علل گودی زیر چشم در طب سنتی

در طب سنتی ایران سیاهی و گودی زیرچشم به دو دلیل ژنتیک و افزایش خشکی مزاج است.در مواردی که کبودی زیر چشم افراد به صورت ارثی باشد، معمولاً برطرف نمی‌شود و کبودی ارثی معمولاً کمرنگ‌تر است ولی کبودی که بر اثر خشکی مزاج مغز ایجاد می‌شود، معمولاً تیره‌تر استاگر مزاج مغز خشک شود، رطوبت کافی در مغز تولید نمی‌شود چرا که چشم و پوست زیر آن به رطوبت نیاز دارد.

خشکی مغز موجب گودی زیر چشم می‌شود زمانی که به چشم رطوبت کافی نرسد پوست زیر چشم جمع می‌شود و خشکی مزاج مغز موجب افزایش خلط سودا در خون می‌شود، سودا به رنگ تیره است و در زیر چشم جمع می‌شود.

جمع شدن پوست زیر چشم موجب گودی و افزایش خلط سودا در خون موجب سیاهی زیر چشم می‌شود و با اصلاح طبع می‌توان از گودی و سیاهی زیر چشم کاست.سودا، خون سیاه رنگی است که در طحال جمع شده است؛ در صورت غلبه سودای خون طحال دارای عملکرد ضعیفی می‌شود و اضافی سودا وارد جریان خون شده و موجب تیرگی پوست و خشک شدن آن می‌شود.

علل پزشکی

گودی یا سیاهی یا کبودی یا همان eye circle دور چشم چند علت مهم وجود داره که من به اختصار آنها را برایت میگویم :

۱- غلظت خون که یکی از علائم آن کبودی دور چشم و کبودی لبها و گز گز کردن دست و پا و گرفتگی عروق است. واریس بیماری است که یکی از دلایلش همین غلظت خون است. در افراد سیگاری که به مرور این حلقه سیاه تشکیل میشود این است که سیگار شدیدا خون را غلیظ میکند.

درمان غلظت خون : زرشک آبی ( زرشک سیاه ) – آب انار _ آب گوجه فرنگی – عناب – جوشانده ریشه کاسنی – گیاه صبرزد- و زالو است چون زالو در بزاق دهان خود ماده ای به نام هپارین دارد و ترشح آن در خون باعث رقیق شدن خون میشود. در ضمن ما در داروهای شیمیایی هم دارویی به همین نام هپارین داریم ولی چون طبیعی نیست میزان آن توسط پزشک باید شدیدا کنترل شود.

- بیماری گواتر یا اختلال ترشح ید در بدن که یکی از علامتش کبودی و گودی زیر چشم است. بیماری کم کاری تیروئید که یکی از عوارضش کبودی دو چشم است بیمار با مصرف لوتیروکسین بسیار بهتر میشود و معمولا با مصرف این دارو عارضه کبودی دور چشم از بین می رود. یا مصرف عرق گیاه بولاغ اوتی که سرشار از ید میباشد .

۳-بی خوابی و افسردگی و فشارهای عصبی و نوعی اضطراب ناشی از وسواس فکری باعث کبودی دور چشم میشود. که در این صورت با رژیم غذایی صحیح و استفاده دارو د کبودی نیز از بین میرود.

۴- یکی از علائم و نشانه افزایش سودا در بدن کبودی دور چشم است که باید گیاهان و غذاهای ضد سودا مصرف شود.

یکی دیگر از محافل تیره چشم بد خوابیدن است هنگام خواب حتما باید سر کمی بلند و بالش قرار گیرد و پاها پایین تر از سر قرار گیرد چون اگر سر پایین تر قرار گیرد خون در ناحیه چشمها قرار گرفته و ممکن است موجب تیرگی چشمها شود.

افزایش سن

۵- اگر هیچ کدام از موارد فوق نبود باید بدانیم که این حلقه کبود و گودی زیر چشم فقط ژنتیکی است و به نوع اسکلت چشم در صورت بر میگردد.یا کم خونی و کم ابی و….

رفع گودی زیر چشم

اولین و بهترین راه، حل مشکلات یاد شده است. هرچند در موارد مادرزادی حل مشکل چندان آسان به‌ نظر نمی‌رسد. استفاده از ماسک‌های شبانه علاوه بر فراهم ‌آوردن محیطی مغذی و مرطوب برای پوست صورت، باعث ایجاد آرامش مضاعف برای شما می‌شود. این امکان را برای پوست شما مهیا می‌کند که پس از یک روز خسته‌ کننده کاری پوست خود را در بهشت میوه‌ها با گل و بلبل تنها بگذارید. زمانی این تاثیرات دوچندان می‌شود که در ماسک‌ خود از مواد آنتی‌اکسیدان یا ضد پیری نیز کمک گرفته شود.

پوست خیار یکی از این مواد معجزه‌آساست، بنابراین لازم نیست تا شب صبر کنید.

همین حالا دست به کار شوید و اگر مشغول پوست‌ کندن خیار هستید دست نگه دارید. به جای اینکه این پوست با ارزش را از روی خیارتان بردارید آن را به صورت نوارهای پهنی برش دهید و زیر چشمانتان بگذارید. البته بهتر است به آنها نمک نزنید!

از ظهر گذشته و تنها پس از یک چرت کوتاه برای کار آماده می شوید. آیا تا به حال نوشیدن یک فنجان چای داغ را فراموش کرده‌اید؟ از این به بعد گذاشتن چای کیسه‌ای نیمه‌گرم در زیر چشمانتان را هم فراموش نکنید، چرا که چای با داشتن مقادیر زیادی تانن تاثیر خوبی بر کاهش ورم و بازشدن رنگ صورت شما دارد.

صبح که از خواب بیدار می‌شوید صورتتان را با آب خنک بشویید.

این باعث می‌شود رگ‌های خونی زیر چشمان شما به یک باره بر اثر سردی آب منقبض و پس از چند دقیقه به صورت واکنشی متورم شود. افزایش خون‌رسانی درمان اصلی کبودی و رفع گودی زیر چشم است.

پدهای گرم و سرد

استفاده از پدهای گرم و سرد به‌صورت متوالی برای تحریک عروق خونی زیر چشم نیز روش مناسبی برای رفع گودی زیر چشم است، به شرط اینکه پدها خیلی داغ یا سرد نباشند.

مزوتراپی

امروزه روش جدیدی به نام مزوتراپی با بهره‌گیری از جدید‌ترین و مؤثرترین داروهای موجود توانسته است در درمان کبودی و پف و گودی زیر چشم گام موثر بردارد. از بین این داروها می‌توان به ویتامین k، رتینول، ویتامین C، داروهای بازکننده عروق خونی مثل آرتی شوک، انواع اسیدهای میوه‌ای مثل گلیکولیک اسید و مواد مغذی برای سلول‌های پوستی شامل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری برای فعالیت سلول‌های پوستی اشاره کرد.

البته این مواد پیش از این در انواع کرم‌ها و لوسیون‌های دور چشم به‌کار رفته و امتحان خود را پس داده‌اند اما از آنجایی که جذب این مواد از روی پوست با محدودیت‌هایی رو به رو است، تزریق زیر پوستی آنها به روش مزوتراپی درمان را بسیار مطمئن‌تر کرده است.

یکی دیگر از داروهای پرمصرف در تیرگی زیر چشم، مواد پرکننده و آب‌رسان است که قادر است خشکی و گودافتادگی پوست زیر چشم‌ها را به شکل قابل قبولی ترمیم کند.

علاوه بر مزوتراپی، قطع یا حداقل کاهش مصرف سیگار، کاهش مصرف نمک و مصرف سبزی‌ها و میوه‌های حاوی مواد آنتی‌اکسیدان مثل اسفناج نیز توصیه می‌شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)