لایه برداری پوست به سه روش کلی شیمیایی ، مکانیکی ( میکرودرم ابریژن ) و لیزر co2 انجام می شود که هر کدام دارای محاسن ، معایب و محدودیت های خاص خود می باشند.  قیمت لایه برداری با لیزر از بقیه روش ها بیشتر می باشد  هر چند که نتیجه درمان در بسیاری از موارد شبیه پیلینگ می باشد.  ازلایه برداری برای درمان و از بین بردن لکه‌های ناشی از آفتاب ، خطوط یا چروک‌های ریز صورت ، ضایعاتی مانند لکه های بارداری ، آکنه ، جای جوشها و آکنه ، زگیل ها و میلیا استفاده می‌شود و دارای انواع سطحی ، نیمه‌ عمیق و عمیق می‌باشد.

فواید پیلینگ

پیلینگ پوست را می توان در نواحی صورت ، بازو، ساق، گردن، سینه و دست انجام داد . استفاده از روش درمانی مذکور برای درمان جای جوش، لک (هایپرپیگمانتاسیون)، جوانسای پوست و درمان منافذ باز پوست ، خطوط و چروکهای ریز پوست و اسکارهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

روش انجام کار

این روش احتیاج به بی حسی ندارد و بطور سرپایی قابل انجام است. در ابتدا پوست با الکل کاملا تمیز می شود شستن پوست با آب و یا بخور دادن قبل از درمان توصیه نمی شود چرا که می تواند موجب  باز شدن منافذ پوستی  شده و عمق نفوذ اسید را بطور کنترل نشد ه ای افزایش دهد . محلول درمان با تری‌کلرواستیک اسید (TCA) با غلظت ۲۰ الی ۳۰ درصد و یا از آلفاهیدروکسی اسید ۵۰ الی ۷۰ درصد می باشد.  تفاوت این دو ماده در این است که TCA  قوی تر و موثر تر از آلفا هیدروکسی اسید است و با سدیم بی کربنات خنثی نمی شود بنابراین استفاده از آن دقت  و تجربه بیشتری می خواهد. غلظت مواد و  مدت زمانی که اسید بر روی پوست می ماند عمق لایه برداری پوست را تعیین می کند. اگر منظور از بین بردن بافت های مرده و سطحی و شاداب کردن پوست باشد ۵ دقیقه تری کلرواستیک اسید ۲۰ درصد کفایت می کند برای استفاده از روش عمیق تر از غلظت ۳۰ درصد TCA و یا آلفا هیدروکسی اسید ۷۰ درصد  برای مدت ۱۰ دقیقه استفاده می شود. جهت لایه برداری عمیق از فنول ۸۰ درصد استفاده می شود. حین درمان رنگ پوست سفید می شود (فریز ) و فرد احساس سوزش شدید می کند که می توان از جریان باد خنک  برای کاهش احساس سوزش استفاده کرد بعد از این مدت پوست با آب سرد بطور کامل  شستشو داده می شود.

لایه ‌برداری با لیزر

اکنون لیزردرمانی از درمان‌های متداول و رایج در مطب‌های متخصصان پوست و مو می باشد و کاربردهای زیادی در درمان بعضی از بیماری‌های پوستی مانند ضایعات عروقی (همانژیوم)، ماه‌گرفتگی‌، بهبود زخم‌های برجسته و کلوئید،

رفع جوشگاه‌های ناشی از آکنه‌های نئوکولتیک، رفع بعضی از لک‌ها مانند کک‌ومک ، لنتیگو(لکه های قهوه ای رنگی که معمولاً درسنین میانی به بالا در مناطقی مانند صورت و پشت دست ها که بیشتر در معرض آفتاب هستند، ایجاد می شود) و جوان‌سازی پوست دارد.

انواع لیزرهای درمانی

لیزرهای لایه‌ بردار را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

نوع اول این لیزرها مانند لیزر CO2 می باشد که یک ناحیه از پوست را به صورت سرتاسری لایه‌برداری می‌کند.

نوع دوم فراکشنال می باشد. در هر جلسه درمانی درصدی از سطح مورد درمان دست‌ نخورده باقی می‌ماند، لذا به سرعت پوست ترمیم می شود و عوارض کمتری نسبت به نوع اول دارد.

امروزه این گروه لیزرها، طرفداران بسیاری دارد این لیزرها کاربردهای زیادی  برای درمان مشکلات پوستی مانند برخی لک‌های پوست ،رفع محل جوش،رفع چین و چروک سطحی صورت ،را دارا می باشند

نکته: لیزردرمانی پوست حتما باید توسط متخصص بیماری‌های پوست و مو یا متخصص جراحی پلاستیک انجام گیرد و انجام آنها توسط افراد غیرمتخصص که در آرایشگاه‌ها و حتی توسط پزشکان عمومی که تحت عنوان پزشک بیماری‌های پوست و مو مشغول لیزردرمانی هستند، اشتباه می باشد و خطرناک می باشد

لایه بردارهای طبیعی

همه پیلینگ ها به نحوی با نوسازی کلاژن همراه است پوست بعد از درمان جوان تر، شاداب تر و باطرات تر می گردد و هرچه عمر لایه برداری پوست بیشتر باشد اثرات آن مدت بیشتری باقی خواهد ماند.

در میان اسیدهای به کار رفته برای پیلینگ شیمیایی، اسیدهاهای عالی میوه ها کاربرد بیشتری دارند. مانند اسید سیتریک (در مرکبات) ، اسید مالیک (در سیب)، اسید تارتریک (در انگور) و اسید لاکتیک (در شیر ترش) اسید لاکتیک با افزایش رطوبت اپیدرم از خشکی پوست جلوگیری می کند.

این اسید به مقدار زیاد در ماست تازه دیده می شود. در ضمن اسید سیتریک باعث افزایش سنتز کلاژن شده و چین و چروک های ظریف را از بین می برد، و اسید  گلیکولیک باعث پوسته ریزی و نوسازی سلول های پوست می شود. اسیدهای آلفا هیدروکسی Alpha – Hydroxy Acids(اسیدهای میوه) به عنوان یک ماده پوسته کننده سریع عمل می کنند و باعث ریختن سلول های مرده و سطحی پوست می شوند، با ریختن سلول های پیر و مرده پوست، سلول های جوان و شاداب پدیدار می شوند. که باعث زیبایی ظاهری پوست می گردند.

فایده لایه برداری پوست با میوه ها و گیاهان طبیعی و اسیدهای طبیعی چیست؟

آنها کم خطر و بی ضرر است و عوارض جانبی ندارد فقط برای گرفتن نتیجه بهتر مستلزم تکرار و تداوم در کار می باشد. به نظر می رسد توجه زیاد به پیلینگ پوست با اسید گلیکولیک به خاطر اثر مفید و عوارض کمتر و قرمزی کمتر می باشد. بعلاوه پس از درمان های گیاهی بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را نیز ادامه دهد و نیاز به چند روز استراحت دارد. محلول های پاک کننده از نوع قوی تا ملایم متفاوتند. محلول های گیاهی از نوع ملایمند و هر کسی بخواهد می تواند به راحتی از آن روش استفاده کنند و آن را روی پوست خود به کار برد.

در این روش روپوست (اپیدرم) از لایه سلول های مرده سریعاً پاک می شود و روپوست جدیدی پدید می آید که نمای روشن تر و صاف تری به پوست می دهد.

مراقبت های بعد از درمان

روز اول بعد از پیلینگ صورت قرمز و ملتهب است و از روز دوم کاملا خشک و چروکیده  می شود . از روز پنجم بعد پوسته ریزی شروع شده و بعد از ۱۰ روز تا دوهفته درمان تکمیل می شود.  در طی این مدت  باید از برخورد با هر گونه نور شدید  آفتاب اکیدا پرهیز شود. مراقبت از پوست در این مدت حائز اهمیت زیادی است که شستشوی مرتب با آب خنک ، استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک و کرم های ترمیم کننده  را شامل می شود. بدلیل خشک شدن پوست استفاده مداوم از کرم های مرطوب کننده ضروری است و استفاده از صابون های قلیایی قوی موجب حساس شدن بیشتر پوست می شود هر چند که می توان از صابون های کرم دار بطور محتاطانه  استفاده کرد.  بعد از درمان به روش عمیق پوست خشک شده و ظاهری شبیه به پوست خزنده ها را پیدا می کند . این لایه از پوست به تدریج جدا شده و یک لایه پوست جوان و شاداب جایگزین آن می شود  نکته مهم این است که این پوسته ها را نباید با دست جدا کرد و باید اجازه داد که خود آن ها از پوست جدا شوند. بمدت ۳ تا ۵ روز بعد از لایه برداری  پوست بسیار حساس است و نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد و یا استحمام با آب داغ انجام شود هر چند که شستشو با آب سرد به جدا شدن سریع تر پوسته ها کمک می کند. استفاده از کرم های ترمیم کننده و ضد آفتاب نقش مهمی در ترمیم سریع تر پوست ایفا می کنند .

عوارض احتمالی

بدلیل حساس شدن پوست به نور چنانچه پیلینگ در فصل تابستان انجام شود و  فرد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار گیرد ممکن است لکه هایی بر روی پوست ایجاد شود که به آن   PIH (Post Inflammatory Hyperpigmentatiom یا هایپرپیگمنتاسیون بعد از التهاب گفته می شود که  به درمان  بسیار مقاوم است و  راه پیشگیری از آن انجام ندادن لایه برداری در تابستان و در فصول دیگر  استفاده از یک لایه ضخیم پماد اکسید دوزنک در روز اول و ضد آفتاب قوی در روزهای بعد می باشد. عارضه بعدی تب خال است که در بعضی از افراد در زمان استرس در اطراف دهان و بینی ایجاد می شود که با مصرف داروی ضد ویروس آسیکلوویر قابل پیشگیری است . عفونت و متعاقب آن اسکار در محل لایه برداری عمقی ممکن است رخ دهد که شستشوی مرتب پوست با آب خنک ، رعایت بهداشت موضعی  و مصرف پماد آنتی بیوتیک از بروز آن جلوگیری می کند.

موارد منع مصرف

۱- آکنه فعال ۲- بارداری ۳- ضعف سیستم ایمنی ( دیابت کنترل نشده) ۴- پوست های تیره ( تیپ پوستی ۵ و ۶) ۵- وسواس ۶- پوست خیلی خشک ۷- تب خال عود کننده که در این مورد می توان از آسیکلویر خوراکی در روز قبل از پیلینگ استفاده کرد۸-  مصرف  بالای سیگار و قلیان چرا که ترمیم  التهاب  در این افراد به سختی صورت گرفته  و شانس عوارض بیشتر می باشد.

قیمت پیلینگ صورت چقدر است؟

هزینه درمان در مراکز مختلف بر اساس موضع درمان و عمق لایه برداری محاسبه می شود. بعنوان مثال چنانچه پیلینگ صورت برای درمان لک در یک موضع محدود انجام شود قیمت کمتری به نسبت درمان کل صورت دارد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)