علل بد رنگی دندان

سن: در عمل رابطه مستقیم بین رنگ دندان و سن وجود دارد. در طول سال ها، دندان ها در نتیجه فرسایش و انباشته شدن تیرگی بر روی آن ها کدر می شود. نوجوانان در صورت استفاده از سفید کننده دندان با نتایج شگفت انگیز و فوری مواجه خواهند شد. در افراد بیست ساله، دندان ها شروع به زرد شدن می کنند و سفید کردن دندان ممکن است کمی سخت تر شود. در سن چهل سالگی، دندان ها به رنگ قهوه ای در می آیند و نیاز بیشتری به مراقبت از آنها وجود خواهد داشت. در سن پنجاه سالگی، دندان ها دچار تیرگی بسیار جدی خواهند شد که امکان بر طرف کردن آن به سختی وجود دارد، اما انجام این کار به هیچ وجه غیر ممکن نیست.

رنگ اولیه: همه ما به صورت ذاتی مستعد داشتن دندان هایی هستیم که رنگ آنها از زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سبز است و این رنگ در طول زمان بیشتر می شود. به هر حال دندان های زرد مایل به قهوه ای واکنش بهتری به بلیچینگ در مقایسه با دندان های خاکستری مایل به سبز نشان می دهند.

نیم شفافی و نازک شدن: این مسئله یک ویژگی ژنتیکی است که با بالا رفتن سن تشدید می شود. با وجودی که با گذشت زمان همه دندان ها ظاهر نیمه شفاف پیدا می کنند، دندان هایی که مات شده و ضخیم هستند دارای یک مزیت نسبی هستند: این دندان ها در معرض نور شفاف تر به نظر می رسند، درخشش بیشتری دارند و واکنش بهتری نسبت به بلیچینگ از خود نشان می دهند. دندان هایی که نازک تر و شفاف تر هستند که در اکثر مواقع دندان های جلو از این ویژگی ها برخوردارند، از ماده کافی برای روش بلیچینگ برخوردار نیستند. تنها ویژگی غیر قابل درمان با استفاده از روش های سفید کردن در حوزه دندان پزشکی زیبایی مسئله شفافیت دندان است.

عادت های غذا خوردن: عادت مصرف شراب قرمز، قهوه، چای، کولا، هویج، پرتقال و سایر نوشیدنی های حاوی رنگ و غذاهای حاوی شکر با گذشت زمان باعث تیره شدن دندان به میزان زیاد می شود. علاوه بر این، غذاهای اسیدی همچون مرکبات و سرکه می تواند باعث فرسایش مینای دندان شود. در نتیجه، سطح دندان شفاف تر می شود و رنگ زرد ماده اصلی دندان برای افراد دیگر قابل مشاهده خواهد بود.

عادت سیگار کشیدن: مصرف نیکوتین باعث باقی ماندن رنگ متمایل به قهوه ای بر روی دندان می شود که به سرعت به ساختار دندان نفوذ می کند و باعث تغییر رنگ داخلی آن می شود.

داروها و مواد شیمیایی: استفاده از تتراسیکلین در طول زمان شکل گیری دندان باعث ایجاد رنگ خاکستری تیره یا قهوه ای تیره بر روی دندان می شود که امکان حذف آن به سختی وجود دارد. استفاده زیاد از ماده فلوراید نیز می تواند باعث ابتلا به مسمومیت ناشی از فلوراید یا فلوروسیس شود که در نتیجه آن لکه های سفید رنگ بر روی دندان ایجاد می شود.

دندان قروچه: از عواملی است که در نتیجه استرس ایجاد می شود و می تواند باعث اضافه شدن ترک های ریز بر روی دندان شده و لبه دندان که برای گاز گرفتن استفاده می شود را تیره نماید.

آسیب: افتادن و سایر صدمه های احتمالی وارد شده به دندان می تواند باعث ایجاد ترک های زیاد بر روی دندان شود که محل اصلی جمع شدن مقادیر زیاد آلودگی و مواد غذایی باقیمانده پس از خوردن غذا است.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان ها شامل روشن کردن انها به رنگ روشنتر میباشد . در سفید کردن دندانها نمیتوان انها را به رنگ سفید درخشنده در اورد ولی میتوان انها را از رنگ طبیعی خود چند درجه روشن تر کرد.سفید کردن دندان میتواند یکی از راه های بسیار موثر روشن تر کردن رنگ طبیعی دندان باشد بدون اینکه نیازی به اسیب رساندن به سطوح دندانها باشد . در سفید کردن معمولا رنگ طبیعی دندان روشنتر میشو د به جای اینکه کاملا به رنگ سفید در بیاید.

سفید کدن دندانها یک روش پزشکی است که باید توسط یک دندانپزشک یا یکی دیگر از حرفه های دندانپزشکی  مانند متخصص بهداشت دندان یا درمانگر دندان  و با داشتن نسخه از دندانپزشک انجام شود. بعضی از سالن های زیبایی ارائه کننده روش سفید کردن دندان اند ولی این روش بدون حضور یک فردی در حرفه دندانپزشکی غیر قانونی است و ممکن است بهداشت دهان و دندان خود را در معرض خطر قرار دهید.شما همچنین می توانیداز کیت های سفید کردن دندان های خانگی  DIY استفاده کنید اما این نیز ممکن است خطراتی داشته باشد

 

آفیس بلیچینگ

در این روش که سفید کردن در مطب “office bleaching” نامیده می‌شود ژل های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگیست ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود . در روش بلیچینگ مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد . ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن(مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی)میباشد . .ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولاً حداکثر معادل ۳۵% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد . در بازار تجهیزات دندانپزشکی تجهیزات و وسایل کمکی دیگری نیز مطرح است که متناسب ساختار آنها در طبقه بندی های مانند لیزر ، پلاسما آرک ، ال ای دی یا دیود ها و ……..قرار میگیرند. این نکته را فراموش نکنید که در نهایت ژل بلیچینگ است که دندان های شما را سفید میکند و نوع دستگاه در نحوه فعال سازی ژل موثر بوده !!و لزوم استفاده از این دستگاه ها در تولیدات اکثر کارخانه های معتبر از پروسه درمان حذف شده اند .

مراقبت های لازم در دوران بلیچینگ ؟

کسی که درمان بلیچینگ انجام می دهد باید بهداشت خوبی داشته باشد این یک اصل است. در ضمن انجام برخی کارها دوام بلیچینگ را کاهش می دهد مثلا افراد سیگاری اگر بلیچینگ انجام دهند ولی باز هم به عادت غلط خود ادامه دهند ، دندانهایشان مجدداً خیلی سریع رنگ می گیرد.

کسانی که مداوم چای یا قهوه می خورند باید مقدار مصرف این نوشیدنی ها را کم کنند یا پس از مصرف آنها دهانشان راشستشو دهند یا آب بنوشند تا احتمال رنگ گرفتن کاهش یابد در غیر این صورت رنگ دندانها به رنگ قبلی باز میگردد. در مجموع باید گفت دوام بلیچینگ دائمی نیست و بسته به رنگ قبلی خود دندان و الگوی تغذیه ای و بهداشتی  بیمار، ۱ تا ۲ سال دوام دارد و البته در این هنگام میتوان درمان بلیچینگ را مجدداً تکرار کرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)