جراحی بینی یکی از رایج ترین و شایع ترین جراحی های پلاستیک و زیبایی میان زنان و مردان ایرانی محسوب می شود که اگر چه با هدف زیبایی و داشتن ظاهری متناسب میان مردم باب شده ،اما در صورتی که این جراحی با همراهی و مشاوره یک جراح و پزشک متبحر و با تجربه انجام شود، می تواند بسیاری از عارضه ها و اختلالات موجود در بینی از قبیل قوز بینی، افتادگی نوکبینی و یا زاویه دار شدن آن، بزرگ بودن حفره های بینی و دیگر اختلال های شایع بینی را برطرف کند. بنابراین اگر تصمیم دارید بینی خود را جراحی کنید و تغییری اساسی در ظاهر خود به وجودآورید، پیشنهاد می کنیم پیش از هر اقدامی توصیه های زیر را جدی بگیرید. صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در مرکز آن واقع شده و برجسته است لذا اشکالات ساختمانی بینی برای تمام افراد بوضوح قابل رویت است.
جراحی زیبایی و پلاستیک بینی، افزون بر ایجاد تناسب درخود بینی، ارتباط خوشایندتری را بین بینی ودیگر اجزای صورت برقرار می کند. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی مجزا و مجرد درنظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بینی با پیشانی، چشم، لب وچانه به گونه ای است که هرنوع نقص دراجزای صورت می تواند براین ارتباط ظریف تأثیر گذارد. به عنوان مثال چانه کوچک ،موجب برآمده تر به نظر رسیدن بینی می شود. بی توجهی نسبت به تناسب بینی با اجزای صورت موجب عدم دسترسی به نتیجه رضایت بخش خواهد شد.

جراحی زیبایی بینی با چه روشهایی قابل انجام است؟

به طور کلی با دو روش باز و بسته این کار انجام می گیرد. در روش باز برشی در قسمت پایین نوک بینی داده می شود و بعد از بلند کردن پوست نوک بینی، جراحی ادامه می یابد. در روش بسته برشی در این ناحیه داده نمی شود و تمامی برشها در داخل حفره بینی می باشد. لازم به ذکر است برای کوچک کردن سوراخهای بینی (چه در روش باز و چه در روش بسته) ممکن است برشهایی در کنار سوراخهای بینی داده شود که این کار ارتباطی با باز یا بسته بودن روش جراحی ندارد.

جراحی زیبایی بینی با بیحسی عمومی انجام می شود یا بیهوشی؟

با هر دو روش می توان این کار را انجام داد. بر حسب مقدار کاری که برای هر بیمار انجام می شود، انتخاب بیمار، نظر جراح و …، یکی از دو روش انتخاب می شود. اغلب جراحان بیهوشی را ترجیح می دهند. این روش بویژه در بیمارانی که اضطراب دارند مفیدتر خواهد بود.

موارد منع انجام جراحی بینی (رینوپلاستی):

- معمولاً مانع خاصی برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی وجود ندارد مگر اینکه شخص در شرایط پزشکی خاصی بسر ببرد مثلاً بیماریهای شدید قلبی.
- اما ملاحضاتی وجود دارد:
۱٫ نوجوانان برای انجام عمل جراحی بینی باید صبر کنند تا سن رشدشان به پایان برسد.
۲٫ مشکل انعقاد خون ممکن است موجب خونریزی شود. آسپیرین ممکن است در فرایند انعقاد خون تاثیر بگذارد، لذا در صورت مصرف آسپیرین حتماً به جراح خود اطلاع دهید.
۳٫ فرد حداقل دو تا چهار هفته قبل از عمل جراحی بینی باید از کشیدن سیگار خودداری کند زیرا نیکوتین ممکن است فرایند بهبودی را به تاخیر بندازد.
۴٫ بدن فرد ممکن است کلوئید ساز باشد (کلوئید به باقیمانده اثرات زخم گفته می شود)
۵٫ فرد باید نسبت به انتظاراتش از عمل جراحی بینی واقع بین باشد مخصوصاً نوجوانان و والدین آنها. جراحی زیبایی بینی ظاهر فرد را بهتر می کند و در نتیجه اعتماد به نفسش را بالا می برد اما به هیچ وجه فرد جدیدی نمی سازد یا چهره متفاوتی ایجاد نمی کند.
۶٫ جراحی بینی انجام شده در قبل ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. درصورتی که قبلاً هم عمل جراحی بینی انجام داده اید و قصد انجام مجدد آن را دارید حتماً برای جراح خود شرح دهید.

رتوش بینی چیست و احتمال آن چقدر است؟

اساسی ترین عامل در نتیجه جراحی زیبایی بینی شکل قبلی بینی و نوع پوست بینی می باشد، حدود ۵% موارد جراحی بینی نیاز به رتوش یعنی عمل اصلاحی بینی از عمل اول پیدا خواهند کرد، این عمل یک عمل مینور می باشد و معمولاً مانند عمل اول نیست و با بی حسی موضعی انجام می شود.
باید توجه داشت عمل بینی یک عمل صد در صد کامل نمی باشد و شما باید قادر باشید به بهبودی حاصله و رفع عیوب بینی خود تمرکز کنید تا از نتیجه عمل احساس لذت و رضایت نمایید. اگر دارای شخصیت وسواسی می باشید به هیچ وجه کاندید مناسبی برای این عمل نیستید.

آیا محدودیت سنی برای این عمل وجود دارد؟

خیر، از سن شانزده سالگی در خانم ها و از سن هجده سالگی در آقایان می توان این جراحی را انجام داد، در حال حاضر بسیاری از مراجعین ما از سن ۴۰ سالگی به بالا برای این عمل مراجعه می کنند و در صورت داشتن سلامت عمومی و عدم سابقه بیماری کاندید این جراحی می شوند و خوشبختانه اکثراً با موفقیت انجام می شود. تکنیک های جدیدی برای عمل زیبایی بینی در شکل های مختلف و سنین مختلف و نژادهای مختلف تعریف شده است که باعث افزایش ضریب موفقیت می شود.
معمولاً در سنین بالا این عمل همراه با جراحی های دیگر مانند تزریق چربی، کشیدن صورت، اصلاح پلکها، بالا کشیدن ابرو و… انجام می شود و باعث بهبودی چشم گیر و افزایش اعتماد به نفس این افراد می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)