جایگزین کردن یک دندان آسیاب با ایمپلنت

دندان های آسیاب نقش خیلی مهمی در دهان دارند.نگهداری عرض وارتفاع صورت، جویدن، حفظ جایگاه سایر دندان ها از جمله این وظایف است.دندان آسیای بزرگ اول در سن شش سالگی رویش پیدا می کند .این دندان در صورتی که به آن توجه نشود و بهداشت دهان به درستی رعایت نشود خیلی زود دچار پوسیدگی می شود و در بسیاری موارد خیلی زود از بین می رود و باید کشیده شود.با وجود آن که درمان های دندانپزشکی هم اکنون به خوبی قادربه جلوگیری از پوسیدگی ودرمان این گونه از دندان هاست ولی متأسفانه بسیاری از مردم دیر مراجعه می کنند واین دندان ها از بین می روند.
وقتی این دندان ها کشیده می شوند اگر جایشان خالی بماند دندان های مجاور وفک مقابل به طرف ناحیه خالی حرکت کرده ونظم دندان ها به هم می خورد علاوه بر این ارتفاع صورت از دست می رود وسایش در سایر دندان ها به وجود می آید.بنابر این بسیار مهم است که این گونه جاهای خالی در اولین فرصت پر شود.
تا چندین سال قبل تنها راه برای جایگزین کردن این دندان ها استفاده از بریج بود در این روش دودندان مجاور ناحیه خالی تراش می خورد وروکش می شد ودندان مصنوعی در حقیقت به این دو روکش متصل بود.عیب این روش این است که ممکن است پس از چند سال دندان های تراش خورده از بین بروند ومشکل دوچندان شود.
ایمپلنت استفاده از پایه های کاشتنی برای جایگزینی این دندان هاست.هنگامی که از ایمپلنت دندان یا همان دندان کاشتنی برای جایگزینی یک دندان استفاده می شود دیگز نیازی به تراش دندان های مجاور نیست واین دندان ها سالم می مانند .دندان کاشتنی نیرو را مانند دندان طبیعی به استخوان وارد می کند وبنابراین از تحلیل رفتن استخوان در ناحیه کشیده شده جلوگیری می شود ودر نتیجه ابعاد صورت ثابت باقی می ماند.در ضمن این دندان ها باعث جلوگیری از حرکت دندان های مجاور به ناحیه بی دندانی می شوند.
حس اعتماد به نفسی که این دندان ها ایجاد می کنند از دیگر مزایای این دندان ها است.

چه کسانی کاندید ایمپلنت هستند ؟

افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید مناسبی برای استفاده از انواع ایمپلنت دندان هستند ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد .در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست .ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاءبه دندانهای مجاور قرار داده می شود .
در مورد بیمارانی که دندانهای زیاد یا همه دندانها را از دست داده باشند .با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته قرار داد .در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار داد.
حتی در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد .

جنس ایمپلنت های دندانی چیست ؟

اجزاء تشکیل دهنده ایمپلنت های دندانی کدامند؟جنس ایمپلنت های دندانی از فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب ایمپلنت های دندانی از جنس تیتا نیوم هستند .
ایمپلنت های دندانی از دو جزءاصلی تشکیل شده اند :۱-فیکسچر ۲-اباتمنت
فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار می گیرد .

میزان موفقیت ایمپلنت :

علاوه بر متفاوت بودن درصد موفقیت در فک بالا و پایین و ناحیه هاى جلو و عقب هر فک که بستگى به کمیت و کیفیت استخوان بیمار دارد و از ۹۵ تا ۹۸ در صد مى باشد مى بایست درصد میزان موفقیت کاشت دندان را در موارد زیر بر شمرد:

الف بیمار : سلامت بیمار و تراکم استخوان

ب دندانپزشک: مهارت و تجربه کافى و تکمیل کردن دوره هاى أموزشى ایمپلنت را دیده باشد

ج ایمپلنت: ایمپلنت هایی مورد تأیید است که میزان سطح تماس با استخوان بیشترى داشته باشند و درصد جوش خوردن بالا و تحلیل استخوان پایینى داشته باشد

د مراقبت هاى بهداشتى: رعایت کردن تمام نکات بهداشتى دهان ودندان و لثه و ویزیت هاى منظم برای جلوگیری از عوارض کاشت دندان

اهمیت سلامت دهانی در مورد کارگزاری ایمپلنت دندانی

معالجه لثه ، ترمیم پوسیدگی و حذف آبسه‌ها برای موفقیت بادوام در درمان بنیاد مهم می‌باشد. اگر دندان لق ، خونریزی قابل توجه بویژه زمانی که دندان‌هایتان را تمیز می‌کنید دارید امکان دارد مشکلاتی در لثه شما وجود داشته باشد. بیماریهای لثه (Periodotaldisease) یک علت عمده تحلیل‌رفتن استخوان هستند و معالجه ایمپلنت‌های دندانی را با مشکل مواجه خواهند نمود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)