اگرچه کنترل دیابت نوع یک بدون تزریق انسولین امکان پذیر نیست، ولی فرد مبتلا می تواند با داشتن شیوه زندگی سالم اعم از تغذیه مناسب، فعالیت بدنی و کنترل استرس در کنترل قند خون موفقیت بیشتری داشته که این نیاز به انسولین را برای فرد مبتلا محدود تر می نماید. علاوه بر این تغییر شیوه زندگی بروز عوارض دیابت را به تاخیر خواهد انداخت.  دیابت نوع دو (که به آن دیابت شیرین نوع دو هم گفته می‌شود) شایع‌تر از دیابت نوع یک است.‌ حدود ۹۰ تا ۹۵% از مبتلایان به دیابت را افراد مبتلا به دیابت نوع دو تشکیل می‌دهند. دیابت‌های نوع یک و دو چند تفاوت اساسی با یکدیگر دارند.

چند نکته درباره مراقبت از کودک دیابتی :

۱٫ پدر و مادر باید آگاهی خود را در مورد بیماری قند افزایش دهند و تنها توصیه های پزشکان و افراد صلاحیت دار را اجرا کنند.

۲٫ زیاده روی در سخت گیری یا آزادی دادن بیش از حد ، در مورد کودک دیابتی درست نیست.

۳٫ از تبعیض قائل شدن برای کودک دیابتی باید پرهیز کرد.

۴٫ یکی از ویژگیهای دیابت کودکان این است که نشانه های آن ممکن است به سرعت و ناگهانی بروز کنند و به سرعت ولی موقتاً از بین بروند که گاهی والدین با مشاهده این وضع، تزریق انسولین را متوقف می سازند. باید توجه داشت که این دوران بهبود که به آن ((ماه عسل)) بیماری می گویند گذراست و به زودی نشانه های بیماری دوباره پدیدار خواهند شد. این حالت اغلب ۲ ـ ۱ ماه پس از شروع دیابت رخ می دهد و معمولاً ۲ ـ ۱ ماه و گاهی یک سال طول می‎کشد. در این دوره وظیفه والدین اندازه گیری منظم قندخون و ادرار و کاهش تدریجی مقدار انسولین است.

۵٫ همچنین اغمای دیابتی در کودکان زیاد دیده می شود.

۶٫ وقتی کودک وارد مدرسه شد، باید با اولیای مدرسه و معلم او در مورد بیماری اش صحبت شود تا آنها بدانند که کودک در ساعات خاصی نیاز به تغذیه و تزریق انسولین دارد و اگر دچار افت قند شد، چگونه به او کمک کنند.

۷٫ گاهی مسائل جالب توجهی اتفاق می افتد، مثلاً کودک دیابتی که در درس حساب قوی بوده، ناگهان در این درس افت شدید پیدا می کند ولی بعدها معلوم می شود که زمان درس حساب قبل از ناهار یا پس از ساعت ورزش بوده است. در این زمانها قند کودک درحد پایین است و تمرکز و دقت ودرک او هم کاهش می یابد.

۸٫ مسائل روانی کودک اهمیت زیادی دارند. کودک دیابتی حس می کند با دوستانش فرق دارد به ویژه که از خوردن بستنی و نان خامه ای محروم است. باید فضایی ایجاد گردد که کودک غم ها و ناراحتی هایش را با والدین در میان بگذارد. وقتی کودک به میهمانی، مسافرت و می رود، سرنگ و شیشه انسولین و برنامه غذایی اش را نباید فراموش کند

درمان های مکمل:

کودکان ممکن است از درمان های غیر سنتی بی خطری که درمان کنونی آن ها را تکمیل می کند، سود ببرند.
اما از درمان های مکمل به تنهایی برای درمان دیابت کودک خود استفاده نکنید.
با پزشک کودک قبل از استفاده از هر کدام از درمان های جایگزین و یا مکمل زیر صحبت کنید.
طب سوزنی
بیوفیدبک
درمان کروپراکتیک
داروهای گیاهی و مواد طبیعی مثل آنتی اکسیدان ها، وانادیوم، منیزیوم یا کرومیوم
استئوپاتی

نقش انسولین در بدن:

انسولین هورمونی است که از طریق پانکراس (لوزالمعده) تولید می شود، به ورود قند به سلول های بدن کمک می کند و میزان قند خون را پایین می آورد. زمانیکه قندخون شما کاهش می یابد ترشح انسولین توسط پانکراس هم کم می شود.

نقش گلوکز در بدن:

گلوکز (نوعی قند) منبع اصلی انرژی برای سلول هایی که ماهیچه و سایر بافت های بدن را میسازند، است. گلوکز از دو منبع عمده کبد انسان و غذا وارد بدن می شود. قند جذب خون انسان می شود و با کمک انسولین وارد سلول ها می گردد. کبد گلوکز اضافی را به شکل گلیکوژن ذخیره می کند. زمانیکه قندخون شما بدلایل مختلف(نخوردن غذا) کاهش می یابد، کبد گلیکوژن های ذخیره شده را تبدیل به گلوکز می کند، تا انرژی بدن شما تامین شود. زمانیکه شما مبتلا به دیابت نوع ۱ هستید، انسولینی در بدن وجود ندارد تا گلوکز ها را برای تبدیل به انرژی وارد بدن شما کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)