ایمپلنت دندانی چیست؟

بهترین جایگزین برای دندانهای از دست رفته شما می باشد که از دو جزء اصلی ساخته شده است .

۱-فیکسچر                ۲- اباتمنت

به جای دندانی که از دست داده اید ابتدا فیکسچر در داخل استخوان فک شما کار گذاشته می شود و سپس بر روی آن اباتمنت همراه با روکش ساخته شده قرار می گیرد. در این طرح درمان شما از مزایای زیادی برخوردار می شوید از قبیل:

دیگر نیازی به خارج کردن پروتز از دهان خود ندارید

در این روش کاشت دندان مانند دیگر درمان ها نیاز به تراشیدن دندان های سالم مجاور نیست

ظاهر دندان ایمپلنت بسیار شبیه دندان طبیعی بوده و با دندان طبیعی تقاوت ظاهری ندارد.

در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن احساس بسیار راحت و خوبی خواهید داشت

از تحلیل استخوان و پیری زودرس در صورت جلوگیری می کند.

هیچگونه فشار اضافی به لثه وارد نمی کند

در هر ایمپلنت فیکسچر به عنوان ریشه دندان و اباتمنت و روکش پروتز به عنوان تاج دندان استفاده می شود و برای دندانهای مصنوعی که لق هستند از ایمپلنت به عنوان روشی برای اتصال و گیر مناسب پروتز یا دندان مصنوعی فرد استفاده می شود.

به طور کلی در افراد زیر ایمپلنت توصیه نمی شود:

۱- شرایط عمومی فرد اجازه جراحی را ندهد

۲- در صورتیکه فرد بیماری قند کنترل نشده داشته باشد

۳- افرادیکه دخانیات به مقدار زیاد مصرف می کنند

در بسیاری از موارد می‌توان کشیدن دندان و کاشت فوری دندان در حفره دندان کشیده شده را در یک روز انجام داد. ایمپلنت فوری غالباً  برای دندان‌های جلویی انجام می‌شود. از این روش می‌توان برای جایگزینی یک یا چند دندان به طور همزمان بهره گرفت.

هزینه ایمپلنت دندان

ایمپلنت از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر قطعه هزینه بالائی دارد. در عین حال این عمل جراحی عملی بسیار حرفه ای و با مسئولیت بالاست.مراحل پروتزی ایمپلنت نیز بسیار تخصصی و وقت گیر است.مراحل لابراتواری ایمپلنت چندین برابر کارهای معمول هزینه بر میدارد. دندانپزشکی که در این زمینه فعالیت دارد برای به روز نگهداشتن اطلاعاتش نیاز به شرکت در دوره های مختلف داخلی وخارجی دارد که هزینه زیادی را میطلبد.باوجود تمام این مسائل قیمت تمام شده هر ایمپلنت در کشور ما نسبت به خارج از کشوریک دوم تا یک سوم می باشد.

علت گرانی هزینه ایمپلنت دندان به نسبت سایر درمانهای سنتی دندانپزشکی ، هزینه فیکسچر ( بخش کاشتنی انواع ایمپلنت دندانی ) و قطعات پروتزی ( اباتمنت اصلی و بعضا موقت، آنالوگ، پیچ اباتمنت ) و… که به هزینه لابراتواری چند برابری پروتز ( روکش ایمپلنت ) نسبت به روکش دندانهای عادی اضافه میشود، میباشد.

در موارد زیر معمولا از پروتزهای کامل متحرک استفاده می شود:

چنانچه همه دندان ها از دست رفته باشد

 ثابت کردن دندان مصنوعی با ایمپلنت

پروتزهای کامل متحرک مشکلات بسیاری را برای بیمار از قبیل: لقی پروتز در دهان، سختی تکلم و … ایجاد می کند. حال آنکه با ایمپلنت های دندانی می توان راحتی و زیبایی را بیمار بازگرداند. ( ایمپلنت دندان مصنوعی )

هزینه ایمپلنت دندان و جایگزینی آن با دندان از بین رفته به سه مورد زیر بستگی دارد:

کاشت آن

جایگذاری پایه (آماده سازی ایمپلنت دندان برای دریافت عضو مصنوعی)

بازیابی (جایگذاری روکش، پل یا دندان مصنوعی)

برای آگاهی از هزینه این درمان در اولین مراجعه به مطب دندانپزشکی می توانید از این موضوع آگاهی پیدا کنید.

این روش یک راه حل دائمی و ماندگار برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. کاشت دندان مشکلات استفاده از دندان مصنوعی را نداشته و با توجه به عوارض و خطرات کم آن و همچین نحوه و روش انجام راحت اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

موارد عدم تجویز کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی یکی از درمان های بسیار مفید برای افراد بی دندان می باشد و کمک بسیار زیادی به این افراد برای تغذیه ،صحبت کردن و حفظ زیبایی می نماید.هر چند این درمان از موفق ترین درمان های دندانپزشکی به حساب می آِید ، باید دانست کاربرد به جای آن ها بسیار مهم است.بررسی وضعیت سلامت کلی بیمار قبل از درمان از موارد مهمی است که ایمپلنتولوژیست باید به آن بپردازد.

در موارد زیر کاربرد ایمپلنت های دندانی مطلقا” ممنوع است و باعث به خطر افتادن  سلامت کلی بیمار ویا از دست رفتن ایمپلنت می شود.

۱-سکته (انفارکتوس ) قلبی که به تازگی رخ داده باشد.

در این دسته از بیماران بعد از ثابت شدن وضعیت بیمار( شش ماه تا یک سا ل بعد)،با نظر دکتر معالج بیمار و ملاحظات دیگر می توان از ایمپلنت ها بهره برد.

۲-دریچه مصنوعی قلب

در این مورد نیز تا زمانی که بیمار کاملا”ثابت شده باشد یعنی حدود پانزده تا هجده ماه پس از جراحی دریچه نباید اقدام به این جراحی نمود.پس از آن نیز فقط با نظر دکتر معالج و در نظر گرفتن ملاحظات خاص شاید بتوان اقدام به انجام جراحی ایمپلنت نمود.

۳-بیماری کلیه پیشرفته

۴-دیابت مقاوم به درمان

در بیماران دیابتی در صورتی که به طور کامل تحت درمان قرار گیرند و به درمان پاسخ مناسب بدهند،مشکلی از نظر کاربرد ایمپلنت وجود ندارد.در بیمارانی که نمی توانند بیماری خود را به طورکامل کنترل نمایند کاربرد ایمپلنت امکان پذیر نمی باشد.

۵- الکلیسم مزمن یا شدید

۶-پوکی استخوان منتشرثانویه(متعاقب یک بیماری دیگر)

۷-استئومالاسی(نرمی استخوان) مقاوم به درمان

۸-بیمارانی که در حال انجام رادیوتراپی می باشند.

۸-کمبود شدید هورمونی

۹-معتادین به مواد مخدر

۱۰-سیگاری های شدید(بیش تر از یک پاکت سیگار در روز)

لازم به ذکر است که فهرست بالا موارد منع مصرف مطلق این روش درمانی است ولی موارد دیگری نیز وجود دارد که موارد منع مصرف نسبی است و در این موارد دندانپزشک معالج به کمک پزشک معالج بیماری شخص و قضاوت کلینیکی که انجام خواهد داد،مشخص می کند که مزیت درمان با ایمپلنت بیشتر است یا عوارض ناشی از کاربرد آن.

مراقبتهای بعد از جراحی

نکاتی مفید برای بالا بردن میزان موفقیت درمان

پس از کاشت ایمپلنت دندان به مدت ۱ روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری کنید.

شستن دهان تا ۸ ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود.

بهتر است روز بعد از عمل جراحی، از دهان شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شستشوی دهان کلرهگزیدین روزی ۳ مرتبه باشد.

نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان پذیر است ولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد.

ایمپلنت های دندانی نیز همانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارند. زیرا پلاکت های میکروبی باعث عفونت لثه می شوند. بنابراین، توصیه می شود از برس های بین دندانی، نخ دندان، مسواک و ترجیحا خمیردندان های مخصوص استفاده گردد.

بعد از جراحی باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول پرهیز کنند.

به طور کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش می دهند.

برای ایمپلنت زیبایی در ابتدا باید هزینه کاشت دندان بیشتری پرداخت شود اما روش نگهداری ساده آن و طول عمر بالای آن باعث کاهش هزینه ها در طی زمان می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)