جزییات ساختمان بینی:
بینی بخشی از دستگاه تنفسی است که دو قسمت داخلی و خارجی دارد.
الف) بینی خارجی: آن قسمت از بینی است که در صورت مشاهده میکنیم.برای تصور بهتری از بینی خارجی، ما میتوانیم آن را به شکل هرمی با قائده مثلثی تشبیه نماییم (شکل زیر ) راس این هرم در بالا در بین دو ابرو و قاعده یا زیر آن در بالای لب قرار دارد.
ب) ساختمان بینی داخلی یا حفره بینی: این قسمت از یبنی در پشت بینی خارجی قرار داشته و اصطلاحاآن را حفره بینی می نامند و بینی خارجی همانند دیواره طاق مانندی جلو آنرا پوشانده و تنها بوسیله سوراخ های بینی به بیرون ارتباط دارد.

چگونگی کارکرد طبیعی بینی:
کارکرد طبیعی بینی را در سه هدف زیر میتوان خلاصه کرد:
۱) تامین گذرگاهی مناسب برای اعمال تنفسی دم و بازدم
۲) تنظیم میزان حرارت هوای دم و بازدم به طوری که اگر هوا بیش تر از حد گرم و یا سرد باشد با درجه حرارت مناسب به ریه برسد.
۳) تنظیم میزان رطوبت هوای دم و بازدم : به طوری که اگر هوا خشک یا خیلی مرطوب باشد رطوبت آن را تنظیم و با درجه رطوبت مناسب به ریه ها میفرستد.

بینی گوشتی
تعریف بینی گوشتی و استخوانی(غضروفی):بر خلاف نظر مردم هر بینی که نوکش پهن بود بینی گوشتی نیست، پهن بودن نوک بینی ممکن است بخاطر رشت بیش از حد غضروف های بینی باشد در حالی که پوست بینی ممکن است بسیار نازک باشد به حدی که ما از روی پوست شکل و آناتومی غضروف ها را می بینیم این بینی دیگر گوشتی نیست بلکه غضروفی است.در یک بینی گوشتی واقعی بافت غضروفی بسیار ناچیز و همه برجسگی ضخامت پوست است.نوک این بینی ها خیلی نرم است انگار هیچ غضروفی زیر پوست ان نیست. ولی بینی غضروفی حالت ارتجاعی بسیار زیادی دارد جراحی هر دوی اینها سخت است ولی نوع عمل آن ها با هم فرق دارد.
بینی گوشتی چیزی کم دارد: در بینی گوشتی بر خلاف تصور مردم که فکر می کنند بینی بافت اضافی دارد و باید از آن برداشته شود بینی بافت کم دارد و باید به آن ها بافت غضروفی اضافه شود چون ساپورت غضروفی در بینی گوشتی کم است نوک بینی حالت افتاده و آویزان پیدا کرده است.سابق بر این بافت گوشتی زیر پوست را خالی می کردند که باعث می شد ناهمواری های عمیقی روی بینی ایجاد شود امروزه نه تنها بافت را کم می کنیم بلکه پیوند های غضروفی در پایه بینی ها به کار می بریم با این کار مثلث هرم بینی که به دلیل ساپورت ناکافی روی صورت افتاده و پهن شده باریک تر شده و نوک بینی جمع تر می شود برای این کار غضروف از تیغ بینی برداشته شده و به قاعده بینی پیوند می شود.تقویت پایه بینی باعث کشش نوک بینی می شود بدون اینکه نیاز به دستکاری دیگری باشد.
وقتی پوست نازک است: اگر نوک بینی پهن غضروف زیاد و پوست نازک باشد جراحی بینی گوشتی بسیار مشکل خواهد شد ما نمی توانیم از یک حدی بیشتر نوک بینی را جمع کنیم چون اکر یکدفعه بخواهیم نوک بینی را خیلی جمع کنیم پوست اضافه امده و در نتیجه حالت چروک و خردگی روی پوست ایجاد می شود و بعد گودی و چاله روی بینی ایجاد می شود، در این بینی ها وقتی کمی حجم غضروف کم شد باید زیر پوست لایه از بافت هم بندی قرار دهیم که پوست تقویت شده و ناهمواری های سطحی غضروفی که روی آن کار کرده ایم را استتار کند.

آشنایی با جراحی زیبایی بینی:

آشنایی با این جراحی برای کسانی که قصد عمل زیبایی بینی دارند بسیار مفید و کمک کننده است. زیرا در این صورت برای آنان آسان خواهد بود که نوع ناهنجاری بینی خود را بدرستی شناسایی کرده و به آسانی بتوانند خواست دقیق خویش را در رفع ناهنجاری بینی خود به پزشک معالجشان بگویند. زیرا که در واقع هدف از جراحی زیبایی بینی رفع ناهنجارهای آن است و در اینصورت است که بینی می تواند زیبایی واقعی خود را بدست آورد.

ارزیابی خواسته های بیمار و انتظارات او از عمل خود و هدایت آن:
جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی به شمار می رود، که این امر قطعا به علت نقش مهمی است که بینی در زیبایی چهره انسان دارد. شخص می خواهد با زیبا سازی بینی خود به زیبا سازی دلخواه در چهره برسد. این خواسته کاملا طبیعی بوده و لذا نکته مهم در اینجا اخذ نتیجه و رضایتمندی بیمار بعد از عمل است و اما میزان رضایتمندی بیمار درصد بسیاری بستگی به چگونگی خواست او نیز دارد. طبیعی است که هر چه خواست بیمار منطقی تر و با واقعیات منطبق تر باشد قطعا میزان رضایتمندی وی از عمل بالاتر است. اما خواست معقول برای کسب زیبایی چه می تواند باشد ؟ این امر به دو اصل برمیگردد: یکی درک شخص از تعریف زیبایی و دیگری میزان توانی که چگونگی اسکلت و نسج بینی و صورت بیماربرای تغییرات مورد نظروی را دارد. بطوریکه که حاصل بهترین کار جراح بتواند به این تعریف نزدیک شود.

آشنایی مختصر با اصول کلی تکنیک های جراحی زیبایی بینی:

۱) روش باز: دراین روش با برش افقی اولیه درقسمت پایین ستون بینی وادامه آن در لبه های سوراخ بینی، پوست بینی را بترتیب ازروی ستون به بالابلند کرده ودرادامه از روی نوک بینی وسپس ازپشت بینی به بالا تا ریشه بینی به بلند کردن ادامه داده میشود تا بدین ترتییب همه اسکلت بینی زیردید مستقیم درآمده ودردسترس جراح قرارگیردو روی آن کارانجام دهد.وپس ازانجام کار مجددآ پوست را روی اسکلت جدیدخوابانده ومحل برش ها را میدوزند. محل اولیه برش در روی ستون بینی ماندگار است و لذا بینی هایی که با این روش عمل میشوندرا با اسکار محل اولیه برش درروی ستون بینی میتوان شناسایی کرد.

۲) روش بسته: در این روش همانطور که در تصویر مشاهده میشود از زیر لبه عقبی غضروف هلالی که در حد ۲یا ۳ میلی متر روی لبه غضروف دیواره ها سوار است برشی ایجاد وبا ادامه آن از زیر پوست وچسبیده به سطح غضروف و استخوان دیواره ها به سمت بالا رفته و پوست را از روی غضروف و استخوان دیواره ها وپشت بینی بلند کرده و بدن طریق به کل اسکلت پشت و دیواره ها دسترسی پیدا میکنیم (دسترسی به بینی استخوانی). حال درزیر ادامه مراحل عمل بطور خلاصه با کمک تصاویر آورده شده .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)


Share →