داشتن موهای زیبا و پرپشت امروزه به یکی از معیارهای زیبائی تبدیل شده است و در نقطه ی مقابل ریزش مو و طاسی به موضوعی نگران کننده و دلهره آور مبدل گشته است. فارغ از این نظر که این اهمیت بخشیدن بیش از حد، موضوعی درست است یا خیر؛ باید گفت موضوع علم ترمیم مو و کاشت موی طبیعی که از حدود ۵۰ سال قبل پا به عرصه ی وجود گذاشت، بر رفع این معضل تأکید دارد. اولین تلاش برای ترمیم موهای از بین رفته، براساس انتقال موهای ناحیه ی پس سر به ناحیه ی جلوی سر شکل گرفت و محققین متوجه شدند که این موهای کاشته شده دیگر دچار ریزش نمی شوند. دلیل بروز این پدیده بعدها کشف شد و اثبات گردید که موهای  ناحیه ی پس سر فاقد گیرنده های هورمون مردانه هستند و هورمون مردانه (آندروژن) هیچ گاه بر این ناحیه اثری نمی کند. از سوی دیگر مطالعات و تجربیات نشان دادند که خصوصیات ناحیه ی دهنده (یا پس سر) از قبیل ماندگاری، رنگ و جنس موها به ناحیه ی گیرنده (جلوی سر) منتقل می شوند و موهائی که در این ناحیه کاشته می شوند، دیگر دچار ریزش کامل نمی شوند. نخستین پیوند های انجام شده براساس برداشت توده هائی کوچک از موی پس سر با وسایلی برنده و مدور موسوم به “پانچ” شکل گرفتند که گرچه موهای کاشته شده با این روش رشد می کردند، ولی چون هر یک از این پیوندها حدود ۱۵ تا ۲۰ تار مو را در بر می گرفت، نمای ظاهری ناحیه ی کاشته شده شبیه جارو یا مسواک بود! این شکل غیرعادی موهای کاشته شده باعث شد که تکنیک های جدیدتری به نام مینی گرافت و میکروگرافت شکل بگیرند و وارد حوزه ی کاشت مو گردند. حجم گرافت ها (یا همان واحدهای موئی که از ناحیه ی دهنده جدا شده و در ناحیه ی گیرنده کاشته می شدند) در روش مینی گرافت حدود ۴ تا ۱۰ تار مو بوده و در روش میکروگرافت به حدود ۱ تا ۳ تارمو می رسد. روش میکروگرافت به سرعت مورد پذیرش متخصصین و جراحان موی جهان قرار گرفت و امروزه همه ی اعمال جراحی پیوند مو به این روش کاشت مو انجام می شوند.

روش ترکیبی

روش ترکیبى ادغام دو روش FUT و FIT است . یعنى با روش FUT حدود ۲۰۰۰-۱۵۰۰ گرافت از طریق برش پشت سر برداشته مى شود و در قسمت جلوى سر کاشته مى شود سپس در روز بعد با روش FIT از اطراف برش و از قسمت هاى کنار سر حدود ۲۰۰۰-۱۰۰۰ گرافت برداشته مى شود و در ادامه و بعد از پیوند مو FUT یعنى اکثرا در قسمت فرق سرکاشته مى شود . به عبارتى با این روش موهاى بیشترى از پشت سر برداشته می شود و در جلوى سر کاشته می شود . در روش ترکیبى سر تراشیده مى شود و اسکار FUT نیز در پشت سر ایجاد مى شود که البته در زیر مو ها کاملا مخفى خواهد ماند . اما در عوض با این روش مقدار بیشترى مو نسبت به روش هاى FUT و FIT به تنهائى برداشته و کاشته مى شود . یعنى در یک جلسه دو روزه ۳۵۰۰-۲۰۰۰ گرافت (معادل ۹۰۰۰-۶۰۰۰ تار مو ) برداشته و کاشته مى شود که مى توان قسمت اعظم سر را پوشش قابل قبولى داد . بنا براین :روش ترکیبى در افرادى بکار مى رود که در یک جلسه مقدار زیادى مو نیاز دارند .در روش ترکیبى ترمیم مو ها به صورت انتخابى کاشته مى شوند یعنى موهاى با کیفیت خوب ( FUT ) در قسمت مهمتر سر یعنى جلوى سر و مو هاى با کیفیت پایین تر در قسمت بالا و پشت سر ( فرق سر ) کاشته مى شوند و معمولا دو روز طول مى کشد روز اول FUT و روز دوم FIT و بالطبع هزینه عمل از FUT و FIT به تنهائى بالاتر اما از مجموع دو عمل پایین تر است و در روش ترکیبى چون قسمتى از برداشت مو با تکنیک FIT انجام مى شود تمام سر با ماشین شماره یک کوتاه مى شود .تکنیک FUT آن با ظرافت تمام انجام شود تا خط بخیه پهن نشود و در آینده دیده نشود . برداشت FIT بیمار از منطقه مطمئن و بدون ریزش انجام مى شود تا موها در آینده نزدیک دچار ریزش نشود .به بانک موى بیمار صدمه وارد نشود و بیمار شانس برداشت مجدد از بانک مو را داشته باشد .در طى دو روز جراحى داروى زیاد به بیمار تجویز نشده و خونریزى نیز از حد مجاز بیشتر نشود .

سوالات متداول

اولین قدم در کاشت مو چیست؟

نخستین گام مهم یافتن یک جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت بخش برسید و همچنین لازم است که خودتان نیز اطلاعات بیشتری درباره پیوند مو بدانید. این روزها ۲ روش FUTو FITجزو رایج ترین روش های کاشت مو هستند که با مشورت پزشک خود می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید، در واقع فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند، موهای کاشته شده همانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

چه موهایی در سر کاشته می شود؟

در کاشت مو با توجه به نوع روش پیوند، موهای خود شخص از پشت سر یا ناحیه ای از بدن برداشته می شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های آن به صورت تک تک جدا می شوند و با همان ظرافتی که جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی در حد یک میلی متر پیوند زده می شود. بدن نیز به این موها واکنشی نشان نمی دهد و در واقع حسن پیوند موی طبیعی همین است. با توجه به این که عضو پیوندی از بدن خود فرد تهیه می شود، احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. اگر پزشک کاملا باتجربه باشد آنقدر ظریف این موها را برمی دارد که تنها یک خط بسیار باریک می ماند.البته توجه داشته باشید وقتی موها کاشته می شوند بعد از ۴ تا ۶ ماه می ریزند و بعد از آن مجددا موها رشد خواهند کرد، به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت طبیعی است.

آیا کوتاه کردن در تقویت مو تاثیر گذار است؟

این تصور اشتباه است، چرا که کوتاه کردن تاثیری در رشد مو ندارد. رشد طولی مو حدود ۸ تا ۱۲ میلی متر در ماه است. توجه داشته باشید که ۸۵ درصد مو همیشه در حالت رشد و حدود ۱۵ درصد آن در حال ریزش است. پس فقط درصدی از موها تعیین کننده میزان رشد و بلندی آن است. البته در فردی که مبتلا به بیماری موخره است، کوتاهی ۲ تا ۳ سانتی متر از مو توصیه می شود.

آیا این روش برای سن زیر ۲۵ سال مناسب است؟

روش FUT به همه کسانی که دچار ریزش مو شده اند توصیه نمی شود، بهتر است افراد بین ۱۸ تا ۲۵ سال که تازه دچار ریزش مو شده اند از این روش استفاده نکنند، چون در این سن همچنان ممکن است ریزش مو آندروژنیک کامل نشده باشد ادامه داشته باشد. به همین دلیل اگر یک نوار باریک از پشت سر برداشته و در جلوی سر کاشته شود با توجه به ادامه ریزش مو هم ممکن است بعدا از نظر بانک مو مشکلی ایجاد شود و هم این که دوباره خط ریزش به سمت عقب پیشروی کند و مجددا جلوی سر خالی شود اما غالب افراد می توانند از این روش استفاده کنند، البته فرد باید سلامت کامل داشته باشد و دچار بیماری هایی چون دیابت یا عفونت های موضعی نباشد. توجه کنید تنها افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که موهای پشت سر آن ها تراکم نسبتا بالایی داشته باشد تا با برداشتن قسمتی از آن ها، موها کم نشان ندهند.

عوارض کاشت

- یکی از عوارض پیوند مو تورم پیشانی وبالای ابروها که ضعیف وزود گذر است.

- دیگر عوارض کاشت خارش در منطقه دهنده مو به علت جوش خوردن بخیه هاست.

- بی حسی ومور مور شدن خفیف در منطقه گیرنده مو در هفته اول کاشت مو زود گذر بوده وخود به خود بهبود می یابد وا زعوارض  معمول پس از انجام عمل کاشت طبیعی میباشدکه جای نگرانی ندارد.

- شایع ترین عوارض  جوش های کوچک در محل کاشت مو است که اهمیت چندانی نداشته و با شستشوی روزانه بر طرف میشود.

- درد در منطقه دهنده یا پیوندمو اغلب زود گذر بوده وبا مصرف قرص استامینوفن کدیین برطرف میشود .

مراقبت های بعد از عمل

بیماران در پایان عمل چند ساعته کاشت مو خسته و کلافه هستند و بدلیل گیجی ناشی از خوردن قرص دیازپام نمی توانند با دقت رانندگی کنند . بنابراین جهت احتیاط توصیه می شود روز عمل اتومبیل به همراه نیاورند و برای بازگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشند و یا از آژانس استفاه کنند.چند ساعت بعد از اتمام عمل جراحی FUT بیماران در پشت سر احساس درد می کنند که مربوط به برش جراحی است. این سردرد موقت بوده ظرف یکی دو روز بهبود می یابد. برای تسکین درد می توان از مسکن های معمولی مانند استامینوفن ساده یا کدیین دار و یا از بروفن یاسایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کرد. نکته مهم آن است که کاشت مو باعث سردرد دائمی نمی شود.لازم است بیماران آنتی بیوتیک تجویز شده را به طور کامل مصرف کنند ولی نیازی به تکرار دوره درمان نیست.در پایان عمل سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان از موهای کاشته شده محافظت کرده و احساس امنیت و راحتی ایجاد می کند.مراقبت از پانسمان به خصوص شب ها موقع خواب خیلی مهم و حساس است. کشیده شدن پانسمان روی پوست سر باعث بیرون آمدن موها از محل کاشت می شود. البته در طول روز هم ممکن است این اتفاق بیافتد مثلا ممکن است سر بیمار موقع سوار شدن به ماشین به در اصابت کند و تعدادی از موهاکنده شود.پانسمان برای محافظت از موهای کاشته شده انجام می شود.چند شب اول لازم است بیماران به صورت ۴۵ درجه (نیمه نشسته) بخوابند. در این وضعیت فشار وریدی و لنفاتیک در سرو گردن کاهش یافته و از تورم پیشانی جلوگیری می شود. برای این منظور کافی است از یک بالش دور گردنی نرم استفاده کنند. خوابیدن به پهلوها نیز ایرادی ندارد. افرادی که عادت دارند روی شکم بخوابند بیشتر دچار ورم پیشانی می شوند.روز بعد از عمل پانسمان را در کلینیک برداشته و موها با شامپو شسته می شود و مجددا پانسمان می شود.سپس با آموزش هایی که به بیمار داده می شود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند. با آموزش مختصر افراد می توانند به تنهایی پانسمان شان را در منزل عوض کنند . توصیه می شود بیماران در هفته اول ۲۴ ساعته پانسمان داشته باشند. لازم است پانسمان هر روز عوض شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)