گوش‌های طبیعی و زیبا را باید با چه معیارهایی بشناسیم؟

گوش‌های زیبا ممکن است شکل‌های مختلفی داشته باشند، ولی مهم‌ترین مساله، هما‌هنگی آنها با سر و صورت است. اغلب افراد ترجیح می‌دهند که گوش‌هایشان نزدیک‌ به سر بوده و از حد ابرو تا قاعده ی بینی ادامه یابند.

جراحی زیبایی گوش

برای اصلاح و تغییرشکل ظاهری لاله گوش، در اتاق عمل به روش بیهوشی یا بی حسی، پشت گوش بیمار برش داده می شود. اگر فاصله لاله گوش از سطح جمجمه دور باشد( زاویه بیشتر از ۲۰درجه)، پوست را کم نموده و غضروف های لاله گوش را فرم بندی کرده و لاله گوش طرفین را با هم متقارن می کنیم. در روش ترمیم پرده گوش و اصلاح کاهش شنوایی، پشت گوش یا داخل کانال گوش را برش داده و پرده گوش را از عضله گیجگاهی بر داشته و نازک نموده و روی لام شیشه ای مسطح فرم داده می شود.سپس بافت های عفونی و پولیپی، از داخل گوش میانی استخراج و استخوان از بین رفته را دریل یا فرز می نماییم یا به عبارت دیگر استخوان مرده را بر میداریم تا به استخوان سالم برسیم.سپس در صورتی که ارتباط استخوان های چکشی، سندانی، رکابی قطع باشد، برقرار نموده و در صورت نبود هر یک از استخوانچه ها، پروتز برای شنوایی قرار داده می شود.
این عمل عفونت مزمن گوش میانی را کنترل و از تهاجم عفونت به داخل جمجمه جلوگیری می کند، همچنین ترشح گوش را قطع کرده به طوریکه مریض قادر به حمام و شنا کردن خواهد شد. اگر لازم باشد و راهی برای برقراری شنوایی باشد، شنوایی را ترمیم و در غیر این صورت ترمیم شنوایی به یکسال بعد موکول می شود.

شرایط جهت انجام جراحی گوش:

جراحی زیبایی گوش به بیمارانی که دارای تورم گوش خارجی و گوش میانی، لاله گوش بزرگ، عدم تقارن دو طرف لاله گوش، گوش های خفاشی، گوش های گل کلمی نظیر کشتی گیر ها، ترشح گوش، کاهش شنوایی انتقالی، کاهش شنوایی مادرزادی به علت بسته بودن مجرای گوش که بعضی مواقع همراه با انسداد کانال گوش می باشند توصیه می شود . بیمارانی که دچار پارگی پرده گوش از دوران طفولیت باشند یا بیمارانی که بر اثر ضربه، دچار پارگی گوش شده اند و به درمان طبی جواب نداده باشند یا کودکانی که دچار کاهش شنوایی انتقالی به علت وجود مایع سروز در گوش میانی هستند به این عمل جراحی نیاز دارند.

عمل جراحى زیبایى گوش (اتوپلاستى) در چه سنى انجام مى شود؟

عمل جراحی اتوپلاستی از ۶ سالگى تا ۴۵ سالگى قابل انجام است. با افزایش سن خاصیت انعطاف پذیرى غضروف هاى گوش به تدریج از بین مى رود لذا انجام این عمل ممکن است بعد از ۴۵ سالگى با نتیجه خوبى همراه نباشد.

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی گوش هستید؟

اگر گوش یا گوشهای شما بیش از حد برجسته است یا بیش از حد بزرگ است یا دارای شکل غیر طبیعی است، کاندید جراحی گوش می باشید. بهترین زمان برای جراحی زیبایی گوش سن پنج یا شش سالگی است زیرا اولا گوشها تکامل نسبتا کاملی پیدا کرده اند و ثانیا اصلاح شکل گوشها قبل از ورود کودک به مدرسه از ایجاد مشکلات روحی در وی پیشگیری می کند. بالغین در هر سنی که باشند میتوانند در صورت برخورداری از سلامت جسمی و ذهنی تحت جراحی زیبایی گوش قرار گیرند.

ملاحظات قبل از عمل

۱- از ۲ هفته قبل از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه اجتناب نمائید.
۲- در صورت داشتن هرگونه بیماری و یا مصرف هر داروئی را به اطلاع پزشک خود برسانید.
۳- شب قبل غذای عادی وسالم مصرف نمائید.
۴- قبل از خواب استحمام نمائید.
۵- در صورت اضطراب از قرص آرامبخش ملایم استفاده نمائید.
۶- روز عمل ناشتا باشید.
۷- روز عمل در زمان تعیین شده در بیمارستان حضور داشته باشید.

مراقبتهای پس از عمل لاله گوش

۱- ۶ ساعت بعد ازعمل زیبایی گوش در صورت نداشتن حا لت تهوع مایعات را شروع نمائید.
۲- پایسمان لاله گوش سه روز بعد بازدید خواهد شد.
۳- داروهای تجویز شده را طبق دستور جراح خود مصرف نمائید.
۴- روز دهم جهت کشیدن بخیه ها مراجعه داشته باشید.
این اطلاعات برای آگاهی شما ارایه شده است .برای جزئیات بیشتر می توانید شخصا به یکی از مطب های زیر مراجعه و یا با تلفن های زیر تماس حاصل نمائید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)