امروزه یکی از روشهایی که برای تازه کردن، شادابی و جوانسازی پوست استفاده می شود، میکرودرم است که رضایت از آن، باعث شده هر روزه افراد بیشتری به آن رو آورند.

این روش یک تکنیک جوان سازی و زیبایی کاملا ساده، آسان، بدون درد و غیرتهاجمی است که توسط یک دستگاه سایش کننده که جهت لایه برداری (exfoliation) ملایم خارجی ترین لایه پوست که حاوی سلول های مرده پوست است (لایه اپیدرم) به کار می رود. بیش تر فرایند این روش درمان در سطح لایه شاخی پوست یا ‹‹استراتوم کورنئوم›› حادث می گردد.

روش کار میکرودرم

درمان به دو روش انجام می پذیرد: روش پودری و روش دیاموند یا الماسه. در تکنیک پودری، در واقع مکانیسم عملکرد دستگاه چنین است که یک بخش پمپ و یک بخش مکنده و یک لوله ارتباطی به همراه هندپیس (دستی ماشین) وجود دارد که با جریان پرفشار، کریستال های خنثی (نظیر اکسید آلومینیوم، اکسید منیزیوم، کلرید سدیم، بی کربنات سدیم) را روی سطح پوست پرتاب می کند و بخش مکنده دستگاه کریستال های پرتاب شده به پوست را به همراه سلول های مرده لایه برداری شده، از سطح پوست جمع آوری می کند.

برخلاف میکرودرم پودری، در روش ابریشن الماسه (دیاموند)، ذرات کریستالی در سیستم به کار نمی رود لذا موجب آسیب در ناحیه تنفسی و بینی و چشم ها نمی گردد بنابراین جهت استفاده در اطراف دهان و چشم ها مناسب تر است.

در هر دو روش با مکش ملایم پوست، سطح پوست به بالا کشیده می شود تا فرآیند لایه برداری و ماساژ هم زمان پوست، صورت گیرد. شدت فشار مکش دستگاه و سرعت آن با حساسیت و مقاومت بیمار قابل تنظیم و انطباق است.

مزایای درمان

۱- بستن منافذ باز پوست

۲- از بین بردن و تمیز کردن جوشهای سر سیاه

۳- شاداب و شفاف شدن پوست

۴- ضخیم و سفت تر شدن پوست و بدلیل کلاژن سازی اثر لیفت مختصر

۵- روشن تر شدن پوست

۶- کمک به درمان جوشهای زیر پوستی

۷- درمان چروکهای ظریف پوستی و کمک به از بین بردن اسکارهای سطحی مثلاً اسکار آکنه

۸- افزایش تاثیر داروهای موضعی و کمک موثر در درمان لک های پوستی و تفاوت رنگ در سطح پوست مثل ویتیلیگو

۹- از روشهای کمکی در درمان کراتوزپیلاریس یا پوست مرغی

موارد منع مصرف

۱- تبخال فعال

۲- اختلالات خونریزی دهنده

۳- روزاسه التهابی فعال

۴- زخمهای باز

۵- ضایعات عروقی

۶- زگیل های سطح پوست

۷- پوست آسیب دیده و به شدت آفتاب سوخته

سوالات متداول

فواصل و تعداد جلسات درمانی چقدر باید باشد؟

فاصله جلسات از ۱ تا ۴ هفته بنا به تشخیص پزشک و براساس نوع مشکل مراجعه کننده و تعداد جلسات از ۴ تا ۶ جلسه برای جوانسازی تا ۱۰-۱۲ جلسه برای رفع لک و روشن شدن پوست و بعد هر ۳-۴ ماه یکبار جلسات نگهدارنده بنا به صلاحدید پزشک می باشد.

▪ افراد باید حتما بعد از درمان از ضدآفتاب استفاده کنند؟

بله، در تمام اقدام هایی که برای زیبایی پوست انجام می گیرد، چون لایه های سطحی مرده پوست برداشته می شوند، اثر حفاظتی آن در برابر آفتاب کمتر خواهد شد. به همین دلیل بعد از انجام پیلینگ، میکرودرم یا لیزر لازم است حتما از ضدآفتاب خوب و مناسب استفاده شود.

▪ انجام میکرودرم برای همه مجاز است؟

همانگونه که گفته شد منع سنی ندارد و با توجه به نیاز از ۱۷ تا ۲۰ سالگی به بعد می توان آن را انجام داد اما بهتر است در دوران بارداری و شیردهی به دلیل پودراکسیدانی که دارد، استفاده نشود. افراد مبتلا به عفونت های حاد صورت، جوش های شدید یا تبخال نیز بهتر است این کار را انجام ندهند.

میکرودرم برای چه کسانی مناسب نیست؟

برای تمام افراد مناسب است تنها در کسانیکه طی ۱۲ ماه اخیر اکوتان مصرف کرده اندیا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.

آیا این درمان برای همه افراد یکسان انجام میشود؟

درمان در انواع سطحی. نیمه عمقی وعمیق انجام میشود.

شدت انجام طی جلسات متوالی بنابر به تشخیص پزشک و مشکل بیمار متفاوت میباشد .

میکرودرم چگونه گود رفتگی ها یا جای اسکار زخمها را درمان میکند؟

با ایجاد زخمهای سطحی در محل اسکارهای روی پوست موجب تحریک پوست به تولید بافت کلاژنی در محل و پر کردن اسکارهای جوش قدیمی میگردد.این ترمیم با استفاده همزمان از کرم های ترمیمی که توسط پزشک تجویز میگردد تسریع میشود.

مراقبت های بعد از درمان

پس از عمل پوست مختصری صورتی رنگ می شود و ممکن است تا چند روز مختصری پوسته ریزی هم داشته باشد.شما ۴ ساعت بعد از درمان  می توانید پوست خود را بشویید و ۲۴ ساعت بعد به حمام بروید.از دو شب قبل از حساس در پوستهای حساس مصرف کرمهای لایه بردار باید قطع شود و تا ۴۸ ساعت بعد نیز آنها را مصرف نکنید و صرفاً از کرمهای ترمیم کننده و ضدآفتاب استفاده کنید.

شما بلافاصله بعد از درمان ، می توانید ضدآفتاب بزنید و به سر کار یا مهمانی بروید.از آنجایی که میکرودرم ابریژن قدرت لایه برداری متغیر  دارد و ابزاری قدرتمند و موثر در دستان پزشک برای طراوت بخشیدن به پوست شماست ، انجام آن توسط فرد غیر پزشک می تواند عواقب جبران ناپذیری برای پوست شما داشته باشد.شما با انجام این روش درمانی براحتی پوستی لطیف و چهره ای شادابتر و جوانتر پیدا می کنید

این درمان نیاز به بی حسی ندارد و بیمار نیازی به استراحت ندارد و میتواند به کار های روزمره خود برسد.

تنها باید به مدت یک هفته از کرمهای ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)