رینوپلاستی

رینوپلاستی به منظور اصلاح بدشکلی بینی انجام می گیرد. گاهی بدشکلی های بینی به ویژه آن دسته که در اثر شکستگی های قدیمی پدید آمده، منجر به انسداد بینی و مشکل تنفسی و اختلال بویایی می شود; از این رو جراح می کوشد ضمن آن که ظاهر خوب و متعارف بینی بیمار را به او باز گرداند، انسداد بینی را هم که در اثر انحراف دیواره میانی بینی به وجود آمده، اصلاح کند که در این صورت به آن “سیپتو رینو پلاستی” می گویند. دیواره میانی نقش حساسی در نمای ظاهر بینی دارد.از این گذشته، بینی زشت منظر، سبب افسردگی می شود. در حالی که رفع ناهنجاری و بدشکلی و تبدیل آن به یک بینی طبیعی و هنجار موجب شادابی فرد می شود که خود اثر شگرف روحی بر وی می گذارد. دکتر حسین نیا در پاسخ به این پرسش که نقش لیزر و انرژی رادیو فرکانس در جراحی بینی چیست؟ می گوید: استفاده از این ره آوردهای پزشکی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. به عبارت دیگر لیزر بیش از آن چه که چاقو و قیچی ظریف انجام می دهد کاری از پیش نمی برد.

برشهای عمل زیبایی بینی در کجا قرار می گیرد؟

تغییراتی که ممکن است در بینی ایجاد شود شامل افزایش یا کاهش ارتفاع پل بینی ، تنگ کردن سوراخ های بینی ، تغییر زاویه بینی و لب بالا و تغییر شکل نوک بینی است. روش عمل بستگی به اهدافی دارد که توسط شما و جراح پلاستیک تعیین شده است. در مواردی که قسمت تهتانی بینی باریک و یا قطر سوراخ ها کم می شود قسمت های کوچک مثلثی شکل از کناره سوراخ های بینی برداشته می شود.
در این موارد برش ها در چین طبیعی محل اتصال سوراخ های بینی به گونه ، پنهان می شود.گاهی اوقات برش عرضی کوچکی بر روی بافت بین دو سوراخ بینی، ایجاد می گردد.جای برش های عمل زیبایی بینی با گذشت زمان کم رنگ شده و به سختی قابل تشخیص می باشد.
خوشبختانه عوارض عمده در عمل رینوپلاستی شایع نیست.گاهی به دنبال عمل زیبایی بینی بی حسی خفیفی در پوست ایجاد می شود که معمولا گذرا می باشد.با رعایت توصیه های مهم پیش از عمل و پس از آن می توان خطرات احتمالی را کاهش داد.


سن عمل:

در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی قبل ازبلوغ کامل می شود اغلب دختران درپایان ۱۶سالگی وپسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده اند ومیتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند . اصلاح عیوب بینی دراین سن باعث میشود اعتمادبه نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود ونبایدفراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می شناسد بلکه احتمالاً آینده اش راپایه ریزی خواهدکرد از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای ۴۰ سال هستند . بسیاری از آنها اظهار می کنند که در زندگیشان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته اند ودرنهایت برای رینوپلاستی مراجعه کرده اند .
چنانچه وضعیت عمومی وسلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای رینوپلاستی دیر نیست . دراین مواردمعمولا رینوپلاستی همراه با سایراعمال زیبایی صورت مثل کشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد
در ویزیت اولیه شما تمام موارد لازم در مورد جراحی توضیح داده میشود و در صورت تمایل به انجام عمل ، برای شما در خواست فوتوگرافی می شود که در واقع عکسهای مورد نیاز جهت طراحی عمل شماست.

چه مدت بعد از عمل،بینی شکل طبیعی پیدا می کند؟

یک ماه بعد از عمل حدودا۸۰درصد تورم بینی از بین می رود ولی زمان مناسب برای ارزیابی بینی۶ماه تا یک سال بعد از عمل جراحی می باشد.

چه زمانی برای جراحی مجدد مناسب است؟

جراحی مجدد بینی باید حداقل یک سال بعد از جراحی قبلی صورت بگیرد.

آیا انجام جراحی های دیگر بینی در حین عمل رینوپلاستی امکان پذیر است؟

اگر بیمار مشکل انحراف بینی،پولیپ های کوچک،بزرگی شاخک های تحتانی و میانی و بعضی از مشکلات خفیف سینوسی داشته باشد در حین عمل رینوپلاستی می توان آنها را هم اصلاح نمود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)