۴ ویژگی مهم در رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) مدرن

جراحی زیبایی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.
عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.
بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.
مقدار کبودی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.
در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

مراحل عمل

مرحله اول – بی هوشی

به شما داروهائی داده خواهد شد تا شما حین عمل راحت باشید این داروها باعث بی هوشی عمومی یا آرامش شما می شود که جهت آن جراح بینی شما تصمیم می گیرد

مرحله دوم – برش
عمل جراحی رینوپلاستی یا به روش بسته انجام می گردد که در آن برشها داخل بینی داده می شود و یا به روش باز انجام می گردد که در آن یک برش روی کولوملا ( تیغه ی میانی بین سوراخ های بینی ) داده می شود . از طریق آن پوشش بینی باز شده و تغییرات لازم در شکل بینی داده می شود .

مرحله سوم – تغییر شکل در ساختار بینی
در اعمال جراحی بینی یا ابعاد بینی کوچک و یا بزرگتر می شود و در آن برای افزایش بافت می توان از غضروف هائی که از نقاط مختلف بدن برداشته می شود استفاده کرد . بیشتر مواقع غضروف از تیغه بینی برداشته می شود . گاها غضروف از گوش و یا دنده برداشته می شود .

مرحله چهارم – تصحیح انحراف تیغه بینی
در این مرحله تیغه بینی صاف شده و برجستگی های داخل بینی که باعث اختلال در تنفس می شود اصلاح می گردد .

مرحله پنجم – بستن برش
وقتی که بینی به شکل دلخواه رسید بافت پوششی روی بینی قرار داده شده و محل برش بخیه می گردد . ضمنا ممکن است با برش در جدار سوراخ های بینی اندازه آن تغییر یابد .

مرحله ششم – دیدن نتایج
در طی هفته اول بعد از عمل در حین بهبود بافت های بینی از آتل های داخلی و یا خارجی برای حمایت از بافت بینی استفاده می گردد . هرچند که بهبود التهابات چند هفته بیشتر طول نمی کشد تا یک سال بعد از عمل شکل بینی تغییر می کند و طی این مدت به نتیجه نهائی مطلوب می رسد و صبح ها ممکن است بعلت التهاب بیشتر بینی بزرگتر و متورم به نظر رسد که این مسائل کلا در طی سال اول بعد از عمل می باشد .

چه گروهی از پزشکان مجاز به انجام عمل رینوپلاستی بینی هستند؟

سه گروه، متخصصین جراحی گوش و حلق و بینی، متخصصین جراحی فک و صورت و متخصصین جراحی پلاستیک و ترمیمی مجاز به انجام عمل بینی بوده و در صورت وجود تجربه و دقت کافی هر سه گروه قابلیت حصول نتایج رضایت بخش را دارا خواهند بود. لذا نظر به این که متخصصین جراحی گوش و حلق و بینی علاوه بر رینوپلاستی سایر اعمال جراحی مسیر تنفسی بینی(مانند جراحی اندوسکوپیک سینوس ، سپتوپلاستی، توده های داخلی بینی و نازوفارنکس و تنگی های کوان) را بیشتر انجام می دهند به اصول فیزیولوژیک ، عملکردی و آناتومیک بینی آشناترند، با این وجود در صورت آگاهی از اصول فوق نزد سایر دو گروه نیز نتایج تنفسی بعد از عمل رینوپلاستی بینی مطلوب خواهد بود. بدیهی است به غیر از سه گروه فوق انجام این عمل جراحی رینوپلاستی توسط سایر پزشکان مجاز نمی باشد.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی)

این بیماران حدودا تا ۶ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنند و بستری می مانند و به دلیل داروهای بیهوشی حرکات معده و روده کند است و چناچه شما چیزی میل کنید باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود. حدودا ۶ ساعت بعد از عمل ابتدا کمی آب می آشامید اگر چنانچه مشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید .۵-۶ ساعت بعد از عمل که مریض هوشیاری کامل بدست اورد و تحمل مصرف مایعات داشت مرخص می شود. از روز دوم می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید و از روز سوم به بعد هر چه خواستید می توانید میل کنید.

- باید تا۷۲- ۴۸ ساعت از کمپرس سرد متناوب روی گونه ها و اطراف بینی استفاده کنید. این کار باعث می شود ورم و کبودی شما به حداقل برسد.

- دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما می شود لذا سعی کنید بعد از عمل فقط در حد معمول دراز بکشید.

- از روز سوم به بعد کارهای سبک مثل کارهای سبک منزل، کارهای اداری، کار با کامپیوتر و… بلامانع است.

- یک هفته بعد از عمل جهت برداشتن آتل سیلیکونی روی بینی به مطب مراجعه خواهید کرد در مواردی که بینی به روش بسته عمل شده باشد جهت خارج نمودن مش داخل بینی ۴۸ ساعت بعد از عمل بایستی مراجعه نمایید.. باید مراقب باشید در طی این مدت پانسمان روی بینی شما خیس نشود لذا برای استحمام باید به وسیله دوش دستی از گردن به پایین را بشویید و بعد بخوابید تا شخص دیگری موهای شما را بشوید بدون اینکه پانسمان شما خیس شود.

- جهت تسکین درد بعد از عمل فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه به عنوان مسکن استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین و… اجتناب کنید.

- درد، کبودی و خونریزی بعد از عمل به فاکتورهای متعددی وابسته است. یکی دو روز اول ممکن است کمی کبودی داشته باشند ولی معمولا تا روز برداشتن سیلیکون که حدود روز ششم بعد از عمل است کبودی برطرف شده است..

- بعد از عمل، زیر بینی شما گاز کوچکی گذاشته می شود که چنانچه خونابه ای از بینی شما خارج شود توسط این گاز جذب شود. بهتر است که پانسمان را در صورت خونی شدن تعویض کنید اما پانسمان روی بینی را دست نزنید..

- تا وقتیکه آتل را بر نداشته ایم باید از لباسهایی استفاده کنید که از جلو توسط دگمه یا زیپ باز می شوند و برای پوشیدن آن لازم نباشد از روی سر کشیده شوند.

- یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آتل بینی به مطب مراجعه نمایید و تا سه هفته بعد از برداشتن آتل هفته ای یک بار جهت تعویض چسب مراجعه خواهید داشت . مراجعات بعدی شما یک ماه وسه ماه و نهایتا یک سال بعد خواهد بود..