کاشت ابرومانند کاشت مو است، موهای زنده از پشت سر برداشته می شود و در محل ابروها کاشته می شود. موها زنده و قابل رشد می باشند و نمای ابروی طبیعی ایجاد می شود .

در کاشت ابرو  معمولا برداشت مو به روش fut یا fit است و از موهای بالای گوش استفاده می شود ، تکنیک کاشت ابرو مانند کاشت موی سر اما ظریف تر و سخت تر است و نکات بسیاری می بایست توسط جراح کاشت مو در نظر گرفته شود.

بهترین کاندید پیوند ابرو فردی است که قسمتی از ابرویش را از دست داده است (اسکار، تروما، تاتو) که نتیجه کاشت ابرو جهت پر کردن این منطقه خالی مطلوب است. توصیه می شود کاشت ابرو جهت پر پشت تر کردن ابرو یا زیباتر کردن ابروی نرمال یا تغییر فرم ابرو انجام نگیرد زیرا ممکن است نتیجه آن قابل قبول بیمار نباشد.

علت از دست دادن ابروها

• آسیب به ابرو از طریق ضربه مانند تصادف، سوختگی، ‌موادشیمیائی، برق گرفتگی و…

• عدم رویش مو به دلیل مادرزادی

• کندن مکرر موهای ابرو توسط موچین در خانمها

• بیماریهای موضعی پوست مانند لوپوس پوستی، آلوپسی آره آتا، سالک و…

• کندن ابرو با دست به دلیل وسواس یا عادت در تریکوتیلومانیا

• بیماری های هورمونی

• اشعه درمانی، شیمی درمانی

مراحل

مرحله اول : بی هوشی

داروها جهت راحتی شما در هنگام عمل جراحی استفاده می شود . روش انتخاب شامل آرام بخش داخل وریدی و بی هوشی عمومی است. پزشک شما بهترین را به شما پیشنهاد می دهد.

مرحله دوم: برش جراحی

لیفت ابرو ممکن است به روش آندوسکوپیک(دستگاه جراحی ویدئویی) و کارگذاری دستگاه های مخصوص از طریق برش های کوچک در خط رویش مو صورت گیرد. این روش اجازه می دهد تا بافت و عضله زیرپوست به وضعیت مناسب برگشت داده شود و محل آن تغییر داده شود و یا برداشته شود و سطح قابل دید چین ها و خطوط قابل مشاهده پوستی در پیشانی اصلاح شود، اصلاح یک ابروی پایین و آویزان ممکن است با و یا بدون روش اندوسکوپیک و با برش در شقیقه ها و پوست سر صورت گیرد، ابن روش ممکن است در همراهی با انسزیون مخفی در چین های طبیعی پلک فوقانی جهت از بین بردن خط اخم بین ابروها که بالای پل بینی و یا داروی آن است صورت گیرد یک روش جایگزین لیفت ابرو روش کرونال ( تاجی شکل ) می باشد. لیفت ابرو کرونال با وقت بیشتر برخی از نواحی خاص پیشانی را اصلاح می کند در این روش انسزیون از گوش تا گوش داده می شود و پیشانی لیفت شده و پوست اضافی از پوست سر برداشته می شود زمان بهبود آن معمولا از زمان بهبود روش اندوسکوپیک بیشتر است، خط برش لیفت ابرو به خوبی در دور حدود طبیعی صورت پوشانده می شود مگر آنکه جهت کوتاه کردن پیشانی برش ها در خط رویش مو باشند نتایج اندک اندک با فروکش کردن تورم و محو شدن کبودی آشکار می شود و پوست ظاهری صافت تر جوان تری پیدا می کند.

مرحله سوم : بستن انسزیون پوستی

انسزیون لیفت ابرو به طور معمول به روش های زیر بسته می شود:

• بخیه های قابل جذب و یا برداشتنی

• چسب های پوستی

• نوار چسب های جراحی

• کلیپس های مخصوص

مرحله چهارم :دیدن نتایج

بالابردن ابروها با کمک موارد زیر نگاه داشت می شود:

• بخیه دائمی

• پیچ های کوچک جراحی

• دستگاه های مخصوص و قابل جذب که در ناحیه شقیقه ها کار گذاشته می شوند.

مشکلات کاشت ابرو

۱- اگرچه معمولا از موهای ظریف بالای گوش برای کاشت ابرو استفاده می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملا شبیه موی ابرو باشد. لذا چون موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری مانند رنگ، ضخامت، صاف یا مجعد بودن، میزان رشد و غیره با موهای قبلی ابرو فرق می کنند، بنابراین تا حدی عدم سنخیت بین موهای قبلی ابرو و آنها مشاهده می گردد

البته گفته شده است که در غالب موارد پس از چند ماه تا چند سال موهای کاشته شده تا حد زیادی شبیه موهای ابرو می گردند، ولی این مطلب همیشه رخ نمی دهد و بیمار بایستی متوجه این نکته باشد. البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلا ابرو ندارد، وجود نخواهد داشت.

لازم به تذکر است که موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو رشد کرده و بنابراین باید به طور مرتب کوتاه شوند.

۲- حتی با وجود استفاده از لوازم بسیار ظریف و میکروسکوپی برای کاشت ابرو، فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو خواهند بود. البته می توان درجلسات دوم و سوم پیوندابرو این فاصله ها را کمتر کرد، ولی به هرحال از نظر تراکم هیچ وقت شبیه ابروی کاملا طبیعی نخواهد شد.

با توجه به این مسئله، بعضی از پزشکان انجام تاتو قبل ازپیوند ابرو را توصیه می نمایند، زیرا تاتو می تواند تا حدی فاصله های فوق را مخفی کرده و نتایج کاشت ابرو را بهتر نماید.

به دلیل نزدیکی ابرو به چشم ممکن است بعد از کاشت ابرو اندکی تورم و کبودی دور چشم رخ دهد که با کمپرس گرم و گذشت چند روز به سرعت برطرف می گردد

۳- موهای ابروی طبیعی نسبت به پوست، حالت خوابیده داشته و زاویه این خواب بسته به موضع ابرو ده تا شصت درجه است. پیوندابرو در ناحیه تاج آن مشکل خاصی ندارد، زیرا در این منطقه زاویه خروج موهای ابرو از پوست حداکثر می باشد، ولی هر چقدر به سمت انتهای ابرو می رویم، به دلیل کمتر شدن زوایه فوق و خوابیده ترشدن موها، کاشت مو از نظر تکنیکی مشکل تر می شود، طوری که در یک‌سوم انتهایی ابرو به سختی می توان موها را عینا با خواب طبیعی ابرو کاشت.

راه پیشنهادی برای جلوگیری از بروز این مشکل، پانسمان فشاری در محل ابروی کاشته شده (مثل استفاده از هدبند) برای دو هفته پس از کاشت ابرو است.

پس از رویش موهای کاشته شده، چرب کردن آنها کمک به خوابیده تر شدن ابروی کاشته شده می کند.

ولی در هر حال باز هم گفته می شود که هیچ وقت ابروی کاشته شده از نظر خواب موها، کاملا شبیه ابروی طبیعی نخواهد شد.

۴- با توجه به اینکه موهای کاشته شده از مناطق غیر از ابرو آورده شده اند و به دلیل جابجایی، قدرت رشد آنها کاهش یافته، لذا فرد بایستی حداقل ۶ تا ۹ ماه صبرکند تا کاشت ابروهایش کاملا جواب دهد و سپس در مورد لزوم انجام مجدد پیوند ابرو برای پر کردن فاصله های خالی بین موهای کاشته شده تصمیم گیری کرد.

به غیر از موارد ذکر شده، برداشت و کاشت موها در مورد پیوند ابرو در کلینیک کاشت مو تا حد زیادی شبیه کاشت موی سر است، با این تفاوت که در کاشت ابرو فقط از واحدهای فولیکولی دارای یک یا دو تار مو استفاده شده و سوراخ های پوست با استفاده از ابزار بسیار ظریف و کوچک ایجاد می شوند تا محل کاشت کاملا نامشخص باشد.

به دلیل نزدیکی ابرو به چشم ممکن است بعد از کاشت ابرو اندکی تورم و کبودی دور چشم رخ دهد که با کمپرس گرم و گذشت چند روز به سرعت برطرف می گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)