عمل غیر جراحی پیوند مو، یک عمل ساده سرپائی، بدون بیهوشی، همراه با بی حسی موضعی می باشد و بیمار هیچ دردی را تجربه نخواهد کرد. این عمل حدود ۱ – ۲ روز طول میکشد.

مراحل درمان

ابتدا موهای سر کوتاه می شود.

محل برداشت مو (پشت و کناره های سر) با انتی سپتیک ضد عفونی می شود.

بعد از بی حس کردن موضعی ناحیه، توسط سوزن بسیار ظریف ۱-۰٫۹ میلی متر وارد پوست سر شده و گرافت ها یک به یک برداشته می شوند.این پروسه نزدیک به ۳ ساعت طول می کشد. سپس خط رویش مو با تکیه بر اصول داوینچی و کاملا طبیعی که دست اورد سالها تجربه و صدها کاشت می باشد کشیده شده و کانالهای لازم جهت کارگذاری گرافت ها ایجاد می شود. کانالها با حداکثر تراکم کیپ همدیگر زده می شود به طوریکه امکان جا گذاری ۴۰۰۰-۳۰۰۰ گرافت (تا ۱۶۰۰۰ تار مو) وجود دارد. این تعداد از تراکم به حدی شکل طبیعی به موهایتان می دهد که امکان تمایز ان حتی برای نزدیکان شما نیز غیر ممکن خواهد بود.

سپس گرافت ها یکی یکی و با دقت هرچه تمامتر در داخل کانالهای ایجاد شده قرار داده می شود.

پروسه یاد شده (به جز رسم خط رویش) بسته به سطح تحت کاشت می تواند ۳-۲ بار دیگر و طی ۲-۱ روز ادامه یابد (۲۴-۱۲ ساعت)  بایستی متذکر شد که تمامی مراحل کاشت برای هر فرد زیر نظر یک پزشک و با استفاده از تجهیزات استریل شده و در محیطی کاملا بهداشتی کاشت مو انجام می گیرد.

جراحی در تکنیک FIT جایی ندارد لیکن محل برداشت گرافت ها به شکل سوراخهای بسیار ریز درخواهند امد که طی چند روز پس از کاشت ترمیم می شوند.

متقاضیان کاشت مو بدون جراحی ممکن است سطح طاسی بسیار زیاد باشد که دراین صورت امکان پر کردن همه محل طی یک مرحله وجود ندارد و بایستی طی ۲مرحله انجام گیرد.

سوالات متداول

آیا موهایی که از پشت سر برداشته می شود دائمی هستند و در آینده نمی ریزند؟

موهای ناحیه بانک مو نسبت به هورمون مردانه DHT مقاوم هستند و پس از کاشت نمی ریزند. برداشت موها از خارج از بانک مو مثل موهای بالای گردن یا نزدیک ناحیه طاسی کار درستی نیست چون این موها نسبت به هورمون های مردانه حساس هستند و در آینده نزدیک خواهند ریخت.

آیا کاشت مو بدون جراحی FUE) FIT) درد دارد؟

بعد از تزریق بیحسی ، بیمار هیچ گونه درد یا ناراحتی نخواهد داشت و حتی بعد از عمل نیز در منزل نیاز به مسکن نخواهد داشت.

آیا برداشت موها از پشت سر با پانچ دستی انجام می شود یا با دستگاه ؟

این موضوع بیشتر به تجربه و نظر پزشک بستگی دارد.. انواع مختلف دستگاه ها (میکرو موتور ، سیفر، روبات آرتاس ) سرعت کار را بیشتر می کنند ولی ممکن است به ریشه موها آسیب بزنند.

آیا برای همه افراد از یک نوع پانچ استفاده می شود؟

قطر پانچ ها یک میلیمتر یا کمتر است. هرگزنباید از پانچ های بزرگ استفاده شود زیرا به فولیکول های مجاور آسیب می زند و رد آن در پوست سر باقی می ماند. میزان تیزی پانچ ها نیز متناسب با جنس پوست انتخاب می شود.

در روش FIT فولیکول های مو چگونه از پوست سر بیرون آورده می شود؟

فولیکول مو توسط عضله باریکی به نام عضله راست کننده مو به پوست سر متصل است. با ورود پانچ به عمق ۳-۴ میلیمتری پوست ، اتصال فولیکول مو به عضله و بافت های اطراف آزاد شده و با کمک پنس ظریف بیرون آورده می شود. شایان ذکر است فولیکول ها کنده نمی شوند بلکه با ریشه یا پیاز مواز پوست سرخارج می شوند و جای موی برداشته شده موی جدید رشد نمی کند.

تراکم یا پرپشتی موهای کاشته شده با روش FUE) FIT)چه میزان است؟

کاملا بستگی به تعداد گرافت ها و وسعت طاسی دارد. به طور کلی فولیکول هایی که با روش FITاز پشت سر خارج می شود بسیار ظریف هستند و برای کاشت مو بدون جراحی نیاز به شکاف های ظریف دارند.به همین جهت اگر وسعت طاسی زیاد نباشد می توان شکاف های ریز با تراکم زیاد در پوست سر ایجاد کرد و تراکم موها را تا حد امکان افزایش داد.

مراقبت های بعد از عمل

پس از انجام عمل میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی که سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک، مفنامیک آسید، سلکسیب، سلکوکسیب، پیروکسیکام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اکثر بیماران، پس از عمل آنتی بیوتیک جهت کاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از اتمام کار، سر پانسمان شده و بیمار پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت ۵ روز از فعالیتهای ورزشی و کارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت ۱۰ روز از شنا کردن خودداری کند.

کشیدن بخیه ها ۱۰ روز پس از کاشت مو انجام خواهد شد.

پس از عمل پیوند مو، نیازی به داروهای مکمل و تقویت کننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

۲ تا ۴ هفته پس از درمان موهای کاشته شده ریزش پیدا کرده و پس از دو تا سه ماه مجددا” شروع به رشد خواهند کرد که این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.

بهترین نتیجه معمولا پس از ۶ تا ۸ ماه و گاهی یکسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراکم بیشتر نیازمند دو جلسه درمان خواهند بود که بهترین فاصله زمانی بین پیوندها ۶ماه تا یکسال است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)