وقتی دندانی دچار پوسیدگی زیاد می شود به حدی که پوسیدگی به عصب دندان برسد، ورود میکروب ها به پالپ دندان باعث ایجاد التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افرایش حجم پالپ می شود و با توجه به اینکه پالپ دندان در یک محفظه بسته واقع شده باعث افزایش شدید فشار داخلی پالپ می شود. این افزایش فشار منجر به فشار آمدن به پایانه های عصب دندان شده و دندان درد شروع می شود.

علت اینکه دندان درد شب ها بیشتر است این است که موقعی که دراز می کشیم این فشار داخلی پالپ دندان باز هم بیشتر می شود.

در قدیم به تجربه دریافته بودند که با وارد کردن سیخ داغ شده به محل پوسیدگی، دندان درد خوب می شود. علت آن بود که با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم می شد. دندانپزشکان هم در مطب، جلسه اول چنین کاری می کنند! البته مدرن تر. دندانپزشک با بی حسی و فرز و توربین دندانپزشکی پالپ را باز کرده و پانسمان می کنند و این کار باعث خوب شدن دندان درد می شود.

روش عصب کشی

بعد از تمیز کردن و برداشتن پوسیدگی، به کانال های داخل ریشه دسترسی پیدا می شود. این کانال ها باید از هر نوع بافت نرم و احتمالا میکروب ها و… پاکسازی شده و کانال ها فرم داده شوند. این کار به وسیله فایل ها انجام می شود و بعد از این مرحله کانال های ریشه آماده پر کردن می شود.

کانال های ریشه با موادی به نام گوتا پرکا، پر می گردد که این مواد سازگار با نسوج انسانی است و موادی همراه دارد که باعث مشاهده آن توسط رادیوگرافی می شود و در ضمن توانائی شکل پذیری و فشرده شدن را پیدا می کنند.

تا این مرحله از عصب کشی دندان به دو بار رادیو گرافی نیاز است تا بتوان طول کامل ریشه دندان را اندازه گرفته و از پر شدن کامل ریشه مطمئن شد.

پر کردن کامل و سیل آن اهمیت بسزائی دارد و عدم مهر و موم شدن کامل ریشه باعث شکست درمان ریشه دندان خواهد شد.

بعد از پر کردن ریشه معمولا دندان با پانسمان موقت پر می شود که این عمل دو علت دارد اول اینکه این درمان ها وقت گیر است و معمولا بیمار خسته می شود؛ در ثانی این کارها احتمال درد و ناراحتی های بعد از عصب کشی دندان را به همراه دارد که معمولا پر کردن کامل را برای جلسه بعد و اطمینان از قطع شدن درد احتمالی موکول می کنند.

ترمیم تاج دندان های عصب کشی دندان شده باید با دقت صورت گیرد چون هم نسج دندانی زیادی تخریب شده و هم به علت عصب کشی دندان خشک و شکننده می شود. معمولا دندان های عصب کشی شده باید با پین داخل کانال همراه با یک ماده محکم مثل آمالگام پر شده و بعد حتما روکش گردد. هر چند روکش دندان هزینه بردار است اما ارزش آن را دارد که از شکست احتمالی دیواره های دندان جلو گیری کند.

بیماران متعددی به علت سهل انگاری و روکش نکردن دندان، بعد از مدتی دندان شان تحت فشار شکسته و در نهایت کشیده شده است.

توجه داشته باشید که معمولا ضایعات نوک ریشه و آبسه احتمالی با یک درمان خوب ریشه از سوی دندانپزشک بهبود پیدا می کند.

عصب کشی دندان شیری

دندان‌های شیری مثل دندان‌های دایمی دارای تمام اجزای تشکیل دهنده یک دندان (شامل تاج، ریشه، عصب و رگهای خونی) هستند فقط شکل و اندازه آن‌ها متفاوت است. وقتی پوسیدگی یک دندان شیری زود ترمیم نشود، بتدریج این ضایعه پیشرفت می‌کند و به فضای ناحیه مرکزی دندان که پالپ نامیده می‌شود و محتوی اعصاب و رگ‌های خونی است می‌رسد و باعث ایجاد عفونت و گاهی درد دندان می‌شود.

قبل از اینکه عفونت بقدری زیاد شود که از سوراخ انتهای ریشه خارج شود و به لثه و استخوان اطراف دندان برسد و باعث آبسه و تورم لثه یا صورت شود، می‌توان با تمیز کردن ناحیهٔ مرکزی تاج دندان و در صورت لزوم داخل ریشه‌ها (که اصطلاحا کانال گفته می‌شود) با برخی وسایل خاص دندانپزشکی و بعد پر کردن این فضا با مواد و خمیرهای مخصوص، مشکل دندان را حل کرد و علائم بیمار را برطرف کرد. به این درمان، درمان پالپ یا در اصطلاح عامه عصب کشی گفته می‌شود.

مراقبتهای بعد از عصب کشی

مواردی که لازم است بعد از عصب کشی (R.c.t)  مد نظر عزیزان باشد بشرح ذیل می باشد:

پس از انجام درمان ریشه کانال امکان بروز درد و تورم تا حد زیادی طبیعی بوده و جای نگرانی نیست ، لذا در صورت تجویز دارو ، موارد ذیل رعایت شود :

• چنانچه درد وجود نداشت از دارو استفاده نشود.

• چنانچه درد مختصری وجود داشت از دارو استفاده شود.

• چنانچه درد شدید و یا تورم وجود داشت علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده آمپول دگزامتازون (Dexametazon ) بصورت عضلانی تزریق و با دندانپزشک خود جهت انجام معاینه و کنترل تماس حاصل فرمایید.

• در صورتیکه احساس کردید دندان شما نسبت به دیگر دندانهایتان بلندتر و برآمده می باشد این حالت بعد از عصب کشی دندان طبیعی است.

• چنانچه برآمدگی غیر طبیعی و بیش از حد بود جهت کوتاه کردن پانسمان با دندانپزشک خود هماهنگ فرمایید .( در صورت امکان در منزل کمی از پانسمان را بردارید.


Share →