تقسیم بندى ایمپلنت ها

بر اساس شکل: ایمپلنت ها به شکل هاى استوانه اى، پیچى، ترکیبی هستند که در بازار امروزى فقط پیچى ها که مناسب ترین نیز هستند وجود دارد.
بر اساس خصوصیات سطحى: سطوح ایمپلنت ها اسپرى شده توسط پلاسما و یا پوشش هیدروکسى اپاتیت یا داشتن خلل و فرج توسط سند بلاست و اسید اچ است. که امروزه ایمپلنت ها با سطح خلل و فرج دار قابل قبول است زیرا با این کار تا ۵٠٠ برابر سطح ایمپلنت را افزایش می دهد.
بر اساس کار گذارى: کار گذارى به دو طریق سطح استخوان و یا سطح لثه انجام می شود که بستگى به محل ایمپلنت و یا یک مر حله اى و یا دو مرحله اى کار کردن جراحى است.
بر اساس بارگذارى: بارگذارى و یا گذاشتن قطعه پروتزى که تاج نامیده مى شود مى تواند هنگام کاشتن باشد و یا بعد ازچند ماه تاج گذاشته مى شود.

 

ایمپلنت های دندانی

از هزاران سال پیش بشر در فکر جایگزینی دندانهای از دست رفته بوده است .روشهای گوناگون با مواد مختلف ا متحان گردید بالاخره دکتر Branemark سوئدی موفق گردید ایمپلنتی(implant) از جنس تیتانیوم را بعنوا ن پایه جایگزین کننده ریشه بصورت علمی عرضه کند .از آن به بعد تمام پیشرفتهای علم معطوف به فرم ایمپلنت وسطح ایمپلنت گردید .تا بیشترین موفقییت دراز مدت را دا شته با شد .تا چند سال پیش ایمپلنت یک عمل لوکس برای افراد خاص به حساب می آمد و تعداد کمی از دندانپزشکان این عمل راانجام می دادند ولی امروزه بگسترش علم ایمپلنت و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگزاری گسترده تر کلاسهای آموزش ایمپلنت .این معجزه دندانپزشکی در دسترس همگان قرار دارد .امری که تا چند دهه گذشته متصور نبود .سالیان قبل دندانپزشکان می بایست توضیحات مفصل در باره ایمپلنت و لزوم آن جهت جا یگزینی دندانهای از دست رفته برای مراجعین بدهد و آنها را جهت ایمپلنت کردن توجیه کنند ولی امروزه در صد زیادی از عمل های ایمپلنت به در خواست خود مراجعین صورت می گیرد.

معایب بى دندانى

۱٫ کاهش ارتفاع صورت
۲٫ افزایش عمق خطوط عمودى
۳٫ نازک شدن لب بالا
۴٫ کاهش زاویه لبى افقی
۵٫ ظاهر پروگناتیک
۶٫ عمیق شدن شیار بینى لبى
۷٫ افتادگى عضلات
۸٫ کاهش تونوسیته عضلات صورت

هزینه درمان ایمپلنت :

هزینه های درمان بستگی به نوع ایمپلنت های دندانی متغیر است اما حتی الامکان بهتر است از سیستم های شناخته شده و مورد تایید سازمان های معتبر دندانپزشکی استفاده شود . سیستم های ارزان وغیر استاندارد صدمات غیر قابل جبرانی را به بار خواهند آورد ولی ایمپلنت های استاندارد طول عمر نامحدودی دارند . شایان ذکر است هزینه درمان با توجه به تجهیزات و مواد بهره گیری از تکنیک های جدیدنسبت به انواع دیگر پروتز بالا نیست به گونه ای که هزینه یک واحد ایمپلنت تقریبا برابر یک بریچ سه واحدی ایده آل است .

جنس ایمپلنت های دندانی چیست ؟

اجزاء تشکیل دهنده ایمپلنت های دندانی کدامند؟جنس ایمپلنت های دندانی از فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب ایمپلنت های دندانی از جنس تیتا نیوم هستند .
ایمپلنت های دندانی از دو جزءاصلی تشکیل شده اند :۱-فیکسچر ۲-اباتمنت
فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار می گیرد .

افرادی که نمی‌توانند از ایمپلنت به منظور جایگزین دندان از دست رفته خود استفاده کنند:

امکان دارد ایمپلنت را نتوان برای برخی از بیماران استفاده کرد، که دلایلی مانند کافی نبودن رشد استخوانی یا مثلاً دیابتیک بودن فرد دارد. یکی از ملزومات ایمپلنت، سلامت جسمی فرد است؛ به‌طور مثال افراد دیابتیک، سیگاری‌ها، افراد مبتلا به لوسمی، ایدز یا کسانی که کمبود استخوان دارند، کاندیدای خوبی برای ایمپلنت نیستند.


Share →