فائق آید. از سه علت شایع مشکلات تنفسی در بیماران داوطلب جراحی پلاستیک بینی، دو علت آن، یعنی انحراف تیغه بینی و رشد بیش از اندازه شاخک های بینی، هم زمان با جراحی پلاستیک بینی قابل اصلاح اند. اما علت سوم که شامل پولیپ های بینی و سینوزیت مزمن است، بهتر است در مرحله جداگانه ای، پیش از انجام جراحی پلاستیک بینی، تحت درمان مناسب قرار گیرد. در صورت تشخیص صحیح و دقیق هر کدام از این مشکلات تنفسی، با درمان مناسب، بیمار داوطلب جراحی پلاستیک بینی می تواند از رفع مشکل تنفسی و سلامت بینی بعد از جراحی اطمینان داشته باشد. در این راستا، انجام اندوسکوپی تشخیصی بینی قبل از جراحی، کمک مهمی در تشخیص علت و یا علل ایجاد کننده مشکلات تنفسی بینی می کند.

 

ملاک  موفق  بودن جراحی :

از نظر زیباشناسی ، زیباترین قسمت در صورت ابتدا چشم  بعد  ابرو بعد  لب بعد شکل کلی صورت (گونه، چانه، پیشانی) سپس پوست و در انتها مو می باشد. از آنجا که  بینی در وسط چهره  قرار می گیرد  یکی از اعضایی است که قبل از هرعضو دیگری به چشم می خورد. اگر بینی متناسب با صورت نباشد  تمام نگاه افراد را به خود معطوف کرده و مانع دیده شدن زیبایی  اجزا دیگر صورت می شود . عملی موفقیت‌آمیز است که بعد از آن تمام توجه‌ها به چشم‌ها و سایر اجزا صورت منعطف  شود. بهترین بینی در زیبا یی شناسی صورت ، بینی متناسب و طبیعی است که کسی متوجه عمل شدن آن نشود.  هر گاه جراجی زیبایی بینی انجام پذیرد و ایرادات آن بر طرف شود، ناخواسته زیباییهای دیگر نقاط چهره نیز بروز می نماید و با یک عمل زیبایی سایر زیبایی ها نیز متجلی می شوند. یک بینی عروسکی یا مصنوعی  تمام نگاه دیگران را فقط به خود جلب می کند.

پس از عمل جراحی پلاستیک بینی رعایت چه نکاتی ضروری است؟

-در ۲۴ ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ بر روی چشم ها استفاده شود. – در طی چند هفته پس از عمل برای بهتر شدن تنفس می توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را شستشو داد. -تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود. – رفتن به مسافرت بعد از ۵ تا ۷ روز بعد از عمل بلا مانع است. – در هفته های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود. – در طی روزهای اول پس از عمل از هر گونه ضربه به بینی باید پرهیز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب باید طاق باز خوابید. -در هنگام خوابیدن سعی شود نیم تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود. – در هفته های اول پس از عمل لازم است از فعالیت های بدنی شدید و ورزش های سنگین اجتناب شود. -از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند در هفته های اول باید پرهیز شود. – در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده و نیز از گریه اجتناب شود. – می توان با استفاده از مسواک نرم دندان ها را مسواک کرد به شرطی که از دستکاری لب بالا اجتناب شود. -شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است. -در صورتی که با استفاده از چسب ضد حساسیت عینک به پیشانی متصل شود، از همان روز اول می توان از عینک استفاده نمود. -استفاده از لنزهای تماسی چشم و مواد آرایشی روز بعد از عمل بلامانع است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)