جراحی پروتز لب چیست؟

لب متحرک ترین و شکل پذیرترین ساختمان صورت است و از نظر زیبایی مهمترین جزء ثلث تحتانی صورت به حساب می آید. بر اساس روایات، تلاش برای زیباتر کردن لب زمانی از آغاز شد که کلوپاترا لبهای خود را با رنگ قرمز آرایش می نمود. اخیرا، در راستای حجم دادن به لبها کار گذاشتن پروتزها از طریق جراحی و همچنین تزریق مواد پُرکننده (ژل، چربی و غیره) رواج یافته است. امروزه تکنیکهای جراحی متعددی جهت زیبایی لب وجود دارد که جراح پلاستیک صورت بسته به فرم و شکل لب شما تکنیک مناسب برای شما را انتخاب می نماید. لازم به ذکر است که هرچند پروتز لب شایعترین جراحی زیبایی لب به شمار می آید، ولی محدوده جراحی های زیبایی لب به پروتز محدود نمی شود. برخی بیماران به جای حجم دادن به لب نیاز به کاهش اندازه لبها دارند. برخی برای دستیابی به شکل ایده آل لب نیازمند جراحی بالا کشیدن (لیفت) لب بالا هستند. برخی دیگر از افتادگی گوشه های لب خود (معمولا در اثر افزایش سن) اظهار نارضایتی میکنند. طبیعتا در چنین مواردی نوع عمل جراحی متفاوت است.

برجسته کردن لبها با جراحی:

روشهای متعدد جراحی برای برجسته کردن لبها وجود دارد. این روش ماندگاری دائمی دارد و برای کسانی که لبهای بسیار نازک دارند بهترین روش محسوب می شود. تزریق حجم زیاد ژل در لبهای بسیار نازک همراه با عوارض زیاد بوده و برای بیمار راضی کننده نیست درحالی که اینگونه لبها بوسیله جراحی به خوبی برجسته شده و تغییر شکل مورد دلخواه داده می شود. هرکدام از روشهای جراحی محدودیت و مزیتهای خود را دارد، اگر تمایل به انجام روش جراحی داشتید بهتر است از عوارض احتمالی هر روش اطلاع کافی داشته باشید.
اگر شما از آن دسته بیمارانی هستید که می خواهید تغییرات کمی در لبهایتان ایجاد شود روش جراحی به شما توصیه نمی گردد.

عوارض این عمل زیاد است

در رابطه با بزرگ کردن لب به وسیله پروتز، اختلاف نظر زیاد است. عده ای معتقدند قراردادن پروتز در لب به هیچ عنوان نمی تواند زیبایی ماندگاری را ایجاد کند، زیرا هر گونه پروتز در لب می تواند حرکات و حس طبیعی لب را مختل کند یا باعث ایجاد واکنش، التهاب و عفونت شود، طوری که فرد مجبور شود پروتز را خارج کند. بنابراین استفاده از پروتزهای لب به دلیل عوارض نسبتا بالایی که دارند خیلی شایع نیستند.

نمای لب طبیعی نیست!

عمل جراحی پروتز لب در ایران هم توسط بعضی جراحان انجام می شود، اما جراحان باتجربه به تدریج از این کار دور می شوند، زیرا پروتزها چند مشکل ایجاد می کنند.
یکی از خصوصیات مهم پر کننده های لب، حفظ لمس و نمای طبیعی لب است، اما پروتز سیلیکون نسبت به بافت طبیعی لب سفت تر است، بنابراین لمس آن طبیعی نخواهد بود.
علاوه بر این، به دلیل ایجاد کپسول و تحریکات موضعی، حرکات طبیعی لب را هم مختل می کند. لب یک عضو بسیار متحرک است و عضلات آن باعث جابه جایی پروتز و تحریکات متقابل می شود.
بنابراین قرار دادن پروتز در لب با پروتزهای سیلیکونی سینه، گونه، چانه و… تفاوت دارد و عوارض آن بسیار شایع تر است.

نوع بیهوشی

برای تزریق ژل با بیحسی موضعی انجام میشود و کار در مطب انجام میشود. روشهای جراحی با هر دو متد بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی قابل اجراست.

نکات لازم بعد از عمل :

بعد از تزریق ژل تا ۴۸ ساعت از دستکاری و ماساژ لب پرهیز کنید.
بعد از تزریق چربی تا ۱هفته از دستکاری و ماساژ لب پرهیز کنید.
در صورت بروز قرمزی و حساسیت بعد از تزریق ژل با پزشک خود تماس بگیرید.
اکبودی احتمالی پس از تزریق ژل ظرف یک هفته از بین میرود.

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)