post_image

پای پرانتزی

عارضه پای پرانتزی نوعی اختلال در طرز قرار گرفتن ساق­ پا است که در آن زانو ها از هم فاصله زیادی می­گیرند. افراد مبتلا در هنگاه راه رفتن پاهای خود را به طرف خارج کشیده و با لبه خارجی پا راه می­روند.

تشخیص پای پرانتزی بسیار ساده است، برای این کار باید از فرد مورد نظر بخواهیم تا در حالت ایستاده قوزک پاها را به هم بچسباند به نحوی که کشکک­های زانو به سمت جلو باشد، سپس فاصله بین دو زانو را اندازه­ گیری می­کنیم، در این حالت عضلات ران فرد بایستی کاملا شل و بدون انقباض باشد. علائم زانو ضربدری در افراد مبتلا فاصله بین دو زانو از هم زیاد بوده و بین دو پا حالتی شبیه به کمان مشاهده می شود.

پای ضربدری

‏ همانند پای پرانتزی، یک تغییر شکل یا دفورمیتی دیگر در مفصل زانو به نام پای ضربدری است.در یک فرد طبیعی در حالت ایستاده زمانیکه بین زانوها فاصله ای وجود نداشته باشد، قوزک‌های مچ پا نیز هیچ گونه فاصله ای ندارند. اگر با کنار هم بودن زانوها، بین مچ پاها یا قوزک‌ها فاصله ایجاد شود زانو ضربدری گویند. نکته مهم در حالت زانو ضربدری این است که انحراف ساق پا نسبت به وضعیت طبیعی به سمت بیرون افزایش می یابد. در ادامه به علت و درمان پا ضربدری می پردازیم.

علت 

معمولا علت پای ضربدری بعضی از نوزادان به خاطر وضعیت فشردگی آن‌ها در رحم مادر است و به همین دلیل با پا ضربدری به دنیا می‌آیند. پاهای کودک با شروع راه رفتن وی قوی‌تر می‌شوند (در حدود ۱۲ تا ۱۸ ماهگی). اما در این کودکان در ۳ سالگی، پاهای کودک دچار خم می‌شوند. در این زمان هنگام ایستادن کودک، زانوها با یکدیگر تماس داشته، اما قوزک‌ها از یکدیگر جدا هستند. با رسیدن به سن بلوغ، پاها باز هم قوی‌تر شده و اکثر کودکان می‌توانند بدون تماس زانوها و قوزک به یکدیگر بایستند (بدون اینکه نیاز به وارد کردن فشار برای حفظ موقعیت وجود داشته باشد).

درمان پای ضربدری و ضربدری

  • تجویز کفش طبی برای کودکان(در موارد خفیف)
  • تجویز کفش طبی و بریس برای کودکان(در موارد شدیدتر نسبت به بالا)
  • انجام جراحی. به منظور درمان زانو ضربدری در کودکان در موارد شدید پای ضربدری و زمانیکه روش‌های فوق پاسخ ندهد معمولاً جراحی انجام می شود.پس از بسته شدن صفحه رشد به خصوص در موارد شدید در بزرگسالان معمولاً جراحی انجام می گیرد(مثلاً استئوتومی)

منبع:دکتر عمادی.ویکی پدیا


Share →