برجستگی لب با انجام تزریق ژل یا گذاشتن پروتز لب که گوشه لب به اندازه های متفاوت برش داده می شود، می تواند ایجاد شود.لب ها پس از بینی، کلید زیبایی صورت میباشند و کلید یک سوم زیبایی تحتانی صورت می باشند. در بروز احساسات نقش مهمی دارند. در حالت معمولی وقتی به صورت فردی نگاه می کنیم، خطی که از قرار گیری لب ها حاصل می شود به اندازه فاصله بین دو مردمک چشم است، یعنی بزرگتر از فاصله بین دو پره بینی است.

روش های مختلفی برای برجستگی لب ها وجود دارد که ممکن است روش دائمی یا موقت باشد. در روش موقت، تزریق اسید هیالورونیک می باشد. در روش های جراحی بخشی از پوست بیرون لب به موازات خط لب برداشته می شود و پس از جراحی، دوخته می شوند. با این روش لب ها برجسته می شوند.

با استفاده از پروتز لب یک سفتی خاصی در لب ها ایجاد می شود که بسته به بیمار و حجم مورد نظر، مواد متفاوتی وجود دارد. تزریق ژل های دائمی که آمینوگلیکان است و عوارض زیادی دارد امروزه کاربرد ندارد. ژل های موقت از جنس هیالورونیک هستند که از ترکیبات شبیه بدن هستند.

انواع پروتز لب

سه نوع پروتز لب وجود دارد:
آلودرم: نرم ترین و انعطاف پذیرین ترین نوع پروتز است. آلودرم بافت اهداکننده تصفیه شده و عمل آوری شده است که برای از بین بردن سلول های زیست پذیر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش در داخل حاشیههای دهان برش های کوچکی صورت می گیرد و پروتز در زیر بخش خارجی صورتی رنگ لب در بالای عضله قرار داده می شود. این تنها پروتز لبی است که می توان در این لایه زائد قرار داد و در نتیجه کل برحسته سازی پروتز در جلوی لب ها قابل مشاهده است.
پرمالیپ: یک پروتز سلیکون جامد نرم است که در اندازه ها و شکل های مختلف عرضه می شود. این پروتز با ایجاد یک برش در داخل گوشه دهان از طریق عضله لب صورت می گیرد. در صورت تمایل می توانید پروتز را جدا کنید.
ورافیل: این پروتزها با محلول نمک دارای پوشش گورتکس خارجی پر شده اند. روش قرار دادن این پروتزها مشابه پروتزهای پرمالیپ است و در صورت تمایل می توانید در تاریخ دیگری آن را جدا کنید. استفاده از پروتزهای ورافیل توصیه نمی شود، زیرا این عقیده وجود دارد که گورتکس بدون بوجود آمدن هیچ دلیل مشخصی چند سال بعد از قرار داده شدن عفونی می شود

چه نواحی ای از لب ها قابل برجسته سازی هستند؟

ـ شایع ترین قسمت هایی که تحت برجسته کردن قرار می گیرد قسمت ورمیلون لب، یعنی قسمت مرزی بین حواشی لب ها و قسمت قرمز لب هاست. این کار سبب می شود تا قسمت خارجی لب ها بیشتر نمایان شود. گوشه های لب ها نیز می تواند تحت پرکردن قرارگیرد. گوشه های لب به مرور زمان و در اثر سن و نیروی جاذبه به سمت پایین جابه جا می شوند که با تزریق می توان آنها را به حالت اولیه برگرداند. می توان دو خط برجسته مابین سوراخ بینی و لب فوقانی را نیز که به مرور زمان برجستگی خود را از دست می دهند، مجددا با تزریق به حالت جوان برگرداند بنابراین تمامی قسمت های لب امکان برجسته سازی و برگرداندن به حالت جوانی را دارند.

 

هزینه و قیمت

زمانیکه تصمیم به انجام جراحی پروتز لب میگیرم اطلاع از میزان هزینه ها یکی از مواردی است که بسیارمهم میباشد.میزان هزینه های انجام پروتز لب براساس نوع جراح و میانگین هزینه برای پروتز متفاوت میباشد. برای جوانسازی صورت براساس میزان بودجه ای که افراد میخواهندصرف کنند جراحی های پلاستیک متفاوتی وجوددارد که قراردادن پروتز یکی ازآن هامی باشد.

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)