بدون شک ریزش مو و طاسی یکی از ناراحت کننده ترین مسائلی است که یک فرد در دوران زندگی خود با آن برخورد میکند و افرادی هم که دچار ریزش موی زیاد هستند از نظر ظاهری پیرتر از هم سن های خود که موهایشان نریخته به نظر می رسند و این مساله می تواند منجر به ایجاد افسردگی و کمبود اعتماد به نفس در فرد بشود. البته ریزش مو در افراد مختلف عکس العمل های متفاوتی را ایجاد می کند. تعداد معدودی از مردان مشکل طاسی خود را به خوبی پذیرفته و با آن کنار آمده اند، ولی امروزه اکثر مردان طاس برای برگرداندن موهای از دست رفته به دنبال هر درمانی می روند ، از درمان های سنتی گرفته تا دارویی و جراحی. چرا که به نظر آن ها داشتن مو برابر است با جوانی، زیبایی و اعتماد به نفس. در چنین شرایطی باید به دنبال بهترین راه حل بود و تنها راه حل دائمی برای موهای از دست رفته ، عمل جراحی کاشت مو می باشد. با پیوندموی طبیعی جوانی به افرادی که دچار طاسی و ریزش مو هستند باز میگردد

این جراحی یک عمل کوچک و سرپائی محسوب می شود اما حتما باید اصول اولیه جراحی و اتاق عمل رعایت شود . کاشت می بایست در اتاق عمل استریل بیمارستان یا کلینیک کاشت مو انجام شود و پزشک متخصص می بایست یا جراح باشد و یا با اصول اولیه جراحی آشنائی کامل داشته باشد.چرا که ۹۰% سیستم کاشت و پیوند مو سیستم اتاق عمل جراحی می باشد و ۱۰% کار غیر جراحی می باشد. در ضمن پزشک کاشت مو می بایست قدرت رفع مشکلات پس از عمل و عوارض احتمالی این عمل را داشته باشد که اکثرا عوارض از نوع عوارض جراحی می باشد .از اینرو بهترین پزشک کاشت و پیوند مو گروه جراحان می باشند.

کاشت و پیوند مو شامل دو قسمت می باشد .برداشت مو و کاشت مو. ابتدا برداشت انجام می شود و سپس موی برداشت شده کاشته می شود. فاصله برداشت و کاشت می بایست کوتاه باشد تا مدت زمانی که موها در خارج از بدن نگه داشته می شوند و احتمال مردن موها وجود دارد کمتر شود پس هر چه تیم عمل جراحی ورزیده تر و ماهرتر باشند سرعت عمل بالا رفته و مرگ و میر موها در حین جابجائی کمتر می شود یعنی پیوندها بهتر می گیرد .

سه روش اصلی که در مورد کاشت و پیوند مو ذکر می شود در حقیقت مربوط به مرحله برداشت مو می باشد و موها با هر روشی برداشته شوند کاشت آنها تقریبا مشابه است و تفاوت زیادی ندارد.

سه روش اصلی برداشت و کاشت مو شامل fut و fit و روش ترکیبی می باشد.

روش FUT

روش اصلی برداشت مو می باشد در این روش با عمل جراحی باریکه کوچکی از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود محل برداشت بخیه می شود و پس از بهبود در محل جراحی خط بخیه باریکی برجا می ماند که اگر توسط یک جراح ماهر انجام شده باشد این خط بسیار نامحسوس خواهد بود. سپس قطعه پوست و موی برداشت شده زیر میکروسکوپ ریز شده و به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که گرافتها قطعاتی شامل یک تا چهار تار مو هستند.این گرافتها در جلوی سر کاشته می شوند.

روش FIT

روش جدیدتر برداشت مو می باشد در این روش برش و بخیه نداریم موها با پانچ های ظریفی تک به تک و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شوند .در این روش چون اسکار طولی خط بخیه را نداریم برای جراح و بیمار دلپذیرتر  و قابل قبولتر است اما روش fit هم بدون اسکار نیست و اسکار به صورت نقطه هایی سفید در محل برداشت بر جای میگذارد که اگر موها تراشیده شود دیده می شود.روش fit محاسن و معایب متعددی دارد شاید بزرگترین حسن آن راحتی انجام برای پزشک و بیمار و بدترین عیب آن تخریب بانک مو می باشد.هر مراجعی کاندید fit نیست و دقیقا باید بیمار برای این روش انتخاب شود تا از محاسن آن برخوردار شود.متاسفانه پزشکانی که تازه شروع به فعالیت در این حرفه کرده اند یا تکنیکهای کاشت مو و جراحی را نمی دانند برای همه مراجعین خود fit  می کنند که باعث مشکلات بسیاری برای آینده فرد خواهد شد .

روش ترکیبی

روش ترکیبی کاملترین تکنیک برداشت و کاشت مو می باشد . در این روش از هر دو تکنیک fut وfit  استفاده می شود و مقدار بیشتری مو برداشته و کاشته می شود.این  عمل معمولا در یک روز یا دو روز پشت سر هم انجام میشود .روش ترکیبی در افرادی استفاده می شود که طاسی زیاد و بانک موی قابل قبول داشته باشند یعنی هم نیاز به موی زیاد داشته باشند و هم بانک موی آنها موی زیاد بدهد .

مراقبت های بعد از انجام کاشت مو

۱٫در صورتی که پس از عمل بانداژ انجام شده است باز نمودن آن بایستی پزشک یا یکی از اعضای تیم پزشکی صورت گیرد پس از باز نمودن بانداژ ، شستشوی سر بایستی شروع شود که چگونگی شستشو و دفعات شستشو و استفاده از شامپو توسط پزشک به شما توضیح داده می شود. داروهای تجویز شده توسط پزشک را نیز به دقت و بر اساس دستور پزشک مصرف نمایید.

۲٫شب اول پس از عمل حتی الامکان از سوپ و مایعات تغذیه نموده و از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری نمایید . پس از ۲۴ ساعت می توانید از هرگونه غذای دلخواه خود استفاده کنید.

۳٫در ۱۲ ساعت اول پس از عمل از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری و دقت کامل دارند پرهیز نمایید .

۴٫ در ۲۴ ساعت پس از عمل حتی المقدور استراحت نمایید . از ورزش کردن در سه روز اول پس از عمل اجتناب کنید . پس از دو هفته می توانید هر نوع ورزشی را انجام دهید. از شنا کردن در دو هفته اول اجتناب نمایید . از شیرجه زدن در آب وسر زدن به توپ تا یک ماه خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به جدول ضمیمه مراجعه نمایید.

۵٫ از نکات بسیار مهمی که بایستی به آن دقت نمایید مراقبت از سرو نواحی پیوند شده در هفته اول پس از عمل به منظور جلوگیری از وارد آمدن هر گونه فشار به این نواحی می باشد . به هنگام سوار و پیاده شدن از اتومبیل فوق العاده دقت نمایید.

۶٫ از مصرف الکل ، آسپرین و سیگار کشیدن به مدت یک هفته پس از عمل خودداری کنید.

۷٫ به مدت ۴ هفته با گذاردن کلاه در مقابل نور آفتاب از سرخود محافظت کنید . همچنین در این مدت از تعریق زیاد بپرهیزید و در صورت عرق کردن سر را شستشو دهید.

۸٫ پس از عمل احساس بی حسی و کرختی معمولاً در نواحی مختلف سر به ویژه در نواحی میانی و فرق سر وجود دارد این حالت موقتی است و معمولاً از چند هفته تا حداکثر چند ماه پس از عمل کاشت مو به تدریج از بین می رود.

۹٫ گاهی ممکن است خونریزی از نواحی پشت سر و محل بخیه ها اتفاق بیفتد . بهتر است در ۳ تا ۴ روز پس از عمل بالش خود را به منظور جلوگیری از آلودگی احتمالی روکش کنید . در صورت بروز خونریزی سر را بالا نگه داشته با استفاده از یک گاز پانسمان به مدت چند دقیقه روی ناحیه خونریزی را فشار دهید. همچنین از کمپرس یخ روی ناحیه مربوطه استفاده نمایید . در اکثر موارد خونریزی بسیار ناچیز بوده و پس از چند دقیقه خودبخود بند می آید ولی در صورتیکه ادامه یافت با ما تماس بگیرید .

۱۰٫ در چند روز اول پس از عمل کاشت مو در مواردی که ضربه ای به سر وارد شود و یا جسمی روی سر کشیده شود و یا در اثر شانه زدن احتمال خارج شدن یک یا چند گرافت کاشته شده وجود دارد . بنابراین همانطور که قبلا نیز متذکر شدیم در هفته اول پس از عمل در مراقبت از سر و نواحی پیوند شده کاملاً دقت نمایید. در هر حال به خاطر داشته باشید که خروج یک یا چند گرافت اهمیت چندانی در نتیجه عمل شما نخواهد داشت .

۱۱٫تجویز سایر داروها در صورت لزوم با نظر پزشک انجام می گیرد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)