این مواد حسگرهای رشته های عصبی مربوط به درد را تحریک و با تحریک این رشته ها درد احساس می شود.ناخوشایند بودن حس درد باعث می شود که فرد مجبور شود، شرایط را تغییر دهد.

مثال واضح دیگر در مورد درد، دندان است. وقتی دندان ها خراب می شود، درد احساس می شود. ایجاد درد باعث می شود فرد درصدد ترمیم یا کشیدن دندان برآید.

حال اگر حس درد وجود نداشته باشد التهاب و تخریب پیشروی می کند و ممکن است استخوان های فک دچار عفونت شود و عفونت استخوان فک فرد را کاملا از پا درآورد.

آسپرین سردسته داروهای ضددرد است که توانسته است بر زمان غلبه کند. غلبه بر زمان اصطلاحی است که فقط برای تعداد اندکی دارو که توانسته است طی دهه های متمادی در بازار دارو دوام آورد و نسل های جدید دارو نتوانسته است آنها را کنار بزند، به کار می رود و آسپرین یکی از مهم ترین این داروهاست.

آسپرین و هم خانواده های جدیدترش شامل بروفن، دیکلوفناک، مفنامیک اسید، ناپروکسن و ایندومتاسین مانع از تولید پروستاگلاندین ها می شود و به این ترتیب از ایجاد شرایطی که حس درد را برانگیزد، پیشگیری می کند. برای این کار قدرت آسپرین بیشتر از هم خانواده هایش است و ضددرد قوی تری است.

پروستاگلاندین علاوه بر ایجاد حس کارهای دیگری نیز انجام می دهد. مثلا مقاومت مخاط معده بر ضد اسید معده و پیشگیری از زخم شدن معده یکی از خواص پروستاگلاندین است و به همین دلیل آسپرین و هم خانواده هایش اگر بی رویه مصرف شود، بخصوص در افرادی که بیماری های کلیوی یا کبدی دارند یا پیر هستند، می تواند موجب زخم معده و خونریزی شود.

یکی از دیگر خاصیت های پروستاگلاندین ها شرکت در پروسه انعقاد خون است. به این ترتیب آسپرین و هم خانواده هایش می تواند مانع انعقاد خون شود. از عوارض دیگر این داروها این است که در کسانی که کلیه هایشان در مرز نارسایی است، می تواند باعث حمله نارسایی کلیه شود.

نکته مهمی که باید به خاطر داشت این است که بروز عوارض را باید با اثر درمانی که برای داروها در نظر می گیریم، مقایسه کنیم.

به عبارت دیگر اگر درد چندان شدید نیست و قابل تحمل است، بهتر است دارو مصرف نشود، ولی وقتی درد زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد باید عوارض را پذیرفت و دارو را استفاده کرد. البته گاهی می توان از تمهیداتی برای جلوگیری از عوارض استفاده کرد. مثلا می توان از ضد اسیدها برای جلوگیری از عارضه زخم معده بهره گرفت.

منبع:جام جم

 


دکتر علیرضا وریانی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو

آدرس :تهران -خیابان شریعتی -۲۰متر مانده به خیابان ظفر
بن بست افضل -ساختمان افضل واحد ۶

 

Source Article from http://variani.ir/ضد-دردها؛-مفید-یا-مضر؟/
ضد دردها؛ مفید یا مضر؟

http://variani.ir/ضد-دردها؛-مفید-یا-مضر؟/

http://variani.ir/feed/

جراحی زانو
متخصص ارتوپد تهران


Share →