34

  اختلالات اسکلتی  عضلانی

مجموعه مقررات و ائین نامه های ایمنی و بهداشت شغلی آسیبهای اسکلتی عضلانی را به  صورت زیر تعریف می‌‌ کند. هر گونه اختلال یا آسیب به ماهیچه ها ، تاندونها، رباطها ، مفاصل ، اعصاب ، رگهای خونی ، بافتهای نرم که شامل فشار و تنش ،التهاب و درد که ممکن است در اثر شغل فرد بوجود امده باشد، یا بوسیله کار فرد تشدید گردد گفته می‌‌ شود.

 

 نشانه ها و علایم اختلالات اسکلتی ، عضلانی

لازم به تذکر است که تجربه هر یک از این علایم، لزوما به معنای ابتلای به اختلالات اسکلتی- عضلانی نیست. برخی از علایم و نشانه­ های اسکلتی – عضلانی عبارتند از:

· بی حسی یا احساس سوزش و مورمورشدن دستها

· کاهش قدرت چنگش دست

· تورم و سفتی مفاصل

· درد در مچ دست، آرنج، ساعد، گردن، شانه، پشت، سر،کمر، ران،زانو، مچ پا

· کاهش محدوده حرکتی مفاصل شانه، گردن، پشت، آرنج ،کمر،زانوو مچ دست

· گرفتگی عضلات یا ضعف عضلانی

اگر علایم شما بیش از یک ساعت طول­ کشد، باید به عنوان یک علامت خطر در نظر گرفته شود. دردهای شبانه (یا افزایش شدت علایم در شبها) نیز علامت خطر دیگری است. در طی معاینات ادواری، وجود این گونه دردها و ناراحتی­ها را به پزشک معاینه­ کننده خود گزارش دهید.

 درمان تمام آسیب های اسکلتی ( شکستگی , دررفتگی و پیچ خوردگی ) و شامل مراحل زیر می باشد:

۱- با حفظ خونسردی , صحنه حادثه را ارزیابی و درخواست کمک می کنید .

۲- وضعیت تنفسی و هوشیاری مصدوم را کنترل کنید .

۳- تمامی زخم های باز را با گاز استریل بپوشانید و خونریزی را کنترل کنید .

۴- اگر آسیب یا علامت واضحی وجود ندارد , ولی مصدوم از درد شکایت دارد, همیشه مبنا را بر وجود شدیدترین آسیب اسکلتی یعنی شکستگی بگذارید و اقدامات لازم را انجام دهید .

۵- از اقدام برا ی جا انداختن موارد شکستگی یا در رفتگی به شدت پرهیز کنید . به علاوه اگر سر استخوان شکسته از زخم بیرون زده است , سعی در فرو بردن آن به درون زخم نداشته باشید , بلکه آن را با روش مناسب , پانسمان و بانداژ کنید و سپس عضو صدمه دیده را با روش صحیح آتل بندی و بی حرکت کنید .

 

منبع:وبلاگ دکتر فروغ    بهداشت حرفه ای   امدادگران

 


Share →