post_image

کمردرد

از زمانیکه بشر قادر به ایستادن و راه رفتن روی پاهای خود گشت، از درد کمر رنج می برد.

از آنجا که بشر از شانس راه رفتن بر روی چهار اندام محروم می باشد ، این امر باعث گشته که کمر متحمل وزن بیشتری گردد. همچنین فشار زندگی روز مره و وضعیت نامناسب قرار گرفتن بدن و عدم ورزش روزانه و چاقی از جمله مواردی هستند که باعث کمردرد خواهند شد.

اغلب ناراحتی های کمر جدی نبوده و ناشی از آسیبهای جزئی ، کشیدگی زیاد و افزایش سن می باشند. اگر انسانها از علائم هشدار دهنده یک کمر درد حاد و اولیه چشم  پوشی کرده و به طور کافی از کمر خود مراقبت نکنند، کمر درد آنها مبدل به یک کمر درد مزمن خواهد شد. یک کمر سالم، قوی، انعطاف پذیر و بدون درد است. عملکرد اصلی کمر محافظت از اندام فوقانی ، نگهداری از طناب نخاعی، کمک به انعطاف پذیری و محلی برای اتصال عضلات و «لیگامان»هاست.

یک ستون فقرات سالم دارای راستای صحیح به همراه سه قوس طبیعی و وضعیت اندامی موزون می باشد که به توسط عضلات پشت، شکم ، باسن و پا محافظت می شود.

ارتباط کمردرد با چاقی

دیدگاه مهمی که در مورد کمر درد با رویکردهای مختلف به آن پرداخته اند، رابطه وزن و شاخص توده بدنی با شیوع کمر درد می باشد. شیوع تخریب دیسک بین مهره ای در افراد چاق بیشتر است. همچنین ۷۰ درصد افرادی که از کمر درد رنج می بردند دارای وزن اضافی هستند.

تحمل فشار زیاد در مفاصل ستون فقرات به خصوص ناحیه کمری، آن هم به صورت پیوسته یکی از دلایل احتمالی بروز کمردرد در افراد چاق می باشد. فشاری که به ستون فقرات اعمال می شود باعث خارج شدن مایع ژلاتینی از هسته دیسک بین مهره ای و بافت لیفی- حلقوی و افزایش شعاع دیسک می شود. افزایش شعاع دیسک باعث کاهش ارتفاع آن و در نتیجه کاهش ارتفاع ستون فقرات می شود.

کاهش در ارتفاع دیسک بین مهره ای قابلیت آن را در تحمل نیروهای وارده کاهش می دهد و موجب اعمال فشارهای ناهنجار و مضاعف به ساختارهای دیگر ستون فقرات از جمله مفاصل مسطح و لیگامنت ها می شود.

مهمترین علت کمردرد در کشور چاقی و اضافه وزن است که موجب افزایش گودی کمر و ضعیف‌شدن عضلات پشت می‌شود.

منبع: تغذیه و تندرستی .رژیم درمانی نوین


Share →