post_image

درمان تغذیه ای یک جزء ضروری در برنامه درمانی مبتلایان به دیابت می باشد استفاده از روشهای تغذیه ای راهکاری به صرفه از نظر اقتصادی در کاهش دادن عوارض و مشکلات ناشی از دیابت است. برنامه درمان تغذیه ای باید بر اساس اهداف و نیازهای هر بیمار تنظیم گردد علاوه بر این آموزش بیمار در مورد چگونگی به اجرا در آوردن این برنامه جزء مهمی از برنامه درمان تغذیه ای می باشد.

اهداف درمان تغذیه ای در دیابت

  1. حفظ قند خون در محدوده طبیعی
  2. حفظ چربی‌های خون در حد مطلوب
  3. تامین انرژی کافی جهت حفظ وزن مطلوب در بزرگسالان
  4. تامین رشد وزنی و قدی مطلوب در کودکان و نوجوانان
  5. تامین انرژی کافی در شرایط بیماری
  6. جلوگیری و درمان عوارض حاد بیماری دیابت مانند  افزایش و کاهش قند خون
  7. جلوگیری ودرمان عوارض دراز مدت بیماری دیابت مانند عوارض کلیوی، چشمی، قلبی و …

اصول درمان تغذیه ای در دیابت نوع۱

توصیه های تغذیه ای برای بیمار دیابتی نوع ۱ تقریبا همان دستوراتی است که برای حفظ سلامت عموم افراد در جامعه داده می شود با این تفاوت که در این بیماران مقدار انسولین مصرفی باید با شیوه زندگی و عادات غذایی هماهنگ شود. بهتر است ابتدا برنامه‌غذایی فرد تعیین شود و سپس مقدار انسولین با توجه به برنامه‌غذایی و فعالیت بدنی تجویز شود.

برنامه غذایی فرد به طور اختصاصی و بر اساس سن، جنس، وزن، قد و فعالیت بدنی تنظیم می شود و لازم است جهت بهتر اجرا شدن برنامه به جنبه های مختلف زندگی از قبیل عادات  غذایی، اشتهای فرد، وضعیت اقتصادی و فرهنگی نیز توجه شود. با توجه به شیوة رایج انسولین درمانی برای اکثر بیماران که شامل تزریق انسولین یکبار قبل از صبحانه و یکبار قبل از وعده شام می باشد دریافت روزانه ۳ وعده غذای اصلی همراه با ۲ تا ۳ میان وعده لازم است که محتوای آنها بهتر است مطابق با برنامه باشد. رعایت نظم در زمان مصرف وعده های غذایی برای افراد دیابتی نوع ۱ اهمیت زیادی دارد.

منبع:دکتر منشادی


Share →