post_image

درمان پوکی استخوان

مهمترین جنبه های برنامه درمانی پوکی استخوان شامل تاکید بر تغذیه مناسب، ورزش کافی و رعایت موارد ایمنی برای پیشگیری از سقوط و شکستگی های ناشی از آن می باشد. علاوه بر اینها با توجه به نظر پزشک یک یا چند دارو برای کاهش یا توقف تحلیل استخوان ها ، افزایش تراکم استخوانی و یا کاهش احتمال وقوع شکستگی ممکن است تجویز شود. طبق محاسبات انجام شده، فزایش ۱۰% توده استخوانی می تواند تا ۵۰ % خطر شکستگی را کاهش دهد.

درمان دارویی پوکی استخوان

در حال حاضر داروهای آلندرونیت، رالوکسی فن و ایاندرونیت توسط منابع معتبر مثل سازمان دارو و غذای آمریکا برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان پس از یائسگی مورد تأئید قرار گرفته اند.

بیس فوسفونات ها در درمان پوکی استخوان

 آلندرونیت، و ایاندرونیت از داروهای دسته بیس فوسفونات هستند. این داروها هم در پیشگیری و هم در درمان پوکی استخوان پس از یائسگی تائید شده اند. آلندرونیت برای درمان تحلیل استخوان ناشی از مصرف گلوکوکورتیکوئیدها و همینطور درمان پوکی استخوان در مردان نیز  مصرف می شود. ریسدرونیت نیز در درمان پوکی استخوان ناشی از مصر ف گلوکوکورتیکوئیدها مورد تایید قرار گرفته است. این داروها باعث افزایش توده استخوانی و کاهش بروز شکستگی استخوان ها در اثر پوکی استخوان می شوند.

بیس فوسفونات ها باید با معده خالی البته همراه با یک لیوان پر آب ( ترجیحاً اول صبح قبل از صرف صبحانه) مصرف شوند. حداقل تا نیم ساعت پس از مصرفبیس فوسفونات ها باید از مصرف آب یا هرگونه ماده غذایی خودداری شود و حتما باید به بیمار گوشزد کرد که نباید در طی این مدت دراز بکشد. مشکلات گوارشی مثل اشکال در بلع، التهاب مری و زخم معده از عوارض جانبی داروهای این گروه هستند.

داروی تری پاراتید در درمان پوکی استخوان

تری پاراتید، شکل تزریقی هورمون پاراتیروئید انسانی است که برای مصرف در زنان و مردان مبتلا پوکی استخوان که خطر ایجاد شکستگی در آنها زیاد باشد مورد تائید قرار گرفته است. این دارو باعث تحریک استخوان سازی در ستون فقرات و استخوان ران می شود و خطر ایجاد شکستگی را نیز کاهش می دهد. از آثار نامطلوب این دارو می توان به تهوع، گیجی و گرفتگی عضلات پا اشاره کرد. مصرف این دارو حداکثر به مدت ۲۴ ماه مجاز است.

درمان پوکی استخوان با هورمون استروژن

درمان با هورمون استروژن باعث کاهش تحلیل استخوان، افزایش تراکم استخوان و کاهش خطر بروز شکستگی در زنان یائسه می گردد. این درمان هورمونی برای پیشگیری از پوکی استخوان مورد تائید قرار گرفته است و عموما به اشکال قرص یا برچسب پوستی مصرف می شود . مصرف استروژن به تنهایی ممکن است خطر ایجاد سرطان رحم را افزایش دهد، به همین سبب پزشکان عموماً استروژن راتوأم با یک پروژسترون تجویز می کنند که به این درمان ترکیبی، هورمون درمانی گفته می شود. از عوارض جانبی احتمالی درمان های اورمونی ایجاد خونریزی قاعدگی، دردناک شدن پستان ها، تغییرات خلقی، ایجاد لخته در سیاهرگ ها و بیماری های کیسه صفرا می باشد.

به دلیل احتمال ارتباط هودمون درمانی با بعضی انواع سرطان های زنان، این نوع درمان حتما باید با مجوز پزشک در افراد با خطر بسیار زیاد ابتلا به پوکی استخوان و آن هم در حداقل زمان ممکن صورت گیرد.

منبع:برگرفته از کتاب پوکی استخوان


Share →