post_image

عمل جراحی اندوسکوپی دیسک گردن

در این جراحی شکافی بسیار کوچک توسط تجهیزات پیشرفته پزشکی ایجاد می‌شود. در جراحی آندوسکوپی برخلاف جراحی باز هیچ بافتی بریده نمی‌شود تنها با کنار زدن عضلات به محل پارگی دیسک رسیده، فشار دیسک گردن را کم کرده و سپس ناحیه پاره شده خارج می‌شود. به این ترتیب عصب تحت فشار دیسک قرار نمی‌گیرد. برای جمع کردن دیسکو محکم‌تر کردن آن از لیزر استفاده می‌شود.

دراین روش جراحی هم برای بیمار و هم برای مراکز درمانی از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است، این روش جراحی هیچ خونریزی ندارد. همچنین بیمار نیازی به بیهوشی نداشته و با بی‌حسی موضعی جراحی انجام می‌شود. در این روش جراحی به تزریق خون نیز نیازی نیست و به این ترتیب احتمال انتقال بیماری‌های خونی در آن وجود ندارد.

جراحی آندوسکوپی با استقبال خوب جهانی روبه رو شده است، جراحی آندوسکوپی ستون فقرات برخلاف جراحی باز، در بیماران مبتلا به فشار خون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبیبه راحتی انجام پذیر است. این روش جراحی به کمک متخصصان بیوتکنولوژی میسر شده و در حال پیشرفت است در جراحی آندوسکوپی ستون فقرات بیمار سه ساعت پس از عمل مرخص شده و نیازی به بستری ندارد. زمان بهبودی بیمار کوتاه است و پس از یک تا دو هفته قادر است به فعالیت‌های کاری خود بازگردد.

پس از جراحی، به مدت سه روز باید از فعالیت‌های شدید پرهیز شود و با برنامه‌ای که به بیمار ارایه می‌شود به تدریج طی یک هفته فعالیت‌های وی افزایش می‌یابد. در این زمینه یک کوهنورد هیمالیایی سه هفته از عمل، فعالیت‌های کوهنوردی خود را از سر گرفت.

عود مجدد دیسک پس از جراحی در این روش را یک درصد عنوان کرد این در حالی است که درصد ریسک عود دیسک در جراحی‌های باز بین سه تا هشت درصد است.

از ۱۰ تا ۱۵سال گذشته تکنولوژی اندوسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حدود ۷ الی ۸ سال است که تکنیک این روش بهبود یافته است. این روش جراحی کمک می‌کند که جراحی‌ها ساده‌تر انجام شود. با تجهیزات پیشرفته‌ای که در ایران وجود دارد استفاده از این روش جراحی بسیار سریع به صورت گسترده به کار گرفته می‌شود.

آندوسکوپی یا درون‌بینی در پزشکی عمل دیدن و مشاهده حفره‌ها و راه‌گاه‌های درون بدن با مقاصد تشخیصی و یا گاهی درمانی با استفاده از دستگاه آندوسکوپ است ،  اندوسکوپی بینی و سینوس ها از دیگر عمل های انجام شده توسط این تکنیک می باشد .

منبع:وبلاگ دکتر  فروغ


Share →