دو نوع اصلی کدر شدن دندان وجود دارد که عبارتند از: کدر شدن خارجی و کدر شدن داخلی.

کدر شدن خارجی: حالتی است که سطح خارجی دندان به واسطه استفاده از نوشیدنی ها، غذاها و تنباکو، و فرسایش تدریجی دندان کدر شده و باعث تغییر رنگ این سطح خارجی می شود. تاثیر کدر شدن سطحی دندان ناچیز است و امکان حذف آن از طریق مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها وجود دارد. در حالتی که کدر شدن دندان جدی تر باشد، برای رفع این مشکل نیاز به استفاده از روش های پیچیده تر همچون بلیچینگ دندان وجود دارد. کدر شدن سطح خارجی دندان می تواند به لایه داخلی دندان نفوذ کرده و در صورت درمان نشدن باعث ایجاد خال های رنگی بر روی دندان شود.

کدر شدن داخلی: حالتی است که در آن سطح داخلی دندان تحت تاثیر قرار می گیرد. کدر شدن داخلی می تواند در نتیجه بالا رفتن سن، وارد شدن آسیب به مینای دندان در طول دوره شکل گیری (برای مثال در نتیجه مصرف تتراسیکلین) و یا مصرف زیاد فلوراید برای دندان های فرد ایجاد شود. در گذشته، تصور می شود که کدر شدن داخلی نسبت به ترمیم آن با استفاده از بلیچینگ بسیار مقاوم است. امروزه، متخصصان زیبایی دندان اعتقاد دارند که حتی کدر شدن های داخلی عمیق دندان نیز با مصرف نظارت شده مواد سفید کننده در منزل و تداوم استفاده از آنها برای ماه ها یا حتی سال ها قابل درمان هستند. اگر بکارگیری همه این روش ها موفقیت آمیز نبود، می توان از روش های زیبایی جایگزین برای درمان کدر شدن داخلی استفاده کرد که برای مثال در این زمینه می توان از پوشش ونیر استفاده کرد.

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان با تقبل قیمت سفید کردن دندان فرآیند پاکسازی دندان ها با ابزارهای دندان پزشکی یا استفاده از یک دستگاه فراصوت (التراسونیک) است که به این فرآیند کمک می کند. جرمگیری دندان معمولا همراه با فرآیندی که صاف کردن ریشه دندان که هر گونه زبری را در سطح دندان صاف می کند، صورت می گیرد. پس از جرم گیری و پاکسازی ریشه دندان، دندان ها در برابر پلاک مقاوم تر هستند و لثه ها می توانند به وضعیت سالم و صورتی رنگ معمول خود بر گردند. پاکسازی معمول پلاک های چسبناک بالای خط لثه را از بین می برد، درحالی که جرم گیری باعث از بین رفتن پلاک های سفت یا جرم در رو یا زیر خط لثه می شود. برای اطلاع دقیق از قیمت سفید کردن دندان و جرم گیری می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

روشهای خانگی سفید کردن دندان

آیا جوش شیرین دارید؟ احتمالاً بله! تقریبا دو قاشق چای خوری از آن را در فنجان ریخته و به سمت جعبه دارو حرکت کنید. درب آن را باز کنید. آیا هیدروژن پروکساید (آب اکسیژنه) ۵% درون آن یافت می شود؟ احتمالاً این ضد عفونی کننده محبوب خانگی را هم در اختیار دارید! بعد از زدن آن ها زردی دندان هایتان از بین رفته و  آن ها به صورت فوق العاده سفید می شوند و لبخندی زیبا را تجربه خواهید کرد.

-‌ خوردن کرفس و سیب؛ این دو خوردنی حاوی سلولزهای رشته‌ای هستند که مانند یک مسواک طبیعی می‌توانند به آرامی و بدون ضرر، دندانها را تمیز و سفید کنند. این خوردنی‌ها اثر رنگدانه‌های ناشی از مواد غذایی را از روی دندانها پاک می‌کنند.

- استفاده از پراکسید هیدروژن (یا آب اکسیژنه)؛ این ماده کاملا طبیعی و غیرسمی که ترکیبی از مولکول‌های اکسیژن و آب است و می‌تواند به شیوه‌ای بی‌خطر دندانها را پاکسازی کند و برای بهداشت و سلامت کلی دندانها نیز مفید است.
استفاده از آب اکسیژنه این است که پودر ۳ درصد آن را در آب شیر به مقیاس ۵۰-۵۰ حل کرده و هر شب قبل از خواب دندانهایتان را با این محلول بشوئید. پس از چند هفته متوجه خواهید شد که دندانهایتان سفیدتر و روشن‌تر شده‌اند.

-‌ توت فرنگی بخورید؛ این میوه خوشمزه و پرطرفدار تابستانی به دلیل اینکه حاوی ماده‌ای موسوم به اسید مالیک است در سفید شدن دندان نقش موثری دارد. برای بهره‌مند شدن بیشتر از این خاصیت توت فرنگی هفته یکبار دستورالعمل زیر را انجام دهید:
ابتدا یک عدد توت فرنگی را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید تا یک خمیر قرمز رنگ حاصل شود. این خمیر را روی مسواک قرار داده و آن را مدت ۵ دقیقه روی دندانهایتان بگذارید.
برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها پس از ۵ دقیقه با یک مسواک استاندارد، دندانهایتان را بشویید تا هرگونه قندطبیعی از روی دندانهایتان پاک شود.

- استفاده از پوست پرتقال و برگهای درخت برگ بو؛ این دوماده روشی برای سفید کردن دندان است که غیر معمول‌تر از بقیه موارد هستند می‌توانند رسوبات روی دندانها را تاحد زیادی برطرف کرده و دندانها را درخشان‌تر کنند شما می‌توانید به نوبت هر یک از آنها را به طور خشک یا به صورت پودر ترکیبی با یکدیگر روی دندانها بگذارید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)