post_image

 

هشدار!  تشخیص انحراف ستون فقرات نباید به تعویق بیفتد.

علت ۸۰ تا ۹۰ درصد انحرافات ستون فقرات ناشناخته است.

یک متخصص طب فیزیکی در گفت گو با اصفهان امروز تصریح کرد: علت ۸۰ تا ۹۰ درصد انحرافات ستون فقرات ناشناخته است و بروز این موارد از بعد از سن دبستان مشاهده می شود.

دکتر بیژن فروغ متخصص طب فیزیکی افزود: ستون فقرات به طور طبیعی چهار انحنا دارد: دو تا به سمت  جلو(لوردوز) و دو تا به سمت عقب(کیفوز).  انحنای ستون فقرات باید به طور نرمال وجود داشته باشد تا ستون فقرات انعطاف پذیر باشد و بتواند کار کند.

وی گفت: به عنوان مثال اینکه یک ورزشکار ژیمناستیک می تواند حرکات چرخشی و گردش دایره‌ای انجام دهد به علت وجود انحنای ستون فقرات است.

متخصص طب فیزیکی افزود: انحناها ی طبیعی ستون فقرات، مستعد انحراف از محورهاست که این انحراف می تواند سبب افزایش انحنای ستون فقرات شود که به آن انحراف غیر متعارف گفته می شود.

دکتر فروغ خاطر نشان کرد: امکان دارد انحناها کاهش داشته باشد که در این مورد انحراف در محور عمودی است.

انحراف مادرزادی ستون فقرات

 وی درباره انحراف مادر‌زادی ستون فقرات گفت: ممکن است نوزادی از بدو تولد با انحراف ستون فقرات متولد شود که این مورد نادر است. پزشک باید در موقع تولد، نوزاد را معاینه کند و اگر عارضه ای بود تشخیص داده شود چرا که اگر این تشخیص به تعویق بیفتد مشکلاتی غیر قابل جبران در آینده بوجود خواهد آمد.

متخصص طب فیزیکی همچنین در باره علل ناشناخته انحراف ستون فقرات نیز توصیه کرد: باید ستون فقرات بچه های سنین دبستان و راهنمایی تحت نظر کارشناس دوره دیده مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: با تشخیص به موقع انحرافات می توان مشکل را برطرف کرد. ولی اگر تشخیص به تعویق بیفتد تنها درمان جراحی موثر واقع می شود و علاوه بر هزینه های زیادی که فرد باید متحمل شود از لحاظ جسمانی هم مشکلاتی برایش پدید می‌آید.

برگرفته از متخصص طب فیزیک و توانبخشی

 


Share →