یکی از روش های درمان طاسی سر ٬ پیوند موی طبیعی است ٬ اما یک سوال مهم در مورد درمان طاسی این است که چه اشخاصی کاندید مناسبی برای  کاشت موی طبیعی می باشند ؟

باید گفت هر کسی که ریزش موی پایدار داشته باشد شاید بتواند از عمل پیوند موی طبیعی سود ببرد .

این افراد عبارتند از:

۱- مردان مبتلا به طاسی الگوی مردانه .

۲- خانمهای مبتلا به طاسی الگوی زنانه .

۳- آقایان و خانم هایی که می خواهند طرح خط جلوی موی خود را تغییر دهند .

۴- اشخاصی که در ناحیه سر و صورت خود بر اثر جراحات یا بیماری پوستی جای زخم فاقد مو دارند.

۵- اشخاصی که در منطقه سر و یا صورت دچار سوختگی شده اند و منطقه سوخته فاقد مو باشد.

۶- اشخاصی که ابرو یا مژه از دست داده اند و یا در ناحیه ریش و سبیل دچار نقص رویش مو هستند.تکنیک های مدرن کاشت موی طبیعی می توانند نواحی را که دچار طاسی شده اند٬ توسط موهای طبیعی و قابل رشد شخص٬ مودار و خط موی از بین رفته و یا ناقص جلوی سر را به شکل دلخواه ترمیم کنند.این مو ها مانند موی طبیعی به شست و شو ٬ شانه و اصلاح کردن که به طور معمول برای موهای خود انجام می دهیم٬ نیاز دارند. به طور کلی پیوند موی طبیعی عبارتست از برداشت موی دائمی و ثابت از پشت یا کناره های سر (ناحیه اهدا کننده) و کاشت آنها در پوست ناحیه کم پشت یا طاس سر(ناحیه گیرنده) بدون آنکه به ریشه موهای برداشت شده صدمه ای وارد شود.

موی انسان به صورت واحد هایی به نام گرافت رشد می کند.هر گرافت می تواند شامل یک تا شش تار باشد. معمولا در انسانهایی که دچار ریزش مو می شوند این ریزش در منطقه جلو و وسط سر رخ می دهد و دلیل آن هورمون مردانه یا همان تستسترون (Testosterone) است.هورمون مردانه زمانی که به دی هیدروتستسترون ( DHT )  تبدیل می شود بر روی گرافت های منطقه جلو و مرکزی سر تاثیر گذاشته و باعث ریزش آنها می شود ولی بر موهای کناره و پشت سر تاثیر ندارند. به همین دلیل در کاشت موی طبیعی موهای کناره و پشت سر را به منطقه طاس انتقال میدهند ،البته به طریقی  که منطقه پشت سر کم پشت و خالی نگردد.

یکی از جدید ترین روش ها در کلینیک کاشت مو ، روش FIT می باشد. در روش FIT گرافت های پشت و کناره سر توسط  سوزن های خیلی ظریف به قطر ۰٫۷ میلیمتر به صورت تک تک برداشت شده و  سپس در سوراخ‌هایی به قطر یک سوزن باریک در مناطق جلوی سر کاشته می‌شوند. این سوراخ‌ها در کاشت مو fut بدون بجا گذاشتن اثری مشهود در عرض چند روز بهبود می‌یابند.

مراقبت های پس از کاشت مو

کمپرس یخ برروی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و اکیداً توصیه می شود.

برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس و یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سری عتر زخ مها کرده و اسکار (جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

در دو هفته اول پس از FUT بهتر است که فرد از خم کردن سر خود از ناحیه گردن رو به جلو خودداری نماید زیرا با این کار به پوست پشت سرکشش بیشتری وارد شده و لذا امکان برجا یگذاری اسکار محل برداشت مو در پشت سرافزایش می یابد.

 بهتر است که پس از عمل مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سر قرار داده شود که به حالت نیمه نشسته بخوابید. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل کاشت مو شوند اکیداً خودداری شود مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرف ههای شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بند کفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

 روز بعد از پیوند جهت برداشت پانسمان سر مراجعه شود. پس از شستشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل پیوند مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشار کم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سر آموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایرآثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از کاشت مو را نیز تخفیف می دهد.

اگر بیمار سرش را خوب بشوید ۴- ۳ روز بعد از عمل منطقه پیوند مو کاملاً تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی در صورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو پُر از پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال دارد که بعداً دچارجو شهای چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیار سخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

معمولاً ۲- ۱ هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سر به طور کامل برطرف گردد. برای پوشانیدن محل کاشت می توانید از کلاه معمولی استفاده کنید.کلاه بایستی لبه دار، از جنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حد امکان گشاد بوده به طور یکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بایستی هر روز بشویید.

 کَبَره (کِراست) هایی که در محل کاشت مو وجود دارند با شستشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و لذا از کندن و دس تکاری آنها اکیداً خودداری شود. کلاه گیس در هفته اول ممنوع و در صورت یکه بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده نماید بهتر است که از ۱۲ ساعت در روز بیشتر نباشد. از هفته سوم کلاه گیس آزاد است.

فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جزشنا) با احتیاط از نظر ضربه به سر آزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد.

قراردادن منطقه کاشت در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است.

بعد از کاشت طبیعی مو مرخصی از محل کار لازم نبوده، معمولاً مشکل خاصی پیش نیامده و فرد می تواند یک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

در تکنیک FUT دو هفته بعد از کاشت مو بخیه های پشت سر توسط پزشک کشیده می شوند. نخ بخیه از جنس نایلون بسیار ظریف بوده و بخیه از نوع متداوم (Running)است. کشیدن بخیه ها بسیار راحت و آسان است و درد ندارد ولی بایستی حتماً توسط پزشک انجام شود. محل کشیدن بخی هها به صورت طبیعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف می گردد.

به طور کلی دو هفته پس از انجام پیوند مو به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد به این معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می گردد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)