اجزای ایمپلنت کدام است؟

- ریشه (فیکسچر)
- تاج (آباتمنت)

ایمپلنت فوری چیست؟

در بعضی موارد خاص اگر شرایط خیلی مساعد باشد میتوان بلافاصله تاج را به ریشه کاشته شده متصل کرد ولی احتمال شکست درمان تا ۲۰% افزایش می یابد.
برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد و تراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی ۶۰ نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.
کاشت دندان به صورت فوری فقط برای ۵ دندان قدامی انجام میشود که جنبه زیبایی دارند.بعد از مدت پنج ماه روکش موقت با روکش اصلی تعویض میشود.

شرایط لازم برای ایمپلنت فوری

۵ دندان قدام بالا و یا فک پایین بصورت گروهی یا تک تک وجود حداقل ۶ میلیمتر عرض استخوان
وجود حداقل ۱۳ میلیمتر طول مفید استخوان
تیپ یک یا دو یا حداکثر ۳ استخوانی
گیر اولیه ۳۵ الی ۶۰ نیوتن
رعایت بهداشت دهان ودندان
عدم وجود براکسیزم

· ایمپلنت از چه جنسی است و چگونه کار گذاشته می شود ؟

ایمپلنت های دندانی که به فرم پیچ می شود از جنس تیتانیوم بوده و داخل استخان فک قرار داده می شوند ، سپس این پیچ به استخوان جوش می خورد . در ترمیم دندان های از دست رفته بیشتر از ایمپلنت های به شکل ریشه دندان Roof form implant استفاده می شود . این نوع ایمپلنت ها سابقه تاریخی طولانی دارند و از ۴۰۰۰ سال قبل در چین و ۲۰۰۰ سال قبل در مصر و ۱۵۰۰ سال قبل در تمدن اینکاها از طلا به شکل ریشه دندان استفاده می شوده است .

مزایا و کاربرد ایمپلنت چیست ؟

با به کار گیر ایمپلنت از تحلیل استخوان در یک ناحیه بی دندان جلوگیری خواهد شد . مناسب ترین و آرمانی ترین شرایط استفاده از ایپلنت ، وجود استخوان فک به اندازه کافی کیفیت مناسب است . در شرایط کمبود استخوان در هر دو فک بیمار با استفاده از مواد پیوندی واستخوان ساز وتکنیک های جدید امکان به کارگیری ایمپلنت های دندانی فراهم می شود .

پس از تکمیل درمان و تحویل پروتز مراقبت های لازم چیست؟

ایمپلنت دندانی نیز همچون دندان طبیعی به مراقبت بهداشتی با مسواک ونخ دندان دارد.
در یک سال اول پس از تحویل پروتزحداقل ۳ یا ۴ مرحله باید معاینه شده و پس از آن همچون دندان طبیعی باید سالانه معاینه شوند.

طول عمرهای ایمپلنت ها ی دندانی چقدر است ؟

با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت ونحوه نگهداری توسط بیمار ، قطر و طول ایمپلنت ، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند .

بهداشت ایمپلنت های دندانی:

۱- مسواک های بین دندانی: این وسیله شبیه برس می باشد که با حرکت ساده جلو و عقب به دفعات بین دندان ها عمل تمیز کردن را انجام می دهد.
۲- مسواک های معمولی و نخ دندان: روزی ۳-۲ مرتبه مسواک و یک مرتبه از نخ دندان استفاده گردد.
۳- Super floss: این نوع نخ دندان از سه قسمت ساخته شده است: یک سر آن پلاستیک سخت می باشد که می توان آن را از زیر روکش و بریج ها رد کرد. قسمت بعدی ضخیم تر بوده که می تواند زیر بریج ها را به راحتی تمیز کرده و قسمت سوم مثل نخ دندان معمولی عمل می کند و جهت استفاده در دندان های طیبعی است.
۴- Water jet: آب پاش های دهانی بهترین وسیله جهت نظافت نواحی ایمپلنت شده دهان می باشند. به خصوص در تمیز کردن پروتزهای هیبرید ساپورت شونده توسط ایمپلنت وسیله مناسبی می باشند.

دندان قورچه (Braxium)

بیمارانی که عادت به دندان قورچه دارند ممکن است در معرض خطر فشار بیش از اندازه روی ایمپلنت‌های دندانی باشند. در اغلب مردم دندان قورچه در طی خواب رخ می‌دهد و عموما فرد نسبت به این عمل آگاهی ندارد. صاف‌شدن دندان‌ها ، دندان درد،  ترک برداشتن مینا و یا شکسته‌شدن‌های جزئی دندانهای پر شده علایم کلینیکی متداول دندان قورچه می‌باشند. دندان قورچه بایستی مورد توجه قرار گیرد و بوسیله قرار دادن ایمپلنت‌های اضافی ، انتخاب مواد پرکننده مناسب و استفاده از یک Bite guard در هنگام شب می‌تواند دندان‌های جدید را محافظت نمود.

هزینه انجام ایمپلنت چقدر است؟

در  خصوص هزینه کاشت دندان باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. در بسیاری موارد این مبلغ با هزینه روشهای درمانی سنتی تفاوت چندانی نخواهد داشت.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)