post_image

پیشگیری از شکستگی ناشی از پوکی استخوان         

رعایت نکات ذیل برای حذف عواملی که منجر به سقوط و در نتیجه شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هرچند ممکن است این موارد بیش از حد ساده به نظر برسد یا اینکه رعایت آنها ، فرد را ترسو یا ساده لوح جلوه دهد ولی باید در نظر گرفت که عدم رعایت هرکدام از آنها می تواند سبب سقوط و شکستگی در بیمار مبتلا به پوکی استخوان شود که عواقب جدی و وخیمی را در پی خواهد داشت.

مواردی که پیشنهاد می شود در خارج از خانه رعایت شود:

·         سعی کنید که همیشه از عصا یا واکر استفاده نکنید تا پایداری و تعادل بدن افزایش یابد.

·         از کفش یا زیره لاستیکی استفاده شود تا احتمال لیز خوردن کم شود.

·         وقتی پیاده رو لغزنده است از حاشیه پیاده رو یا از چمن عبور کنید و یا مسیر دیگری را انتخاب کنید.

·         در زمستان یک کیسه کوچک نمک و شن به همراه داشته باشید تا روی محل یخ زده و لغزنده بپاشید و بعد از کمی تأمل ، از آن قسمت عبور کنید. در موقع یخبندان ، حتی المقدور از منزل خارج نشوید.

·         وقتی که روی کف پوش صاف و صیقلی راه می روید، به خصوص وقتی که خیس باشد، بسیار احتیاط کنید و قدم های کوتاه بردارید.

·         در مکان های شلوغ مانند فروشگاهها مراقب خود باشید. در شلوغی خطر شکستگی به وسیله تنه خوردن یا هل داده شدن وجود دارد.

·         اگر در فروشگاه مجبور به استفاده از پله برقی هستید، خیلی مراقب باشید. به خصوص در زمان پیاده شدن؛ زیرا در معرض خطر زیادی از نظر شکستگی ران قرار دارید. بهتر است به جای آن از آسانسور یا پلکان استفاده کنید. مواظب ضربۀ درهای آسانسور، درهای فروشگاهها و مانند اینها باشید.

تشخیص پوکی استخوان

بعد از توجه کردن به فاکتورهای خطرزا برای پوکی استخوان از خود سؤالهای زیر را بپرسید:

۱-     آیا به تازگی قد من کوتاه شده است. از دست دادن ۱cm یا بیشتر از قد ممکن است نشان دهندۀ از دست دادن تودۀ استخوانی باشد.

۲-     آیا من حداقل ۳ ساعت در روز سرِ پا هستم و بر روی پاهایم وزن اندازی می کنم؟ صرف زمانی کمتر از این مقدار نمی تواند حداقل تحریکی را که استخوانها نیاز دارند ایجاد کند. استراحتهای طولانی مدت در رختخواب در نتیجۀ بیماری با جراحت می تواند منجر به پوکی استخوان شود.

۳-     اگر شما خانمی هستید که یائسه نشده اید: آیا من دوره های آمنوره ( قطع قاعدگی) را به مدت ۶ ماه یا بیشتر داشته ام؟ فقدان استروژن مهمترین علت پوکی استخوان در زنان است.

۴-     اگر شما مسن هستید و لاغر اندام هستید: آیا شکم من به سمت بیرون برجسته شده است ؟ این مسئله می تواند نشانگر وجود چندین شکستگی فشاری در ستون مهره ای شما در گذشته باشد.

۵-     آیا من در قسمت تحتانی ستون فقرات سینه ای یا کمری در سمت راست یا چپ درد دارم؟ این نشانه ممکن است تنها یکی از علائم خطر باشد که باید پیگیری دقیق شود چون درد پشت، نشانۀ خیلی بیماریهای دیگر نیز می تواند باشد.

۶-     آیا من شکستگی داشته ام؟ شکستگی های مچ دست اغلب اولین علامت پوکی استخوان است.

۷-     آیا به تازگی دندان من افتاده است ؟ دندان جزء استخوان های بدن محسوب می شود و از دست دادن آنها ممکن است علامت کاهش شدید تودۀ استخوانی باشد.

اگر جوابهای شما به سؤالات بالا مثبت باشد نشانگر این مسئله است ممکن است پوکی استخوان داشته باشید از پزشک خود بخواهید تست سنجش تراکم استخوان را برای شما تجویز کند.

منبع:برگرفته از کتاب پوکی استخوان


Share →

طراحی سایت و سئو

تماس

بزرگراه چمران، ابتدای باقرخان غربی، پلاک 89 قدیم، 26 جدید، طبقه دوم
Build a website with PageLines