آکنه مختص به نوجوانان نیست. بسیاری از افراد در سنین بزرگسالی نیز به آن دچار می شوند.

گاهی اوقات، ابتلا به آکنه در سنین بالا و مثلا در دانشگاه باعث می شود که شخص از خانه بیرون نیاید و یا از روش هایی برای پنهان کردن آن استفاده کند. اما حقیقت این است که لزومی به انجام این کارها نیست. می توان با چند نکته ی ساده این مشکل را حل کرد.

علل

چه چیزی باعث ایجاد آکنه (جوش صورت و بدن) در سنین بزرگسالی می شود؟

جوش زدن در سنین بزرگسالی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. استرس و تغییر در سطح هورمون ها به دلایلی مانند یائسگی یا تغییر و یا قطع قرص های ضد بارداری دو دلیل بروز آکنه در سنین بزرگسالی می باشند.

برخی از داروها از جمله لیتیوم، دارو های ضد تشنج و کورتیکواستروئید ها (corticosteroids) نیز می توانند موجب بروز آکنه شوند.

برای تشخیص علت ایجاد آکنه می توانید از پزشک و متخصص پوست و مو سوال کنید. در برخی موارد، ممکن است آکنه ی شما به علت یک بیماری دیگر رخ بدهد.

راه های درمان جوش صورت

درمان جوش صورت یا آکنه با کاهش چربی پوست، افزایش سرعت از بین بردن سلول های مرده، درمان عفونت های باکتریایی، کاهش التهاب و یا همه چهار عامل ذکر شده، انجام می شود. در اکثر درمان های تجویزی جوش صورت و سایر نقاط بدن، نتیجه مطلوبی در ۴ تا ۸ هفته اول مشاهده نمی شود و حتی قبل از شروع به بهبود، ممکن است پوست شما بدتر نیز شود.در ادامه به معرفی انواع درمان های جوش صورت و سایر نقاط بدن که پزشک و متخصص پوست و موی شما برای بهبود جوش های شما، ممکن است استفاده نماید، می پردازیم.

روش های پزشکی

درمان های موضعی ساده : این درمان شامل استفاده از محلول ها و محصولات موجود در داروخانه ها می شوند، که با کاهش چربی پوست، کشتن باکتری ها و بهبود دفع سلول های مرده، به بهبود جوش ها کمک می کنند. این محصولات برای جوش ها و آکنه های ضعیف و معتدل مفید می باشند.

درمان های موضعی تجویزی : اگر جوش های شما به درمان های ساده موضعی جواب ندهد و بعد از استفاده از آنها بهبود نیابد، پزشکتان از این نوع درمان می تواند برای شما استفاده نماید. این درمان شامل استفاده از داروهای ترکیبی و یا طیف مختلفی دارو های و محلول ها بوده که با استفاده از آنها جوش های صورت و سایر نقاط بدن بهبود می یابد.

درمان های آنتی بیوتیکی : در مواقعی که جوش شما از انواع معمول و شدید می باشد، ممکن است دوره کوتاهی مصرف آنتی بیوتیک نیاز باشد.

درمان بوسیله ایزوترتینوئین : برای درمان جوش صورت که تبدیل به کیست شده اند، مصرف آنتی بیوتیک ها کافی نیست. برای درمان آکنه کیستی و یا آکنه هایی که به درمان های معمولی جواب نمی دهند، این نوع داروها استفاده می شوند. از آنجا که این داروها اثرات جانبی جدی دارند، فرد می بایست در طول دوران استفاده مرتبا به پزشکش مراجعه نماید.

قرص های ضدبارداری : بعضی از این داروها  می توانند به بهبود جوش در زنان کمک نمایند.

لیزر درمانی و نور درمانی : در درمان های لیزری با آسیب رساندن به غدد چربی ساز، ترشح چربی را کاهش می دهند. نوردرمانی باکتری هایی که باعث التهاب جوش ها شده را هدف قرار داده و آنها را بمنظور بهبود جوش های صورت و بدن، نابود می کند.

لایه برداری و پلینگ نیز یکی دیگر از روش های درمان جوش صورت و بدن می باشد.

لیزر درمانی

در بررسی‌هایی که در علل موثر در شدت آکنه انجام شده مشاهده شده است که بیشتر بیماران مبتلا به آکنه در فصل تابستان بهبود می‌یابند، ولی متاسفانه این بهبود بعد از فصل تابستان ادامه نمی‌یابد.علت بهبود آکنه در تابستان افزایش نور فرابنفش (ultra violet) است بنابراین این فکر به ذهن میرسد که اگر ما از این اشعه یا اشعه‌های مشابه استفاده کنیم میتوانیم به بهبود آکنه دست بیابیم.بنابراین در چند سال گذشته ، شاهد افزایش علاقه در استفاده از نور و لیزر برای درمان جوش صورت بوده‌ایم .

لیزر یا نور با دو مکانیسم اصلی به درمان آکنه کمک میکنند:

۱- با نابود کردن میکرو ارگانیسم عامل آکنه ( acnes Propionibacterium )

2- با نابود کردن غده های چربی مولد آکنه ( pilosebaceous )

مکانیسم نابودی P. acneبه این صورت است که این باکتری در طول رشد و نمو خود مواد شیمیایی به نام پورفیرین (porphyrins) تولید میکند. اینماده همان ماده‌ایست که ممکن است به ملتهب شدن ضایعات آکنه کمک کند.این ماده دو طیف نوری یعنی ۴۱۵ نانومتر(طیف آبی) و ۶۳۰ نانومتر (طیف قرمز) را جذب میکند.تحریک این ماده توسط طیف خاص نور باعث ایجاد اکسیژن رادیکال درون باکتری خواهد شد.بنابراین باکتری به طور انتخابی تخریب خواهد شد.از بین رفتن باکتری باعث بهبود علائم بالینی آکنه میشود.

مراقبت و بهداشت پوست

تمیز کردن و حفظ بهداشت پوست به صورت روزانه بسیار مهم است. به همین منظور نکات زیر را به یاد داشته باشید:

صورت خود را بیش از دو بار در روز نشویید.

از آب سرد و یا ولرم به همراه یک پاک کننده ی ملایم استفاده کنید.

برای شستن صورت از دست و یا لیف حمام بچگانه که از لیف های معمولی لطیف تر است و یا چیزی شبیه به آن استفاده کنید.

وقتی که پوستتان خشک است آن به آرامی لمس کنید و از مالش آن خودداری کنید.

انواع محصولاتی که می توانید برای پیشگیری از جوش صورت استفاده کنید عبارتند از:

پاک کننده ها: مواد پاک کننده، آلودگی، دود، آرایش و گرد و خاکی که در طول روز بر روی پوست شما می نشیند را پاک می کنند. یک پاک کننده ی خوب پاک کننده ایست که به سایر محصولات مراقبتی از پوست اجازه بدهد که به پوست برسند و عملکرد بهتری داشته باشند. از پاک کننده های ملایم استفاده کنید که به پوستتان آسیبی وارد نشود.

کرم ها و لوسیون های بدون نسخه: کرم ها یا لوسیون های رتینوئید می توانند به روشن شدن پوست شما کمک کرده و همچنین چین و چروک پوست را کمتر کنند. محصولات حاوی گوگرد می توانند به درمان لکه های پوست کمک کنند. بنزوئیل پراکسید یکی دیگر از محصولاتیست که با آکنه مقابله می کند و موجب درمان جوش صورت می شود. به یاد داشته باشید که از بنزوئیل پراکسید به صورت گاه به گاه استفاده کنید زیرا که استفاده ی مداوم از آن می تواند موجب خشکی پوست شود. همچنین شما می توانید از بنزوئیل پراکسید های ملایم تر استفاده کنید.

لوازم آرایشی و بهداشتی: برخی از لوازم آرایشی که حاوی اسید سالیسیلیک اند، برای درمان جوش صورت موثر هستند. به طور کلی از لوازم آرایشی و بهداشتی ای استفاده کنید که بر روی برچسب آن نوشته باشد که منافذ پوست را مسدود نمی کند و یا روی آن نوشته باشد که باعث بروز جوش نمی شود.

دارو درمانی : داروهایی که بر روی سطح هورمون ها اثر می گذارند (مانند قرص های پیشگیری از بارداری) می توانند به کنترل آکنه کمک کنند. برای دریافت درمان های دارویی و نسخه ی مناسب برای درمان جوش صورت و بدن و یا آکنه به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)