تاریخچه جراحی بینی

تاریخچه جراحی پلاستیک به شدت با تاریخ جراحی بینی (رینوپلاستی) عجین شده است. در قرن ۱۶ میلادی یک جراح ایتالیایی به نام Gasparo Tagliacozzi که توسط بسیاری از جراحان پدر جراحی پلاستیک شناخته می شود روشی ابداع کرد که برای مدتی پوست بازو به بینی متصل می شد تا وقتی که ناحیه مذکور خون رسانی جدید پیدا کند سپس بازو از بینی جدا می شد. این روش اگرچه امروزه خیلی ابتدایی و خشن به نظر می رسد ولی به هر حال پایه گذار روش های نوین انتقال بافت از مناطق دوردست نظیر بازو به بینی می باشد. اما پدر جراحی پلاستیک مدرن John Orlando Roe نام دارد که یک متخصص گوش و حلق و بینی در نیویورک بود و روش های نوین جراحی بینی به روش بسته را ابداع کرد.
بعدها یک جراح آلمانی Dacques Joseph روشهای مشابه رینوپلاستی را برای مرد جوانی استفاده کرد که به دلیل بینی بزرگش حضور در اجتماع را ترک کرده بود. در زمانی نه چندان دور جراحی زیبایی یک عمل حرام محسوب می شد و مخالفت اجتماعی و فرهنگی علیه آن شدید بود. اما امروزه با کشف تأثیرگذاری عمل جراحی بینی بر روی افزایش اعتماد به نفس فرد و بهبود عملکرد اجتماعی و فردی وی این جراحی بسیار محبوب شده است و مورد توجه همگان قرار گرفته است.

روش های جراحی بینی

برای انجام رینوپلاستی روش های متفاوتی وجود دارد.انتخاب روش درست بسته به فرم بینی بیمار و خواسته او از عمل جراحی درباره شکل و ابعاد بینی اش است. شما هم می توانید یکی از دو روش رینوپلاستی داخلی و خارجی را انتخاب کنید. در واقع می توان چنین گفت که چیزی به نام رینوپلاستی استاندارد وجود ندارد.روش های موجود بسیار متفاوت اند و به چگونگی ناهنجاری های بینی وابسته هستند. شکل نوک بینی به اندازه موقعیت نسبت های مختلف آن بستگی دارد.

عوامل تاثیرگذار در نتیجه رینوپلاستی

یکی از عوامل مهم در میزان موفقیت رینوپلاستی،میزان سلامت بیمار و خون رسانی نسوج بینی و اطراف آن است.هرچه خون رسانی این بافت بهتر باشد دست کاری آن راحت تر و احتمال موفقیت بیشتر بوده و ترمیم محل عمل نیز سریع تر و بهتر انجام می شود. همچنین هرچه بیمار متقاضی جراحی ترمیمی جوان تر باشد،عمل جراحی نتیجه بهتری خواهد داشت که این امر به دلیل وضعیت بهتر خون رسانی بافت بینی در سنین پایین تر و نیز به دلیل وجود بافت چربی زیر جلدی بیشتر در آنهاست.


مراحل اقدام عملی برای رینوپلاستی

درملاقات اولیه، بینی شما ازنظر ظاهری و وضعیت تیغه بینی ، شاخک های داخل بینی و….. مورد معاینه قرار خواهد گرفت و پزشک ازخواسته های شما و انتظاراتتان مطلع خواهد شد و متقابلاً اقداماتی که قابل انجام هستند را با شما مطرح خواهد کرد و شما ازخواسته هایی که ممکن است قابل حصول نباشد نیز آگاه خواهید شد و سپس از بینی شما با دوربین دیجیتالی عکس گرفته خواهد شد و با استفاده ازکامپیوتر بینی شما طراحی خواهد شد این اقدام هزینه اضافی برای شما در برنخواهد داشت و در پایان برای شما عکس درخواست می شود که شما باید آنرا از طریق عکاسی های بیرون تهیه نمایید .
درصورت لزوم برای شما آزمایش خون نیز درخواست خواهد شد.
شما پس ازتهیه عکس ها مجددا به اینجانب مراجعه خواهیدکرد وآنگاه با توافق یکدیگر زمان عمل را تعیین خواهیم کرد. شما روزعمل درحالت ناشتا یک ساعت قبل ازعمل درمرکزجراحی حاضرخواهیدشد .
زمان عمل حدود یکساعت و نیم خواهد بودکه از یک ربع قبل از عمل تا یک ربع بعد ازعمل همکاران بیهوشی اینجانب بطور مستقیم ازشما مراقبت می کنند و بعد ازآن هم حدود نیم ساعت در ریکاوری از شما دقیقا مراقبت خواهد شد
پس حدوداً از وقتی که وارد اطاق عمل می شوید تا وقتی که مجدداَ به بخش برمیگردید حدود دوساعت ونیم به طول می انجام
حدود شش ساعت بعد ازبرگشتن به بخش از مرکزجراحی مرخص می شوید . البته چنانچه خود شمامایل باشید میتوانید صبح روز بعد ازعمل ، مرکز جراحی را ترک نمایید. این امر هزینه اضافی برای شما دربر نخواهد داشت

عوارض تنفسی ممکن است از مشکلات مختلفی ناشی شود که عبارتند از:

۱- چسبندگی‌های داخل بینی:
ایجاد زخم در هر بافتی از بدن موجب برانگیختن واکنش‌هایی در جهت ترمیم زخم می‌شود. در بینی هم واکنش‌های ناشی از برش‌ها و زخم‌های جراحی ممکن است منجر به چسبندگی سطوح مختلف از بافت‌های پوشاننده بینی به هم شده و راه تنفسی را مسدود کند.
اقدامات زیر توسط جراح بینی احتمال این عارضه را به حداقل می‌رساند: حداقل دستکاری‌های داخل بینی در حین جراحی و ایجاد حداقل برش در داخل بینی؛ گذاشتن ورقه‌های سیلیکونی به طور موقت (مدت چند روز تا چند هفته) بین تیغه بینی و بافت‌های کناری بینی و اصلاح همزمان انحراف تیغه بینی
۲- باقی ماندن انحراف تیغه بینی:
یکی از معضلات جراحی‌های پلاستیک بینی وجود همزمان انحراف تیغه بینی است. گاهی این انحراف‌ها از دید جراح مخفی مانده و علائم خود را پس از عمل بروز می‌دهند.
پیشگیری از این عارضه با معاینه دقیق تیغه داخل بینی قبل از جراحی و اصلاح آن در حین عمل است. گاهی جهت یافتن انحراف‌های مخفی تیغه بینی لازم است جراح پیش از عمل، به کمک اندوسکوپ به معاینه کامل داخل بینی بپردازد.
۳- بزرگی شاخک های بینی:
در بعضی از بیمارانی که دارای انحراف تیغه بینی هستند، در سمت مخالف انحراف، شاخک تحتانی و یا میانی دارای رشد بیش از حد است. بزرگی بیش از حد شاخک‌های بینی موجب تنگ شدن راه هوایی بینی می‌شود.
۴- آلرژی بینی:
آلرژی به دلیل جراحی بینی ایجاد نمی‌شود ولی حداقل ۲۰درصد از مردم به نوعی به آلرژی‌های بینی مبتلا هستند. بنابراین حداقل ۲۰ درصد از بیمارانی که تحت جراحی زیبایی قرار می‌گیرند، آلرژی نیز دارند. در جراحی بینی با درمان‌های دارویی و کنترل آلرژی پیش و پس از عمل می‌توان عوارض تنفسی را به حداقل رساند.
۵- تنگی سوراخ‌های بینی:
کوچک شدن پره‌ها و یا سوراخ‌های بینی موجب کاهش قطر جریان ورودی هوا می‌شود. اگر طبق قوانین فیزیکی این اصل را در نظر بگیریم که کاهش قطر مجرای عبور هوا به میزان نصف موجب افزایش مقاومت در مقابل عبور هوا نه به میزان دو، چهار یا هشت برابر بلکه به میزان شانزده برابر می‌شود، آن گاه عواقب کوچک شدن سوراخ‌های بینی کاملا قابل درک می‌شود.
در‌ بسیاری از جراحی‌های بینی با حذف مرحله برداشتن پره‌های بینی و اجتناب از برش‌های کناری می‌توان از این عارضه پیشگیری کرد. حائز اهمیت است که بیماران به هیچ وجه به جراح خود برای کوچک کردن پره‌ها و یا سوراخ‌های بینی اصرار نکنند.
۶- تنگی دریچه داخلی بینی:
از وخیم ترین عوارض تنفسی جراحی‌های بینی است. دریچه داخلی بینی در فاصله کوتاهی پس از سوراخ بینی در داخل بینی قرار دارد. تنگی این دریچه معمولا در اثر برداشتن بیش از حد بافت‌ها و غضروف‌های بینی ایجاد می‌شود. متعاقبا، ضعیف شدن حمایت اسکلتی بینی موجب فروافتادگی غضروف‌های بینی و اشکال شدید در تنفس می‌شود.
برداشته شدن بیش از حد این غضروف‌ها در جراحی منجر به ایجاد چاله‌های عمیق در دو طرف نوک بینی می‌شود. اگر میزان برداشته شدن بافت از این هم بیشتر باشد، موجب افتادگی پره‌های بینی و بسته شدن سوراخ های بینی در هنگام دم می‌شود. در حین جراحی پلاستیک بینی باید دقت زیادی از جانب جراح اعمال شود تا حمایت ایجاد شده توسط این غضروف‌ها تضعیف نشود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)