کاشت مو یک عمل جراحی سبک و سرپائی می باشد که در کلینیک کاشت مو قابل انجام می باشد. این عمل نیازی به بیهوشی و بستری ندارد و با بیحسی موضعی انجام می شود درد موقع عمل حدود ۴ دقیقه و موقع تزریق آمپول های بیحسی می باشد و در حد درد آمپول های دندانپزشکی می باشد.

موهای کاشته شده زنده می باشند و رشد می کنند و موی طبیعی می باشند این موها چون از پشت سر برداشته می شوند ضخیمتر و قوی تر از موهای عادی جلوی سر می باشند و نمای بهتری ایجاد می کنند . باید بدانید در پیوند موی طبیعی در یک جلسه معمولا موی کاشته شده نسبت به موی طبیعی خودش را اندکی کم پشت تر نشان می دهد اما اگر با تکنیک درست کاشت انجام شود حالت و نمای دیده شده بایست طبیعی باشد .

در این جراحی مهمترین مسئله طبیعی بودن نمای ظاهری بیمار می باشد و اینکه حالت مصنوعی دیده نشود . متاسفانه اکثر کلینیک های کاشت مو نمی توانند این مورد را به درستی انجام دهند و در غالب موارد چهره بیمار حالت مصنوعی پیدا می کند .

مراحل پیوند موی طبیعی

دو مرحله داریم برداشت مو و کاشت مو . برداشت مو به سه روش fut و fit  (یا همان fue) و ترکیبی انجام می شود و کاشت یک روش می باشد و با هر روشی برداشت انجام شود کاشت آن تفاوتی ندارد . نامگذاری روش های کاشت بر اساس نوع برداشت آن انجام شده است بنابراین سه نوع تکنیک ( برداشت و کاشت ) داریم:

سه روش اصلی برداشت مو و کاشت شامل fut و fit و روش ترکیبی می باشد.

FUT: روش اصلی برداشت مو می باشد در این روش با عمل جراحی باریکه کوچکی از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود محل برداشت بخیه می شود و پس از بهبود در محل جراحی خط بخیه باریکی برجا می ماند که اگر توسط یک جراح ماهر انجام شده باشد این خط بسیار نامحسوس خواهد بود. سپس قطعه پوست و موی برداشت شده زیر میکروسکوپ ریز شده و به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که گرافتها قطعاتی شامل یک تا چهار تار مو هستند.این گرافتها در جلوی سر کاشته می شوند.

FIT: روش جدیدتر برداشت مو می باشد در این روش برش و بخیه نداریم موها با پانچ های ظریفی تک به تک و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شوند .در این روش چون اسکار طولی خط بخیه را نداریم برای جراح و بیمار دلپذیرتر  و قابل قبولتر است اما روش fit هم بدون اسکار نیست و اسکار به صورت نقطه هایی سفید در محل برداشت بر جای میگذارد که اگر موها تراشیده شود دیده می شود.روش fit محاسن و معایب متعددی دارد شاید بزرگترین حسن آن راحتی انجام برای پزشک و بیمار و بدترین عیب آن تخریب بانک مو می باشد.هر مراجعی کاندید fit نیست و دقیقا باید بیمار برای این روش انتخاب شود تا از محاسن آن برخوردار شود.متاسفانه پزشکانی که تازه شروع به انجام جراحی کاشت و پیوند موی طبیعی کرده اند یا تکنیکهای جراحی را نمی دانند برای همه مراجعین خود fit  می کنند که باعث مشکلات بسیاری برای آینده فرد خواهد شد .

روش ترکیبی : روش ترکیبی کاملترین تکنیک برداشت و کاشت می باشد . در این روش از هر دو تکنیک fut وfit  استفاده می شود و مقدار بیشتری مو برداشته و کاشته می شود.این  عمل معمولا در یک روز  یا دو روز پشت سر هم انجام میشود .روش ترکیبی در افرادی استفاده می شود که طاسی زیاد و بانک موی قابل قبول داشته باشند یعنی هم نیاز به موی زیاد داشته باشند و هم بانک موی آنها موی زیاد بدهد .

سوالات متداول

-  آیا در محل تحت عمل اثر زخم سوراخ ها باقی می ماند؟

خیر ، با پیشرفت روزافزون تکنولوژی کاشت طبیعی مو و ورود ابزارکهای فوق ظریف امروزی تنها شکافی به اندازه بیرون آمدن افشانه های  مو بر روی پوست ایجاد می شود و به هیچ عنوان اثر دیگری از خود باقی نمی گذارد و موهای کاشته شده کاملا با سایر موهای موجود مشابهت داشته و قابل تشخیص نخواهند بود.

-  آیا اسکار و یا جای سوراخ های برداشت مو در روش MFIT/FIT باقی می ماند؟

خیر، همان طور که اشاره شد دستگاه های برداشت کاملا مکانیزه و دقیق است و قطر سوراخ های ایجاد شده تنها کمی بیشتر از قطر فولیکولها ست و از این رو به خوبی و بدون هیچ اثری ترمیم می شوند. و حتی اگر فردی موهای پوشش دهنده بخش برداشت را بسیار کوتاه کند باز هم اسکاری مشاهده نخواهد شد.

-  آیا بیمار در حین عمل و یا پس از عمل احساس درد خواهد داشت؟

خیر، این عمل با روش بیحسی موضعی انجام می شود و تنها درد بیمار درد تزریق ماده بیحسی در ابتدای عمل می باشد، در حقیقت ممکن است در بیشتر طول عمل شما درخواب باشید. پس از عمل نیز با وجود تجویزمسکن، اکثر بیماران نیازی به استفاده از مسکن ندارند.

-  آیا جهت پیوند موی طبیعی ، می بایست تمام موها کوتاه یا تراشیده شود؟

بله، در حقیقت به دلیل خطر عفونت و سهولت در برداشت در همه روشهای کاشت مو باید موها ماشین شود وتبلیغاتی که در این زمینه در رابطه با عدم نیاز به کوتاه کردن مو انجام می شود کاملا غیر علمی و بعضا برای مراجعین گرامی خطرناک می باشد.

-  آیا موها یا ریش و سبیل کاشته شده، قابل اصلاح کردن و تراشیدن می باشد؟

بله، موی کاشته شده کاملا طبیعی است ورشد می کند وقابل اصلاح آرایش و تراشیدن می باشد. این مو دقیقا هماننند قبل به رشد و نمو خود ادامه می دهد و چون از ژن خود شما و در واقع متعلق به خود شماست هیچ گونه تحریکی و یا تداخلی با سیستم ایمنی شما نخواهد داشت.

- آیا کاشت مو با لیزر هم امکان پذیر است؟

این جمله برای بازاریابی است. لیزر در این عمل فقط نقش برش، شکافتن و یا ایجاد سوراخ را بر عهده دارد. لیزر توسط حرارتی که ایجاد می‌کند به بافتهای محل برش آسیب می‌رساند و در محل دهنده و گیرنده خسارات زیادی بر جای می‌گذارد. از جمله مشکلات ایجاد شده توسط لیزر می‌توان به خونرسانی دیرتر و کمتر به گرافت‌های کاشت شده اشاره نمود به این دلیل که در اثر حرارت لیزر مویرگ‌های اطراف شکاف ایجاد شده شدیدا آسیب دیده و خونرسانی به محل کمتر است. همچنین به دلیل حرارت بالا فولیکولهای اطراف محل برش نیز آسیب دیده و یا از بین می‌روند. به همین دلیل پزشکان در جراحی پیوند موی طبیعی تمایلی به استفاده از لیزر ندارند

درباره کاشت مو

در این جراحی ، از پشت سر متقاضی یک نوار که حدودا”به عرض ۱۵ میلیمتر و  طول ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر است  برداشته می شود و سپس قسمت بالا و پایین این نوار به هم بخیه زده شده که  ناحیه بخیه خورده توسط موهای خود شخص پر می شود. این نوار توسط تیم جراحی به قسمتهایی که گرافت نامیده میشوند و حدودا” به اندازه یک میلیمتر هستند تقسیم می شوند.

بسته به اینکه شخص از چه نوع تراکم مویی برخوردار باشد اصولا” هر میکرو گرافت یک تار مو  را دارا می باشد. پس از اینکه تعداد گرافت ها مشخص شد ،به همان تعداد و به همان اندازه گرافت ها ، محلی که دچار بی مویی شده است پانچ می شود و سپس گرافتها یکی یکی در محل های پانچ شده کاشته می شوند.

۱-  یکی از نکات مهمی که در جراحی پیوند موی طبیعی بسیار مورد توجه است سرعت عمل جراحی است. به عنوان مثال اگر فاصله زمانی بین برداشت نوار پشت سر تا کاشت مو در ناحیه طاس، ۵ تا ۶ ساعت باشد ، حدودا” ۲ درصد از موهای کاشته شده یا رشد نخواهند کرد و یا دیرتر از بقیه رشد می کنند، حال اگر این زمان بیشتر شود مثلا” تا ۷ ساعت به طول انجامد درصد موهایی که رشد نخواهند کرد ۸ تا ۱۲ درصد افزایش می یابد. به عبارتی به ازای هر یک ساعت تاخیر درصد موهایی که دچار عدم رشد می شوند۳ تا ۴ برابر بیشتر خواهد شد.

۲-  بسته به طول نواری که از پشت سر بیمار برداشته می شود تعداد گرافت هایی که در یک جلسه پیوند کاشته می شود حدودا” بین ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ گرافت می باشد که به طور تقریبی ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تار مو را شامل می شوند.

۳-  موهای کاشته شده بعد از ۲ تا ۳ ماه  به طور دائمی رشد خواهند کرد و هیچ نیازی به دارو و یا مراقبت خاصی ندارند.

۴-  برای هر فرد و البته با توجه به تراکم موی بیمار حدودا” از ۱ تا ۵ جلسه می توان از موهای پشت سر برای کاشت برداشت کرد که همانگونه که قبلا” ذکر شد در هر جلسه ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ گرافت  برداشته می شود. در صورتی که متقاضی از طاسی وسیعی برخوردار باشد اصولا” تا ۴ جلسه کاشت را باید ادامه دهد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

معمولا تا ۷۲ ساعت بعد از کاشت و پیوند موی طبیعی بهتر است فرد استراحت کند و زیر سرش زاویه ۴۵ درجه داشته باشد تا ورم ناشی از کاشت مو کمتر شود. هر چند نباید استراحت مطلق داشته باشد. به دلیل تزریق داروها ممکن است ورمی در ناحیه پیشانی ایجاد شود که طی چند روز از بین می‌رود. درصورتی که بعد از جراحی از پانسمان استفاده شده باشد، روز دوم بعد از کاشت باید به کلینیک مراجعه شود تا پانسمان‌شان عوض شود. فرد طی ۲ هفته اول نباید فعالیت ورزشی شدید داشته باشد و از تماس با آفتاب بپرهیزد. نکته مهم این است که تمام موهایی که به هر ۳ روش کاشته می‌شود، می‌ریزد. این ریزش مو ممکن است از هفته سوم شروع شود و تا ماه سوم هم حتی ادامه پیدا کند. از ماه سوم به بعد است که موها شروع به رشد می‌کنند. بنابراین برای مشاهده اثرات رشد باید۹۰  تا ۱۲۰ روز صبر کرد و برای مشاهده نتایج کامل توصیه می‌شود از ۸ ماه تا یک سال ‌وقت بگذارند.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)