دندان از چند قسمت تشکیل شده است؛ قسمتی که دیده می‌شود، تاج نام دارد. تاج توسط بافت سختی به نام مینا پوشیده می‌شود. وظیفه این بافت سخت، حفاظت از ساختمان‌های زیرین است. اگر مینا آسیب ببیند، دیگر لایه‌های دندانی هم صدمه خواهد دید بنابراین به مراقبت کافی نیاز دارد. مینا خود به‌خود ترمیم نمی‌شود و فاقد عصب حسی است.
پوسیدگی یک بیماری باکتریایی دندانی است که از شایع ترین اختلالات سلامت محسوب می شود. اغلب افرادی که دچار پوسیدگی دندانی می شوند در سنین کودکی یا بلوغ قرار دارند البته پوسیدگی دندان را در همه سنین مشاهده می کنیم.
پوسیدگی یکی از علل اصلی از دست دادن دندان هاست و باوجود پیشرفت های بسیاری مانند معاینه منظم دندان ها، استفاده از فلوراید و بهبود بهداشت دندان که در پیشگیری از پوسیدگی به عمل آمده، همچنان تعداد زیادی از مردم جامعه به آن گرفتار می شوند.در صورت پوسیدگی دندان یکی از راه های مقابله با آن پر کردن دندانآسیب دیده است.

پر کردن دندان

پرکردن دندان یا ترمیم دندان به بازگرداندن عملکرد و شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کنندۀ دندان گفته می‌شود. خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی دندان یا آسیب‌های خارجی بوجود می‌آید.


پرکردگی های همرنگ دندان کدامند؟

عمده پرکردگیهای همرنگ دندان از مواد پلاستیکی سختی بنام رزین های کامپوزیتی ساخته شده اند که رنگ و ظاهری شبیه به دندان دارند. در پر کردن دندان با کامپوزیت این مواد ترمیمی کمتر به چشم آمده و بسیار مورد علاقه و درخواست بیماران می باشند. از دیگر مواد همرنگ دندان، از گلاس اینومرها می توان نام برد.

مزایای پرکردگیهایی همرنگ دندان چیست؟

رزین هایی کامپوزیتی همرنگ دندان بوده و بسیار طبیعی تر از سایر پرکردگیها می باشند. بیمار با اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری می تواند بخندد، صحبنت کند و غذا بخورد. گلاس اینومرها با دندان پیوند شیمیایی داشته و به عبارت دیگر با آن ترکیب شده و از خود فلوراید آزاد می نمایند که از عود پوسیدگی جلوگیری می کند.

معایب پرکردگی های همرنگ دندان چیست؟

نخست آنکه، ترمیم های همرنگ برای همه دندانها و همه حفرات قابل استفاده نمی باشد، لذا بهتر است در ترمیم حفرات کوچک تر و در نواحی دندانهای جلو استفاده شوند. البته مواد کامپوزیتی خاصی نیز وجود دارند که از آنها می توان برای ترمیم حفرات بزرگ و در دندانهای آسیا نیز استفاده کرد. دوم اینکه، هزینه ترمیم دندان با کامپوزیت ها گران تر است چون علاوه بر قیمت آنها، زمان بیشتری صرف ترمیم دندانها با آنها می گردد.

مراقبت های بعد از پر کردن دندان

- پرکردگیهای آمالگام مدت زمانی نیاز دارند که کاملاً سفت و سخت شوند بنابراین حداقل تا دو ساعت از خوردن غذا ( یا وارد کردن فشار زیاد و محکم سائیدن دندان ها به هم ) با دندان تازه پرشده خودداری‌فرمائید و تا ۸ ساعت از سمت دیگر غذا خورده شود . پس از ترمیم حداقل ۲۴ ساعت بعد جهت پالیش و صاف کردن زبریها و بلندی به مطب مراجعه شود.
- پس از پر کردن دندان هنگامی که بی حسی دندان تمام می شود دردی شروع می شود که در بعضی مواقع نیاز به مصرف یک یا دو مسکن برای تسکین دارد ،توجه داشته باشید که این درد موقتی است و معمولا نیاز به پیگیری جدی ندارد .در صورت تداوم درد و نیاز به مصرف مکرر مسکن لازم است مطلب را با دندانپزشک خود مطرح نمائید

- دندان شما تا مدتی (سه تا پنج هفته )به سرما و گرما حساس است.حساسیت دندان به سرما و گرما هفته به هفته کمترمی شود نه روز به روز.
- اگر حساسیت دندان شما درآغاز چندان زیاد نبوده ولی با گذشت زمان حساسیت دندان بیشتر شده است دندان باید از نظر نیاز به عصب کشی بررسی شود

- در بعضی مواقع پوسیدگی دندان بقدری عمیق می باشد که تا نزدیکی عصب دندان رسیده است . درمواردی که دندانپزشک احتمال آلودگی اتاق عصب را زیاد بداند (دراصطلاح عموم پوسیدگی به عصب رسیده باشد )اقدام به درمان عصب کشی دندان ( درمان ریشه ) می نماید .ولی در بعضی موارد با توجه به بعضی عوامل (مثل درد نداشتن دندان ، باز نشدن قطعی اتاق عصب پس از برداشت پوسیدگی ،دادن یک شانس برای حفظ حیات دندان و جلوگیری از کارهای پر رفت و آمد و بالطبع پر هزینه عصب کشی) دندانپزشک اقدام به ترمیم و پر کردن مشروط دندان‌می‌نمایدودرمان عصب کشی را مشروط به بروز دردهای پیوسته و یا مکرر می نماید . لذا درچنین مواردیکه دندان به صورت مشروط پرمی شودبایدانتظارمسئله دردبعدی رادرنظرداشته باشید .

به طور خلاصه در این گونه پر کردگی ها چنانچه دچار درد یا مشکلات دیگر گردیدید ، اقدام به عصب کشی خواهد شد، در صورتیکه درد بوجود نیاید ،دندان با همان ترمیم و پر کردن انجام شده به عملکرد طبیعی خود ادامه خواهد داد. از این گونه دندان ها سالیانه رادیوگرافی تهیه نمائید .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)